TOP

Milano’yu düşünmek

 

 

Antonio Citterio Patricia Viel & Partners’ın Milano Tasarım Haftası çerçevesinde gerçekleştirdiği “Deep Words Light” enstalasyonu, “Interni, Energy for Creativity 2015” etkinliği kapsamında 24 Mayıs tarihine kadar Milano Üniversitesi’nde sergilenmeye devam edecek.

İlhamını Andrea Palladio’nun “Teatro Olimpico” eserinden alan “Deep Words Light” enstalasyonu, Cosentino ile Antonio Citterio Patricia Viel and Partners işbirliğinden doğan bir çalışma. Tasarım, tamamen Dekton® by Cosentino ile ultra-kompakt yüzeylere uygulanmış.  Enstelasyonun yapımında kullanılan bu Dekton® ultra-kompakt yüzeyler, cam, porselen ve kuvars üretiminde kullanılan ham maddelerin karışımını içermekte ve yüzeyleri çok geniş ebatlarda (320 cm x 144 cm) ve farklı inceliklerde (0.8 cm, 1.2 cm and 2 cm) üretilmekte.

Antonio Citterio, “Deep Words Light” enstelasyonunu Milano’nun tarihini, kültürel sosyal ve ekonomik dünyasını anlatmanın sıra dışı bir yolu olarak tasarlamış. Edebiyat ve hukukun kalesi olarak nitelendirilen Milano Üniversitesi ise, tam da Expo’nun bu yıl Milano’da yapıldığını düşünürsek, son derece doğru bir yer! Düşünsenize! Üniversitenin Richini avlusunda bir açık hava tiyatrosu misali Dekton® gibi sofistike teknolojilerle üretilen, yenilikçi ultra-kompakt yüzeylerle yapılmış heykelsi bir tasarım sergileniyor. 17. yüzyıl revaklarıyla çevrili 10 metrelik bölümler, İtalyan kültürüne ait cümleleri gravürler sayesinde ışık ve gölgelerin oluşturduğu kompozisyona katıyor. Antik ve modern harfler, felsefe ve hukuk, araştırma ve öğrenimin yapıldığı bu yerde öğretilerek, seslerini ışık, gölge ve temel metinlerin yazıldığı panellerin perspektifinden duyuruyor.

DektonbyCosentino DeepWordsLight 1

Deep Words Light, Milan Üniversitesi’nin en büyük avlusunda 17. yüzyıl revaklarının oluşturduğu fon önünde dört Dekton® dikilitaşıyla bir açık hava tiyatrosu oluşturuyor.

cigdemh@group-medya.com