TOP

PIERRE YOVANOVITCH’TEN ÖZEL DOKUNUŞLAR

Çeşitli dönemlere ait parçaları bir araya getirerek oluşturduğu mekânlarıyla Pierre Yovanovitch, gözün gördüğünden çok daha fazlasını vadeden kurgular yaratıyor.

Rizzoli yayınlarından çıkan Pierre Yovanovitch: Interior Architecture, lüks dekorasyon anlayışının eşsiz mobilyalar ve sanat eserleriyle bir araya geldiği mekânları sayfalarına taşıyor. Benzersiz mobilyaların ve sanat eserlerinin de dekorasyonun bir parçası olduğu projelerin her biri baş döndürücü.

Pierre Yovanovitch, 2001 yılından bu yana Fransızların kendilerine has rafine ve eklektik dekorasyon anlayışının lüks temsilcilerinden. İç mimar, kopyala yapıştır projeler uygulayan bir tasarımcı değil, aksine dünyanın farklı noktalarında gerçekleştirdiği projelerin her birinde bulunduğu yapının ruhunu kutsayan, onların karakteristik özelliklerini ortaya çıkaran bir isim.

New York’ta konumlanan Central Park West evinde yer alan büyüleyici yağlı boya resim ünlü sanatçı Marc Quinn imzası taşıyor. Papa Bear koltuklar ise Oops koleksiyonundan seçilmiş. 1940 yılında tasarlanan lambader Paavo Tynell tasarımı.

Prestijli yayınevi Rizzoli tarafından yayınlanan kitapta tasarımcının geniş bir arşivi yer alıyor. Yovanovitch’in uzun yıllar boyunca gerçekleştirdiği, hayranlık uyandıran mekân tasarımlarını incelemek için sayfaları çevirdiğimizde Ressam Claire Tabouret bizi önsözü ile karşılıyor. İlk kez 2017 senesinde bir araya gelen ikilinin hikâyesi iç mimarın ressamdan Provence’ta yer alan evi için mekâna özel bir duvar resmi çizmesini istemesi ile başlamış. İlk tanıştıkları zamanları, “Bir yemek davetinde yan yana oturmuştuk, ellerini masanın yüzeyinde ve farklı objelerin üzerinde gezdiriyordu. Bu çok hassas eller bana kör bir insanın Braille alfabesi okumasını anımsatmıştı. Pierre’in dünyayı algılama şeklinde dokunmanın önemli bir yeri var. Sonrasında ise aklıma Glenn Gloud’un elleri gelmişti. Temassal, fiziksel, derinlemesine teknik ancak bir yandan da son derece narin ve yetenekli” sözleriyle anımsıyor.

TASARIMCININ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ HER BİR PROJEDE YAPININ RUHUNUN KUTSANDIĞINI HİSSEDİYORSUNUZ.

Kitapta yer alan evleri incelediğimiz zaman karşımıza ilk olarak Pierre Yovanovitch’in tarihi 17. yüzyıla dayanan şatosu çıkıyor. Tabii ki kendisinin böylesine özel bir yapıda yaşıyor olması şaşırtıcı olmasa da bütünlüklü ve detaycı yaklaşımı insanın aklını başından almaya yetiyor. Paris’ten kaçmak için bahane ettiği aile toplantılarından birinde ilk kez yolu düşmüş Fabrègues’e. 2009 yılında gerçekleşen bu seyahatin hayalindeki evi bulmasına vesile olacağından habersiz kilometreler boyunca yürüyüşe çıktığı bir zamanda karşılaşmış bu yapıyla. “O anda dünyanın sonuna yolculuk yapmış gibi hissetim kendimi. Fabrègues’un rahatlatıcı ve kucaklayıcı izole bir havası vardı” sözleriyle hatırlıyor yapı ile ilk tanıştığı günü ve sözlerine devam ediyor: “Şatoya 12. yüzyıldan beri aynı aile sahipti ve ben onu satın alacak ilk kişi olacaktım. Ve bundan sonra burası bütünüyle benim sorumluluğumda olacaktı.” Bu nedenle iç mimar ilk olarak yapının karakteristik özelliklerini vetarihini ele alarak başlamış. “Bu şato bana nesiller öncesinden kalan, aileme ait bir mirasmış gibi düşünerek projeye başladım. Bu yaklaşım bana gereğinden fazla çağdaş olmamak ve tarihsel özellikleri kaybetmemek konusunda yol gösterdi.”

Normann Copenhagen marka
tabure 915 Euro, diseno.
L’Objet marka dekoratif tabak
1.250 TL, Beymen Home
Londonart marka Spare Time duvar
kâğıdı fiyat istek üzerine, italdeko.
Lauriston koltuk 21.906,20 TL,
Cumba Selection.
Özel tasarım mobilyaları ve sanat eserlerini projelerinde kullanmaktan  büyük keyif aldığını  belirten tasarımcı bu  mekânda Michael  Anastassiades’in  aydınlatmasını Martin Szekely tasarımı yemek masası ile birlikte kullanmış.  Sandalyeler ise Gio Ponti tasarımı.

Tamamen Pierre Yovanovitch’in rafine zevkinin bir yansıması olan bu proje, sanatçılarla bir araya gelmesine ve beraber çalışabilmelerine de önayak olmuş. Bu sanatçılardan biri de yazının başında bahsetmiş olduğumuz Claire Tabouret. Şatonun, hala ayakta olan şapeli için mekâna özel bir duvar resmi çalışması gerçekleştiren ressamın ortaya çıkardığı eşsiz desenler nesiller boyunca görenlerin hayranlık duyacağı türden çalışmalar olmuş. 85 tane çocuk çiziminin yer aldığı şapel için, “Bu alanda iz bırakmak, benden ve Claire’den sonra da nesiller boyunca ayakta
kalmasını arzu etmek onurlu bir davranış olarak algılanabilir. İleride Fabrègues’e ne olur bilemem ama bu duvar resmi kesinlikle burada kalmaya devam edecek” sözlerini kullanıyor iç mimar. Büyüleyici mekânları yakından incelemek için Pierre Yovanovitch: Interior Architecture’ı koleksiyonunuza eklemenizi öneriyoruz. Zamansız projelerin yer aldığı kitap, zaman zaman çıkarıp ilham alacağınız bir kaynak olmaya aday.

Defne Koz tasarımı Layers vazo 1.310 TL, Nude Glass.
Gallotti&Radice marka Bolle Orizzontale aydınlatma fiyat istek üzerine, Mozaik Design.
Cora mermer obje fiyat istek üzerine, Sami Savatlı.

bugral@groupmedya.com