TOP

YARATICI İŞLERİ İLE TANIDIĞIMIZ İSİMLERİN ÖZGÜN YAZ STİLLERİ

ÖZGE TAŞKIRAN İLE TERASTA KARŞILAMA

Som Interior’ın kurucularından Özge Taşkıran evinin terasını sıradan bir açık alan olmaktan çıkararak, yeşil bir keyif merkezine dönüştürmüş. Taşkıran’ın evinin iç mekânlarındaki modern tarz, terasın kapıları açıldığında kendini biraz daha rahat, modern-boho bir stile bırakıyor. Burada gördüğünüz oturma grubu, mermer sehpa, sandalye gibi parçaların tamamı Som Interior’ın kendi ürünleri. Modern çizgideki tasarımlar Bereket Halı’nın halı ve minderleri ile kombinlenmiş. Özge Taşkıran, “Bereket Halı’nın halı ve minderleri mağazamızda, projelerimizde ve evimizde sıklıkla kullandığımız ürünlerden. Etnik veya gerçek antika halıların, minderlerin ve parçaların Bereket’in elinden geçerek bambaşka bir forma bürünmesini, harcanan emeği ve her zaman doğal malzeme prensiplerini çok önemsiyoruz” diyor neden böyle bir tercih yaptığını sorduğumuzda.

Özge Taşkıran
Som Interior marka mermer büst, mekâna İtalyan bahçelerini anımsatan bir hava katıyor.

ZEYNEP MADRA İLE TROPİK YOLCULUK

Luxuria’nın arkasındaki isim Zeynep Madra’nın Etiler’deki mağazasının arka bahçesinde hazırladığı egzotik sofrayı keşfe çıktık. Burası şehrin gürültüsünden ve kalabalığından arınmış bir dünya. Hazırladığı sofrayı tıpkı Luxuria koleksiyonları gibi bir tema üzerine kuran Madra, tropik bitkiler, papağanlar ve cesur parçalarla tablo gibi bir kurguya imza atmış. Sofrada gördüğümüz dekoratif ürünler ve sofra aksesuarları Amerika ve Avrupa’daki çeşitli firmalardan toparlanırken yemek takımı Luxuria markasının Fern&Co iş birliğiyle yarattığı ilk koleksiyonu olan Tropical Forrest. Masanın en büyük tamamlayıcısı olan çiçekleri ise Joy Flowers hazırlamış.

Zeynep Madra
Maksimalist stili sevenler için ideal seçenekler sunan Luxuria’nın ilk sofra koleksiyonu, tropik çiçekler ve kuşlarla bezeli.
Fotoğraf : ERHAN TARLIĞ

AYKUT VE BURÇİN PARLAK İLE YEŞİL TERAPİ

Grøn Atölye’nin kurucusu Aykut Parlak ve eşi mimar Burçin Parlak güçlerini birleştirerek evlerinin arkasındaki bu terası bir kış bahçesi olarak atölye ve yaşam alanına dönüştürmüş. Barlas Mimarlık tarafından tasarlanan bu alan kurgulanırken ideal bir kullanım alanı için ortak ihtiyaçlardan yola çıkılmış. Terasın büyük olması ve bütün odaların kapılarının terasa açılabilmesi onları bu alanın bir kısmını kaktüsler için sera yapmaya itmiş, böylece hem kendileri hem de bitkiler için sağlıklı ve keyifli bir alan yaratmışlar. Burada gördüğümüz bütün beton ürünler ve kaktüsler Grøn Atölye’den. Dekorasyonun geri kalanı ise aslında ikilinin ortak zevklerinin yıllar içindeki birikimi ile oluşmuş ve bu haliyle oldukça yaşayan bir mekâna evrilmiş.

Aykut Parlak ve eşi mimar Burçin Parlak
Yeşil sehpa Habitat, hemen yanındaki beton tablalı sehpa ise Grøn marka.

AYTÜL AYKE FIRATOĞLU İLE FLORAL AKŞAMÜSTÜ

Deneyim ve gustosunu kurucusu olduğu Aytül Ayke Studio ve Wedding’e taşıyan Fıratoğlu’nun yalın ve romantik yaz sofrasındayız. Her yerde görmeye alışık olmadığımız vurucu çiçekler, sakin sofralar ve incelikle düşünülmüş detaylar onun tarzının vazgeçilmez parçaları. Evinin bahçesinde kurduğu sofrada, düzenlediği etkinliklerde her zaman iş birliği yaptığı Natura Karma’dan ürünler yer alıyor. Masa örtüsü ve peçeteler Aytül Ayke Studio, meyvelerin çiçeklerle buluştuğu ayaklı tabaklar ise Sırr Seramik’ten. Sofradaki çiçeklik ve kadeh gibi vintage ürünler, kendi seyahatlerinden aldığı özel parçalar.

Aytül Ayke Fıratoğlu
Çiçeklerin sıra dışı kullanımı,sakin sofralar ve incelikle düşünülmüş detaylar onun tarzının vazgeçilmez parçaları.
Yaz meyveleri ve çiçekleriyle bütünleşen sofradaki büyük yemek tabakları Mudo Concept’ten alınmış.

Hazırlayan : HAZAL BALASAR

gizema@groupmedya.com