TOP

7 Feng Shui İlkesine Göre Evde Ofis Ortamı Yaratın

Kanepenizden, mutfağınızdan veya ofis ortamına müsait olmayan alanlarda saatlerce çalışmak verimli olmayabilir. Araştırmalar, yaşam alanınızdaki memnuniyetiniz ile işteki verimlilik arasında yakından ilişkili olduğunu söylüyor. Benzer şekilde yeni egzersiz kıyafetleri alarak spora başlamak gibi motive eden davranışlar gibi, bir feng shui felsefesiyle evinizin bir köşesinde ofis ortamını yaratarak verimli çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

Feng shui uzmanı Laura Cerrano’nun evdeki ofis köşemiz için daha fazla motivasyon, verimlilik ve yaratıcılığa yardımcı fikirlerini listeliyoruz. Bu feng shui ilkelerini yaşam alanınıza uygulayın ve ihtiyacınız olan üretkenliğinizi artırın.

#1 İhtiyacınız Olanı Belirleyin

Cerrano, kendinize soracağınız ilk şey “Yaratacağım ofis ortamında nelere ihtiyacım var?” diyor. Örneğin işiniz yazı yazma, pazarlama, web tasarımı veya muhasebe işleri ise ortamınızda dikkatinizi dağıtmayacak enerji alanınızda güçlü bir temel oluşturmanızı söylüyor.

Daha sonra gereksiz dağınıklığı ayıklayarak o alandaki verimliliğinize ve odaklanmanıza katkıda bulunan mobilyaları seçebilirsiniz. Bazen, daha az daha fazladır diyen Cerrano, motivasyon ve yaratıcılığınız için fonksiyonel mobilyalar kullanmanızı söylüyor. Bu iyi bir feng shui enerjisini ortamınıza getirmenin en iyi ve en kolay yollarından biri.

#2 Masanızı En İyi Şekilde Konumlandırın

Feng shui ilkelerine göre, masanızda otururken arkanızda sağlam bir duvarın yanı sıra enerji desteği için bazı bitkiler veya ahşap objelerin olması kelimenin tam anlamıyla iyi hissetmenizi sağlıyor. Bu şekilde masayı konumlandırma bir anlaşmayı imzalamayı sembolize ediyor.

Ayrıca, masanızı tavan kirişleri, fanlar veya çıkıntılı duvar kenarlarının altına yerleştirmemeye çalışın. Bunlar sha enerjisinin veya yaşamı boşaltan chi’nin göstergelerini işaret ediyor. Feng shui olumsuz belirtileri ise yorgun, odaklanmamış veya kolayca duygusal olarak tetiklenen bir duygu durumuna sahip olmayı kabul ediyor.

Bununla birlikte masanızı düzenlenmesi sizin zevkinize bırakan feng shui ilkeleri alanın işlevliği için daha net vizyona sahip olunduğunda ve hangi mobilya parçalarına ihtiyacınız olduğunu anladığınızda, mobilya düzenlemesini yapabileceğinizi söylüyor.

#3 Ortak Kullandığınız Masanız İçin Kişisel Sınırınızı Yaratın

Evdeki ofis ortamını oluştururken, dikkate alanınızın işlevsel olmasını aldığınızda, size zaman ve para için tasarruf yapmanızı sağlayacak, stresinizi azaltacaktır. Özellikle gün içinde birkaç saatten fazla oturmayı planlıyorsanız, destekleyici bir ofis koltuğuna yatırım yapmanız daha doğru olacaktır.

Ayrıca, masanızı ve zihninizi karmaşıklaştıracak üstünde çok fazla eşya olan masalar feng shui ilkeleri için pek uygun değil. O alanda masayı birkaç kişi daha paylaşıyorsa sağlıklı sınırlar koymayı öğrenin. Çocuklarla birlikte paylaşılan ortak masanızda oyuncaklar, çizimler ve ev ödevlerinin masayı kaplamasını önlemeye çalışın. Bu dikkatinizi dağıtan bir potansiyel olarak karşımıza çıkıyor.

#4 Olumlu Bir Enerji Akışı İçin Bulunduğunuz Ortamı Havalandırın

Eğer evrene daha fazla olumlu bir enerji yollamak istiyorsanız Feng shui’ye göre bulunduğunuz ortamdaki hava sirkülasyonun iyi olması gerekiyor. Hava güzel olduğunda pencereleri açmaktan çekinmeyin ve eğer yapamıyorsanız bir pencerenizde yoksa bir hava temizleyicisi satın almayı düşünün.

Bir araştırma sonucu, doğal ışığın ofis ortamına nüfuz etmesine izin verilmesi üretkenliği arttırdığını söylüyor. Ayrıca gerçek bitkiler kullanıldığında havayı doğal olarak temizleyerek stresi azalttığını bu sayede olumlu bir enerji döngüsü oluşturuyor. Bambu, eğrelti otları ve kauçuk ağaçları bunun için harika bir seçenek. Masanız da destekleyici aile üyelerinin ve size ilham veren insanların fotoğraflarının olması da başka bir enerji güçlendiricidir.

#5 Dağınıklığınızı Düzenleyin

Basılı kopyalarınız varsa dosya dolapları kullanmak sizin için gerekli olacaktır. Duvar boyunca uzanan bir kitaplık maksimum düzeyde verim almanızı sağlayacaktır. Dijital depolama için mutlaka harici bir sürücü kullanın. Bu şeyler size temel fikirler gelebilir ama bunları alışkanlık haline getirdiğiniz zaman son derece zihninizi ve bedeniniz rahat olacaktır.

#6 Renklerin Enerjisinden Yararlanın

Düzenin ötesinde alanınızdaki renkler ve kullandığınız objelerde önemli. Feng shui ilkelerine göre dikdörtgen bir ahşap masa mutlaka kullanın. Malzeme, alanınıza doğal enerjiyi getirirken, aynı zamanda besleyici ve canlı bir enerji kalitesinin gelişmesine yardımcı oluyor.

Dikdörtgen veya L şeklinde bir tasarımdaki masanızın yumuşak veya yuvarlatılmış kenarlı olmasına dikkat etmeye unutmayın.

Renk seçerken, bunun iş çizginize bağlı olması önem taşıyor. Genel olarak yazı, matematik ve yazılım işlerinden herhangi birisiyle uğraşıyorsanız güçlü bir renk zemini olarak kabul edilen mavi, yeşil veya bej tonlarından yararlanın. Bu renkleri sanat eserlerinden, aydınlatmaya, bitkiler yada halılar gibi en iyi odak ve üretkenliğinizi elde etmenize yardımcı olan her objeyle vurgulayabilirsiniz. Uyumlu renklerin iş birliğinden yararlanarak, odadaki enerjiyi artıran kırmızı, sarı ve turuncu gibi sıcak renkleri uygulamayı unutmayın.

#7 Hedeflerinizi Görsel Olarak Besleyin

Feng Shui uzmanları dekor seçiminiz bilinçaltınızın ve çektiğiniz enerjinin bir uzantısının olduğunu söylüyor. Sizi profesyonel ve kişisel olarak vurgulayan bir ortam yaratın. Çekmek istediğiniz şeyi tanımlamanın ve alanınızdaki bu hedefleri görsel olarak görüntülemenin genel motivasyonunuzu ve sonraki başarınızı etkileyebileceğini belirtiyor. Bu yöntem kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinmenizi ve hedeflerinizi beslemek için gelişime ihtiyaç duyan gerekli bilgi, beceri ve bağlantıları keşfetmenizi sağlıyor. Sonucunda bunları yaparken, daha meraklı, motive olmuş , ilham almış ve üretken oluyorsunuz.

iremnurhanisoglu96@gmail.com