TOP

Modern Rustik Bir Görünüm için İlham Veren 15 Öneri

Minimalist, bohem ve Iskandinav ruhu…

Modern rustik görünüm, doku, renk ve aksan parçalarıyla yepyeni mobilyaların yapamayacağı bir şekilde dekorasyonunuza yaşanmış bir görünüm sunarken, bu stilin temiz ve basit çizgileri yaşam alanlarını şık bir görünüme kavuşturuyor.

Rustik tarz, ahşap dokuları ve karakterli unsurları zahmetsizce bir araya getiren tasarımıyla bizim en sevdiğimiz tarzlardan biri. Aşırı dekore edilmiş hissettirmeden yaydığı bu enerjisi oturma odasından yatak odasına ve banyoya kadar hemen hemen her oda dekorasyonunda çok iyi çalışıyor.

Modern Rustik Tarz Nedir?

Modern rustik tarz, eski ve yeni tarzların eşleştirilmesiyle daha yumuşak, doğal dokularla dengelenmiş, temiz, modern bir estetik görünümüyle karakterizedir.

Rustik aynı zamanda modern dokunuşlu bir ev dekorasyonu yaratmak için ilham alabileceğiniz tüm öneriler için okumaya devam edin.

#1 Orijinal Öğeleri Koruyun

İyi derece yıpranmış ahşap kirişler, daha temiz çizgileri ve cilalı parlak kaplamaları dengelemek için biraz gerekli olan pürüzlü dokuyu dekorasyona ekleyerek, zengin bir atmosfer yaratan kıskanılacak mimari detayları sunuyor.

Tuğla duvarlar ve beton sütunlar gibi mimari detaylar ile modern rustik görünüm kolay bir şekilde dekorasyonunuzda elde edebilirsiniz.

#2 Geri Kazanılmış Malzemeleri Dahil Edin

Yerleşik raflar odaya konforlu bir hava yaratırken, gri ve mavi tonlarında tercih edeceğiniz boya renkleri görünümü hem şık hem rahat hissettirecektir. Geri kazanılmış ahşap girişler ve taş brütalist dokular doğal yapısıyla modern bir ev dekorasyonunda rustik bir atmosfer yaratacaktır. Bu efekti daha geleneksel döşenmiş bir iç mekanda yaratmak istiyorsanız, doğal kaplamaları temiz mimari detaylarla eşleştirerek modern hissettirebilirsiniz.

Beklenmedik bir dokunuş için ahşap panelli duvarlar, beyaz renk tuğlalar ile bu görünümü tamamlayın.

#3 Stilleri, Şekilleri ve Formları Karıştırın

Modern rustik tasarımla, doğal malzemeler ve temiz çizgiler üzerinde estetik bir oyun kurgulamaya ne dersiniz? Ahşap bir çiftlik masası gibi karakterize dekoratif tasarımlarla klasik aynı zamanda rahat bir stil yaratabilirsiniz. Eşleştirdiğiniz vintage tasarım sandalyeler ve potpuri adeta görsel ilgiyi artıracaktır.

Uzun sarkıt şekilli aydınlatma ve ferah dekore edilmiş iç mekan tasarımı alana modern bir dokunuş katacaktır. Genel görünüm aşırıya kaçmadan katmanlı hissettirecektir.

#4 İşlevselliği Sağlayın

Modern rustik görünüm, alanı temiz ve rahat hale getirmeyi amaçladığı kadar işlevselliği de desteklemektedir. Tercih edeceğiniz desenli yastıklar şık aynı zamanda bel desteği sunarken konforlu bir ortam yaratır. Ev dekorasyonunuzda tercih edeceğiniz şık bir cam sehpanın altına rattan büyük boy sepeti konumlayın.

Rattan sepet görünümüyle rustik bir hava katarken aynı zamanda kış geceleri için sakladığınız rahat battaniyelerinizi saklamak içinde bir yer sağlamış olacaktır.

#5 Geçmişten İlham Alın

Yıllara meydan okuyan vintage antika masanız ve chevron retro deseni, modern tarz ev dekorasyonunda mükemmel bir şekilde çalışır. Modern kanepenizi rustik aksesuarlar ve modern çizgilerle kombinleyerek romantik çiftlik evi görünümü yaratın.

Ev dekorasyonunuzda çok fazla beyaz tonlarının kullanımı alanın steril görünmesini sağlayabilir. Bu soğuk görünümü yumuşatmak için ahşap dokulardan ve sıcak tonlardan yararlanın.

#6 Nötr Tonlar

Nötr tonlar her zaman sıkıcı olmayabilir. Daha doğal elementlerin patlamasına izin vermek ve alanı aydınlık, ferah gösteren tonları kullanmak tamamen modern hissettirecektir. Pişmiş toprak, kumtaşı ve zeytin yeşili tonları alanda mükemmel çalışacaktır. Yaşam alanınızda monokromatik yani tek bir rengin tonlarını kullanarak temel bir görünüm oluşturmayı deneyin. Beyaz boyalı duvarlar ve vintage aksesuarlar modern bir rustik tasarımda yüksek kontrast oluşturarak hoş bir zemin sağlayacaktır.

Sanat eserleri özellikle ahşap çerçeveli olanları iç mekana renkli bir leke katarak alanı davetkar ve ilgi çekici bir hale getirebilir.

#7 Demirbaş Bir Parçanız Olsun

Ağır ve görkemli ahşap bir yemek masasını odanızın demirbaşı olarak belirleyin. Daha sonra bu görünüme rattan aydınlatma ve dokulu keten yastıkları ekleyerek doğal aynı zamanda görsel bir şölen yaratın. Vintage yemek masasıyla eşleştirdiğiniz modern sandalyeler ve köşeli aslı çerçeveler iç mekanı güncel tutacaktır.

#8 Doğal Işığın İçeri Girmesine İzin Verin

Mümkün olduğunca aydınlığı ve bol miktarda doğal ışığı destekleyen modern evlerden ve iç mekanı doğal hissettirmeyi amaçlayan rustik tasarımlı evlerden ipucu alın.

Dışarısını seyre dalmanızı sağlayan net bir görüş çizgisine sahip pencere tasarımlarını tercih edebilirsiniz.

#9 Klasik Görünümü Trend Renklerle Güncelleyin

Trend renkler ve klasik yapıları eşleştirerek modern bir görünüm yaratın. Bir düşünün şömineyi veya mutfak dolaplarınızı mat veya parlak siyah renkle boyasaydınız nasıl olurdu?

Geleneksel dolaplarınızı aquatik mavi veya adaçayı gibi tonlarla boyayın. Klasik mutfak adanızı mücevher tonlardaki mavi renge boyayarak bu kusursuz görünüme sahip olabilirsiniz. İlk bakışta göze çarpan bu parlak renkler biraz zorlayıcı bir odak noktasında yer alsa da, nötr duvar boya tonlarıyla eşleştirildiğinde rustik modern bir görünüme kavuşturuyor.

#10 Doğal Malzemeler Temel Odak Noktası

Organik tasarımlar, modern rustik bir görünüm söz konusu olduğunda temel odak noktasında yer alır. Taş, çuval ve geri kazanılmış ahşap gibi malzemeleri yaratıcılığınızı kullanarak dekoratif objeler olarak da yer verebilirsiniz.

Nevresim, kilim ve döşemeler gibi aklınıza gelen dekorasyonlarda da kullanabilmeniz mümkün.

#11 Uyumsuzluğun Uyumu

Birbirlerinle uyumlu olmayan mobilyalar rustik tarzı destekleyen özelliktedir ve bir mekana yaşanmış bir his katar. Antikalarınızı veya aile yadigarı parçalarınızı daha modern şekillerle kombinlemekten korkmayın. Burada anahtar kelime denge sağlayabilmektedir.

Örneğin bir dizi antika sandalyeniz varsa, modern bir mid century stil yemek masası ile eşleştirmeyi düşünün.

#12 Sıcaklık Katın

Kalın çizgili tasarımları renk, doku ve aksanlarla yumuşatmayı deneyin. Kanepenizin üstüne hoş tasarımlı bir kırlent veya battaniye atma fikri de harikalar yaratabilir. Oturma odanızda konumlandırdığınız rahat deri bir kanepe, parlak beyaz boyalı duvarlar ve mutfağınızın dekorasyonu için kullanacağınız chevron desenli seramik tasarımları görünümü dengeleyecektir.

Bir alanın çok suni ve yapay hissettirdiğini düşünüyorsanız doğal dokulu dekoratif objelerle bu görünümü ısıtmayı deneyin.

#13 Bitkilerle Vurgulayın

Yine açık havadan ilham alarak yaşam alanınızın stratejik noktalarına yerleştireceğiniz bitkiler, bir alanı karmaşıklaştırmadan canlandırmak için harika bir yoldur. Fırçalanmış antika pirinç, ahşap dokular, dekoratif hasır sepetler ve fildişi tonları bu görünümü elde etmek için uygun fiyatlı aynı zamanda değiştirilebilir parçalardır.

Modern rustik bir görünüm elde etmek için temiz, basit çizgileri iyi yıpranmış dekoratif objelerle dengeleyin.

#14 Kontrast Oluşturan Tasarımlar

Modern rustik tarz kontrast oluşturan iki tarzın dengeyi bulmasınla ilgilidir. Bununla birlikte organik materyaller ile insan yapımı kaplamaları eşleştirmeyi düşünün.

Mekanın orijinal özelliklere sahip örneğin taş şömineler ile aerodinamik tasarımlı mobilyalar veya modern aydınlatmalarla brütalist tasarımları kombinleyin.

#15 Katmanlı Hafif Dokular

Rahat bir görünüm için modern tasarımlı parçaları en önemlisi doğal dokulu kumaşlarla eşleştirin. Yaşam alanınızda kullanacağınız keten dokulu yastıklar ve jüt dokuma sepetler modern görünümünü dengelemek için harika bir yoldur. Daha fazla katmanlı aşırıya kaçmayan bir modern rustik görünüm için nötr tonlardaki hafif pamuklu dokuları kullanın.

Antika bir yatak ve endüstriyel tasarım aydınlatmalar ile yaşam alanınızda ter köşe yapabilirsiniz.

iremnurhanisoglu96@gmail.com