TOP

İÇ MEKAN DUVAR RENGİ SEÇİMİNDE ÖNERİLEN YEDİ ADIM

Renk paletinin geniş olması, iç mekanlarda kullanılacak olan renk tonuna karar verme sürecini zorlaştırabilir. Ancak Behr Paint’in renk uzmanı Erika Woelfel’ e göre, mekan sahibi kendisine bazı sorular yönelterek, sınırsız seçeneği olan bu süreci doğru şekilde yönetebilir.

‘Ev içi renk seçimi oldukça kişiseldir’ diyen Erika Woelfel, bu seçimi kolaylaştırmak için her zaman tavsiye ettiği birkaç adımı ‘yedi adımlık kılavuz’ şeklinde mekan sahipleri ile paylaşıyor.

YEDİ ADIMLIK KILAVUZ

Hangi duyguyu uyandırmak istediğinizi seçin.

Woelfel, bir mekan için yeni bir boya tonu seçerken,kendinize sormanız gereken ilk sorunun “bu alanda ne tür bir duygu yaratmak isterim?” olması gerektiğini söylüyor. ‘Odada yaratılacak olan atmosferin size ne hissettireceğini düşünüp ,seçiminizi bu yönde yapmalısınız’ diye ekliyor.

Odada var olan renkleri inceleyin.

Boyamak istediğiniz odaya bakın ve var olan renkleri not alın, odada kalmasını istediğiniz dekorlara, eşyalara karar verin.Bir sonraki renk seçiminin bu dekor ve eşyalara uyum sağlayacağına emin olun.

Mekanın kullanım amacını aklınızda tutun.

En mükemmel renk seçimini yaparken mekanın ne için kullanılacağını düşünün ve bu amaca yönelik seçim yapın. Dinlenme odası ve mutfak için seçilecek renkler,verdiği enerji ve kullanım şekli bakımından birbirinden farklı olabilir.

Aydınlatmayı dikkate alın.

Woelfel “ Odanın büyüklüğü ve aydınlatma, renk seçerken göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörlerdir” diye açıklıyor. 

Renk uzmanına göre, ev sahipleri bir mekanın doğal ışığını görmezden gelerek seçim konusunda hata yapabiliyorlar. Mekan içerisinde yer alan pencerelerin yeri ve doğal ışığın geliş yönü renk seçimi yaparken sizi yönlendirecektir. Bu görmemezlikten gelinmemelidir şeklinde vurgulanıyor.

Doygunluğu yüksek olan renklerden uzak durun.

Woelfel ,parlak ve fazlaca doygun olan renkler yerine daha hafif, göz yormayan renklerin kullanımını tavsiye ediyor. Pembe, sarı, parlak yeşil ve turuncu gibi renkleri genel duvar rengi olarak kullanmanın zor olabileceğine işaret ediyor. 

Basite indirgeyin.

“Duvar renginizin oda boyunca odak noktalarıyla çakışmadığına emin olun.” Bunu, basit bir renk şeması koruyarak ve birden fazla farklı ton kullanmaktan kaçınarak yapabilirsiniz. “ diyen uzman,genel kural, üç ila beş renkten oluşan bir palete bağlı kalmaktır” diye ekliyor.

Denemekten korkmayın.

Woelfel ,koyu renk kullanımının, zor olmasına rağmen denenebileceğini savunuyor, kendisinin bu tür deneylere karşı olmadığını söylerken sadece koyu tonu kullanırken doğru dengeyi sağladığınızdan emin olmalısınız ayrıca aydınlık zemin, koyu renk döşemeler veya mobilyalar ve renk atmaları ile koyu tonları dengelemelisiniz diye ekliyor.

gizema@groupmedya.com