TOP

Evinizin Dekorasyonu için İlham Alabileceğiniz 10 Popüler Stil

Bazı tasarım stilleri kendi kendine açıklayıcı olabiliyor ama yeni bir görünüm için diğer köklü stillerden ilham alındığında veya sevilen bir klasik görünüm tekrar popüler olup yeniden döndüğünde işler daha karmaşık bir hale gelebiliyor.

Ancak son on yılın en çok talep gören ve etkili tasarım stillerinden bazıları biraz daha fazla açıklama yapmayı gerektiriyor.

Maksimalist stilden minimale, popüler stillerin tasarım parçalarını ilk bakışta kolayca tanıyabileceğiniz aynı zamanda kendi kişisel tarzınızı da tanımlamanıza yardımcı olacak dekorasyon önerileri için okumaya devam edin.

#1 Maksimalist

Ev dekorasyonunuzda maksimalist stili uygulamak için desenleri ve dokuları karıştırın. Bu katmanlı görünüm cesur desenleri, parlak renkleri ve beklenmedik doku karışımlarını sevenler için ideal bir stil.

Maksimalist stil söz konusu olduğunda kesinlikle kurallara yer yoktur. Bu stili iç mekanınıza uygulamak için bir anda ortamın enerjisini yükseltecek desenli duvar kağıtlarından başlayın.

Yine de dekorasyonunuzda düzenleme yaparken bir adım geri attığınızda odayı bir bütün olarak ele aldığınızdan emin olun.

#2 Minimalist

Felsefesinde daha az daha fazladır düşüncesi bulunan minimalist stil, dağınıklığı en aza indiren ve genellikle sakin nötr tonların ve saf siyah-beyaz renklerinin uyumundan oluşuyor.

Bu stil iç mekanda kullanıldığında aydınlık aynı zamanda temiz bir görünüm efekti ile büyük bir etki yaratıyor. Minimalist stiller genellikle Midcentury modern ve İskandinav tarzlarında kullanılıyor.

#3 Midcentury Modern

Bu stile kişiliğinizi yansıtmak için bohem ya da göz alıcı dekorasyon tasarımlarıyla karıştırabilir, cesur ve eğlenceli aynı zamanda hafif ve havadar bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Sıcak ahşap tonlarını geometrik ve dalgalı şekillerle kombine edebilir kendi stilinizi oluşturabilirsiniz. Bu tarz için eski bir ev veya retro tasarımlı aksesuarlar idealdir.

#4 İskandinav

Gösterişli görünümler yerine estetik temiz çizgiler, ahşap dokular ve diğer doğal malzemeler ferah bir his uyandırken sofistike bir görünüme de kavuşturuyor. Sallanan bahçe koltukları, hafif krem tonlardaki kumaşlar büyük İskandinav tasarım ögelerinin hepsini kapsıyor.

#5 Modern Çiftlik Evi

Rustik unsurları taze ve havadar bir şekilde birleştiren bu görünüm, misafirperver sıcak atmosferi yaratmak için şimdilerde oldukça popüler.

Günlük hayatımızda alıştığımız hızlı tempolu, bol koşturmalı şehir hayatının aksine daha yavaş daha doğal tasarımlı dekorasyonlar tercih etmemizin sebebini bu tasarımlar kutluyor. Çiftlik evi tarzı, yumuşak nötr toprak tonları, doğal malzemeleri ve rahat dokulu tasarımlarıyla huzurlu doğanın iç mekanlara akmasını sağlıyor.

#6 Bohem

Japon blok baskılardan, el yapımı Fas halılara… Bu stil kesinlikle dünyayı gezerken farklı kültürlerin tasarımlarını eşleştirenler için!

Uzak topraklardan katmanlı tekstil dokularını karıştırmayı seviyorsanız bu stil size oldukça aşina bir tercih olacaktır. Yeşillikler, makrome dokuma aksesuarlar, pirinç ve bakır metal tasarımlar özgün stilinizin tamamlayıcısı olacaktır. Dünyanın farklı yerlerindeki bit pazarlarından toplanmış gibi görünen her şey rahat aynı zamanda yaratıcı stil için bir oyundur.

#7 Eklektik

Her şeyden birer parça bulunan eklektik stili, görünümüyle karakterize etmek zor olsada esas sihrinin aslında burada yatması onu sanatsal, yaratıcı ve özgür ruhlu kılıyor. Farklı stilleri birleştirirken renkli ve bol desenlerle bu tarz, farklı dönemlerden izler taşıyor.

Eklektik stil ilgi çekici alanlar yaratırken tasarım detaylarıyla hem geçmişi hem de bugünü kabul ediyor.

#8 Art Deco

The Great Gatsby filminden aşina olduğumuz Art Deco stil, pirinç tasarımlar ve zengin mücevher tonlarıyla günümüzde de karşımıza çıkıyor. Keskin detaylı dekorasyonda asimetrik tasarımlı parçalar ve ışıltılı aydınlatmalar ile bu stili tamamlayın.

#9 İngiliz Tarzı

İngiliz tarz dekorasyon geçmişten ilham alarak daha yükseltilip ve rafine edilmesiyle oluşturulmuş. Ancak bu stil klasik kumaşlara, desenlere ve siluetlere yeni bir hayat katarak onları benzersiz bir şekilde karıştırmanıza da olanak sağlıyor. Soft tonlardan oluşan bir çiçek buketini andıran bu stil, antika parçalar ve yemyeşil malzemelerle kombine ediliyor.

Rattan dokular, çiçekli kumaşlar ve el dokuması duvar kağıtları ile bu huzur veren görünüme kavuşun.

#10 Akdeniz Stili

Evi adeta plajı getiren bu stil, genellikle sıva duvarlar, organik ve doğal yüzeyler egzotik tasarımlarla bu tarzı tamamlayabilirsiniz.

Kireç sıvalı duvarlar Akdeniz’in bir yerinden olmanın tatlı bir yanılsamasını yaratıyor. Görünümü tamamlamak için rattan dokular, geri kazanılmış ahşaplar, yıkanmış ketenler ve taş tasarımları gibi doğal malzemelerden yapılmış tasarımlardan yararlanın.

iremnurhanisoglu96@gmail.com