TOP

Mıd Century Modern Stili İçin İlham Verecek 8 İpucu

Mid century modern stili, yere yakın oturma takımları, cesur renk kombinasyonları ve asılı şöminelerle göz alıcı modern tasarımlarla orta çağın stiline bir saygı niteliğinde. Sizce bu stili günümüzde hala ilham verici olarak yapan nedir?

Bu tasarım hareketi I.Dünya Savaşı’ndan sonra popülerliğini koruyarak 1970’lerin sonuna kadar devam etti. Tarzın temelinde temiz siluetler, nazik organik hatlar ve farklı dokuların çeşitliliği ilk göze çarpan detaylar. Mid century modern stili tasasrımda minimal çizgiler, düzenli alanlar, fonksiyonel parçalar ve kontrast malzemelerin bir arada kullanılmasını içerir.

Plastik aydınlatmalardan, ikonik sandalye tasarımlarına ve işlevsel duvara monteli raflara kadar ev dekorasyonunuza kolaylıkla uygulayacağınız stil yaratacak mid century tarzına uygun parçaları aşağıya sıraladık.

#1 Farklı Dokuları Karıştırmaktan Korkmayın

Başlangıçta 1960’lı yıllarda tasarlanan Verner Panton Flowerpot aydınlatmalar son yıllarda yeniden popüler oldu. Ahşap dokular ve parlak gün batımı renkleri ile karıştırıldığında özellikle dikkat çekiyor.

#2 Asılı Şöminelerin Modern Parçalarla Birlikteliği

Asılı şömineler kadar özünde mid century stil bir dekorasyon parçası düşünemiyoruz. Geniş bir açık plan oturma odanıza bir tane ekleyin. Bu havalı şömineyi yerleşik kitaplıklar ve modern sandalyelerle stilleri karıştırmayı deneyin. Cesur bir paleti tüm parçaları birbirine bağlar.

#3 Mücevher Tonları Yaşam Alanlarınıza Taşıyın

Evinizin geleneksel mimari tarzına mücevher tonları çok yakışacak. 1950’lilerin Eero Saarinen ikonik tasarımı worm sandalye ile koyu mücevher tonlarını kombinleyin. Mad Men setine inmiş gibi hissedeceksiniz.

#4 Büyük Boy Aydınlatmayla Görünümüzü Tamamlayın

Var olan kanepenizi daha modern bir hale dönüştürmek için işlevsel yan sehpa tarzı bir depolama dekorasyonuna sahip olun. Mid century stilinizi 1973’te tasarlanan Paolo Rizzatto büyük boy aydınlatmayla tamamlayın.

#5 Rahat Köşe Koltukları

Bir bütün olarak mid century tarzını temsil eden kilit parça kesinlikle Herman Miller tasarımı Eames Lounge Chair olabilir. Bu tasarım çarpıcı stili ve konforlu yapısıyla bugün halen popüler. Mid century stili kendi oturma odanızda uyarlamak istiyorsanız, şöminenizin yanına mutlaka bu koltuğu yerleştirin.

#6 İşlevsel Rafların Gücü

Duvara monte edilmiş raflar raylı depolama özelliği ile geri döndü. Kendi alanınıza kanalize etmek için bu modern tasarımı, antika kilim ve yastık desenleriyle karıştırın. Scarpa Soriana deri oturma koltuğuyla görünümüzü tamamlayın.

#7 Beyaz Renkten Koyu Tonlara Yumuşak Geçiş

Oturma odanızın bütün alanını beyaz renkle boyayarak mid century modern stilin ferah havasını tamamlayın. Birkaç hafif ahşap dokular ve bronz deri materyallerle renklendirin. Beyaz renkten yumuşak geçişler için koyu tonlardaki sandalyelerinizi etnik sandalye yastıklarıyla kombinleyin.

#8 Yere Yakın Kanepelerin Konforu

Mid century modern stil kanepeler diğer tasarım kanepelere göre oldukça düşük ve yere yakın bir tasarıma sahip. Bu görünüm için yere yakın tasarımlı kanepenizi işlevsel sehpalar ve yer minderleriyle tamamlayın. Kontrast oluşturmak için büyük boy bir Noguchi Akari ışıkla alanınızı aydınlatın.

iremnurhanisoglu96@gmail.com