TOP

KATE MOSS EV TASARLARSA

Kate Moss The Lakes by yoo _ credit Mel Yates www.thelakesbyyoo.com

 

İstanbul’da Philippe Starck tarafından tasarlanan yooistanbul’dan adına aşina olduğumuz yoo, bu defa Kate Moss’un tasarladığı The Barnhouse ile karşımıza çıkıyor.

Lüks ikinci ev konsepti ile hayata geçen yeni yoo projesi, dekorasyonunu Kate Moss’un üstlendiği The Cotswolds’da kendine özel ormanlık arazi içinde yer alan 4046.856m² alana yayılıyor. Şehrin gürültüsü ve kalabalığından uzak bu ev, size ağaçların altında dingin bir kasaba hayatı vadediyor.

Ormanın sisleri içine gizlenmiş evin, yüksek pencereleri dış mekânın bütün güzelliğini yaşam alanlarına taşıyor. Londra’ya 90 dakika uzaklıkta olan lüks ve konforlu evin salonu, yüksek tavanları ile ferah ve çarpıcı. 5 büyük yatak odası bulunan yapının ayrıca havuz ve eğlence alanları da bulunuyor. Diğer bir ilgi çekici detay ise yapıyı çevreleyen 6 adet göl. Geleneksel İngiliz edebiyatından ve eski country evlerinden ilham alınarak yaratılan projede, doğal ve natürel renkler tercih edilmiş. İç duvarlarda, yapıyı çevreleyen doğa ile uyumlu bir geçişkenlik sağlayan; toprak, taş rengi ve ay grisi renkleri kullanılmış. Ayrıca, salonda bulunan büyük şömine, country yaşamının vazgeçilmezlerinden…

Geleneksel tasarımın zarafeti ve modern tasarımın yalınlığının bir arada ustaca kullanıldığı The Barnhouse, Kate Moss tarafından itina ile tasarlanmış. Özel olarak üretilen mobilyalar, daha önce Kate Moss’un kıyafet odası tasarımını yapan yerel zanaatkâr David Haddock tarafından üretilmiş. Yemek masası ve yataklar da Haddock’un üretimi. Televizyon dolabında kullanılan şimşek figürü ise Kate Moss’un yakın arkadaşı David Bowie’ye atıf niteliğinde. İngiliz kültürünün önemli sanat figürleri, Allen Jones, Chris Levine, Damien Hirst, Mit Senoj’un eserleri ise duvarları süslüyor. Açık plan olarak tasarlanan mutfak, yaşam alanına doğru açılıyor. Mutfak dolaplarında kullanılan indigo mavisi, kristal camlar ve pirinç kulplar evin merkezinde yoğun ve göz alıcı bir etki yaratıyor. Ayrıca, kullanılan döküm çimento mutfak adası, ailenin mutfakta bir arada zaman geçirmesi için tasarlanmış. Mutfaktan, yaşam alanına geçtiğimiz zaman, nostaljik görünümlü, Talisman koltuklar zarif ve şık. Yaşam alanında kullanılan, drapeli perdeler kapatıldığı zaman, sizi sarıp sarmalayan bir mekân ortaya çıkıyor. Evin ikinci katında ise yatak odaları bulunuyor. Her oda ailenin ihtiyaçları doğrultusunda titizce dekore edilmiş. Ebeveyn yatak odasında baktığımız zaman, duvarlarda Clayworks’ün Moon shade rengi kullanılarak gri halılarla uyumlu yumuşak ve yalın bir mekân elde edilmiş. Diğer odalarda ise, kumaş ve duvar kâğıtları için ise House of Hackney’in son koleksiyonu tercih edilmiş. Şehir yaşamının kişiye sunduğu lüksten taviz vermeden yaratılan bu country evi, göl kenarında gizli bir yaşam alanı. Kate Moss tarafından tasarlanan The Barnhouse projesinde fiyatlar 2,5 milyon İngiliz Sterlininden başlıyor.

cigdemh@group-medya.com