TOP

ÖRNEK BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Revolution Project, tüketim çılgınlığının giderayak arttığı bu günlerde Sibel Erdem tarafından örnek bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirildi.

Revolution Project 42 Maslak’ta avukat Sibel Erdem tarafından hayata geçirilen bir sosyal sorumluluk projesi. Erdem, ailesinden kalan ve yıllardır dekorasyona olan merakı nedeniyle ihtiyacından fazla hale gelen eşyalarını en iyi hangi şekilde değerlendireceğini düşünürken aklına gelen bu fikirle, iyi şekilde kullanılmış ikinci el eşyaları boyuyor, modellerini, cilalarını ve kumaşlarını değiştirerek yeniden hayat veriyor. “Bu sosyal sorumluluk projesi ile eski eşyaları değerlendirerek hem sürdürülebilirliğe dikkat çekmeyi hem de bu eşyaları satarak elde ettiğim geliri hukukçu eşim Profesör Doktor Bahadır Erdem’in psikologlarla ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak hazırladığı ‘İstismara Karşı Çocuk Gücü’ isimli kampanyaya bağışlayıp, kampanyaya fon yaratmayı amaçlıyorum.” Erdem, daha iyi bir gelecek için her bireyin elinden geleni yapması gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Çevreyi korumak, çocuklar ve eğitim her zaman benim için önem arz eden konular olmuştur.” Tüketim çılgınlığını günümüzün sorunu olarak nitelendiren Erdem, bu sebeple fazlasıyla ağaç kesildiğini, yenisini yapmadan önce mevcutları değerlendirmenin daha akılcı olduğunu düşünüyor. “Onları revize edip yeniden kullanıma sunmak bana mutluluk veriyor. Sevdiğim ve yaratıcılığımı besleyen bir işi yaparken hem çevreyi korumaya hizmet ettiğimi hem de bu vesileyle çocukları ve ailelerini istismara karşı eğitmeyi amaçlayan bu projeye destek verebileceğimi düşünmek ise beni daha çok motive ediyor.” Atölyesinden haberi olan herkesin gönüllü olarak çalışarak veya projesini geliştirmek için fikirler vererek destek olduğunu da ekliyor Sibel Erdem sözlerine. Revolution’da eşyaların revize edilmesinin yanı sıra, projeye gelir sağlamak amacıyla oymacılık, kâğıttan çiçek atölyesi, eşya boyama gibi workshop’lar düzenleniyor. Elde edilen gelir tamamen projeye bağışlanıyor.

Atölyenin atmosferine uygun çeşitli sanat eserleri, satışından elde edilen gelirle projeye destek vermeleri koşuluyla sergileniyor.
Revolution Project, ikinci el eşyalara yeniden hayat verirken sürdürülebilirliğe dikkat çekiyor. Sosyal sorumluluk projesi olarak ise eğitime katkı sağlıyor.

Hazırlayan : MERGİM ÖZDAMAR

Fotoğraf : AHMET ÖZGÜR ÖZGER

gizema@groupmedya.com