TOP

SİMAY BÜLBÜL PERVERAN’IN HİKAYESİNİ ANLATTI

Tasarımcı Simay Bülbül’ün bütün markalarını tek bir çatı altında toplayan Perveran, moda, dekorasyon ve lezzet tutkunlarını İstanbul, Seyrantepe’ye davet ediyor.

Pek çoğumuz onu moda tasarımlarından tanıyoruz fakat aslında Simay Bülbül farklı yaratıcı projelere imza atan çok yönlü bir tasarımcı. Bülbül’ün Seyrantepe, Sanayi bölgesindeki beş katlı bir binada faaliyet gösteren yeni mekânı Perveran, farklı tasarım hikâyelerini keyifli bir ortamda deneyimleme imkânı sunuyor.

Perveran fikri ne zaman ve nasıl doğdu?

Burası benim belki de 10 yıllık hayalim. Modayla beraber keyif aldığım iki değerli konu var: Dekorasyon ve gastronomi. Endüstriyel yapıları çok sevdiğim için Seyrantepe’de bina arayışına girdim. Hayalim tüm markalarımı ve hikâyelerimi tek bir adreste toplamaktı. Perveran benim tüm hayallerimin buluştuğu bir merkez oldu.

Tasarım süreci nasıl ilerledi?

Tüm dekorasyon ve proje tasarımını ben kendim yaptım. Hatta inşaatın bile başında bizzat kendim durdum. Süreç tabii ki kolay değildi. Bina çok eski olduğu için teknik tüm altyapıyı tekrardan kurgulamamız gerekti. Isıtmadan elektriğe, ıslak zeminlerden dış cepheye kadar her şey tekrardan yenilendi.

Mekân bölümlendirmelerini yaparken nelere dikkat ettiniz?

Mekânı bölümlendirirken işletme özelliklerine göre bölümlendirdik. Bina, depo ile beraber beş kattan oluşuyor. Zemin kat restoran ve mağaza, birinci kat Fikriperver Kreatif Ajans ve showroom, ikinci kat Kırmızı Çocuklar Derneği, çatı katı da atölye.

Neden burada olmayı tercih ettiniz?

Seyrantepe bence İstanbul’un yeni gelişen tasarım merkezi. Dokusu ve endüstriyel yapısı benim tasarım dünyama yakışan en güzel yer. Daha öncede Galata’da böyle bir binam olmuştu. Ayrıca bu tarzda bir oluşum için gerekli metrekare ancak Seyrantepe’de bulunabiliyor.

Restoranın menüsünde neler var?

Şu anda ön tanıtım menüsü ile açtık. Sanayi bölgesi iş bölgesidir ve öğle yemeği için hızlı bir yemek sistemi var. Bu yüzden soğuk salatalardan ve zeytinyağlılardan oluşan bir sunum barımız var. Bir de özel menü hazırlıyoruz. Önümüzdeki ay tadımlarına başlayacağız. Burada da hikâyenin tatları olacak. Anadolu’nun her yerinden özel lezzetler, modern yorumlarla sunulacak.

Marka olarak Perveran’dan bahsedelim…

Perveran benim uzun zamandır çalıştığım bir ev dekorasyon markası. Türkiye genelinde 19 zanaat ustası ile çalıştık. 150 parçadan oluşan koleksiyonda telkâriden deriye, ahşaptan cam ve tekstile birçok malzeme ve obje var. Ayrıca Kapadokya’daki ev hanımlarına istihdam sağladık.

Antika mobilyalar nerelerden alındı?

Antika mobilyaları mimarlık şirketimiz olduğu için yıllardır topluyoruz. Çok ciddi bir koleksiyonumuz var. En değerlisi 150 adetten oluşan kapı koleksiyonumuz. Eski mobilyaları endüstriyel tasarımlarla birleştirmeyi kendi mobilya atölyemizde yapıyoruz. Tüm bu tasarım süreçleri için özel mobilya, demir ve döşeme atölyesi kurduk.

Hazırlayan: ÇİĞDEM HASANOĞLU

umuty@groupmedya.com