TOP

ÖDÜLLÜ MARKA LIL’GAEA’DAN ÇOCUKLARA ÖZEL TASARIMLAR

Lil’Gaea 0-12 yaş arası bebek ve çocuklar için ürettiği tasarımlarında sağlığı, güvenliği, sadeliği ve yaratıcılığı ön planda tutuyor. Mobilya, ev tekstili ve aksesuarlar ekolojik, el işçiliği ile yapılıyor.

Pınar Yar Gövsa

Markanın kurucusu Pınar Yar Gövsa; bebeğin kardeşine, ondan sonra kuzenine gidebilecek nesilden nesile ve uzun yaşlar kullanılabilecek ürünler tasarlamaya önem verdiklerini söylüyor. Uzun ömürlü
ve uyarlanabilir mobilyalarla bebek alıştığı beşiği üç yaşında bırakmak zorunda kalmıyor. Beşik, yatağa dönüşüyor. Koleksiyonda tekstil ürünlerinde GOTS sertifikalı organik pamuk ürünler kullanılıyor.

Toksik madde içermeyen tasarımların tümünün sertifikalı olması nedeniyle marka, kısa süre içerisinde dünyaca tercih edilir hale geldi. Ürünler çok sayıda güvenlik ve toksikoloji analizinden geçiyor. Kullanılan boyalar çocuğun sağlığını hiçbir şekilde olumsuz etkilemiyor. Yurt dışından getirilen, sertifikalı su bazlı boyalar ve natürel cilalar kullanılıyor. Bunların yanı sıra çocukların ellerinin sıkışmasını vb. durumları önlemek için tasarımlar, mekanik testlerden geçiriliyor.

Lil’Gaea anne sağlığını da düşünüyor; annelerin bebeklerini yatırırken ve alırken yaptığı eğilme hareketine yönelik olarak ürünlerde üç kademe bulunuyor. Ürün tasarımı yapılırken de her zaman en konforlu kullanıma yönelik araştırmalar yapılıyor.

Popbygaea adı altında üretilen eğlenceli, renkli ve zamansız tasarımlar, çocukları hayal etmeye ve kendi çevrelerinin yaratıcıları olmaya teşvik ediyor. Duvar kâğıdı, duvar etiketi, poster ve minik duvar aksesuarları birleştirildiğinde tüm odayı giydiren bütünsel bir konsept oluşuyor.

Pınar Yar Gövsa, Amerika’daki endüstriyel tasarım eğitimini Milano’da Domus Academy’de tasarım yüksek lisansıyla pekiştirmiş bir tasarımcı. Lugano, New York ve Milano’da 11 yıl yaşayan Gövsa, LG Electronics ve Foscarini gibi markalara da tasarımlar yapmış. 2009’da İngiliz Konseyi’nin seçtiği yılın genç girişimci tasarımcı ödülünün sahibi olmuş. Eşi ve aynı zamanda ortağı tasarımcı Tuğrul Gövsa ile bugüne kadar aralarında Maison&Objet, Milano ve Londra Tasarım Haftası olmak üzere pek çok fuarda katılımcı olarak yer almış. Gövsa, Lil’Gaea ürünlerinin sadeliğine, zamansız olduğuna ve hem çocukların hem de ebeveynlerin ihtiyaçlarına yönelik tasarlandığına dikkat çekiyor. Ürünlerin farklı boyutlara uyarlanabilir olması da uzun süreli kullanım olanağı sağlıyor.

Kraliyet bebeğinin kitabında bir Türk markası Prens Harry ve Düşes Meghan Markle’ın ilk bebeklerinin doğumunu kutlamak için hazırlanan “Our Royal Baby” adlı kitapta Türk tasarım markası Lil’Gaea dünyanın önde gelen markaları arasında gösterildi. Kraliyet bebeğinin doğumunu kutlamak için basılan kitapta bir Türk markası ürünleriyle yer aldı. Deneyimli Kraliyet muhabiri Robert Jobson’ın kaleme aldığı kitapta, Prens Harry ve Meghan Markle’ın ilişkilerinin başlangıcından evliliklerine, sonrasında da üç kişilik bir aile olmalarına uzanan hikâyelerine fotoğraflarıyla yer verildi. Bir Türk markası olan Lil’Gaea’nın seçilmesinin nedeni olarak kurucularının hikâyesi, üç kızlarıyla yaşadıkları örnek aile hayatı, modern ve ödüllü ürün tasarımları gösterildi.

30 yıllık Kraliyet muhabiri Robert Jobson’ın röportaj yaptığı Lil’Gaea kurucuları Pınar Yar Gövsa ve Tuğrul Gövsa, 4 Eylül tarihinde Londra Ritz Carlton Oteli’nde yapılacak kitap lansmanına da katıldı. Lansman sırasında Lil’Gaea’dan seçilen ürünler Prens Harry ve Düşes Meghan Markle’a takdim edildi. Markaya geçtiğimiz ay bir ödül de İngiliz Junior Magazine’den geldi. Iris model beşik, en iyi tasarım ödülünün de sahibi oldu.

bugral@groupmedya.com