TOP

HAYATI ANLAMLANDIRMAK

Türkiye’de tasarıma bakış hakkında neler söylemek istersiniz?

Uzakta, gelecekte, henüz üretildiğini düşünmediğiniz bir şeyi işaret etmek, tasarlamak ve gerçekten günlük yaşamımızı güzelleştireceğine içeriğini doldurarak, inandırmak çok zor bir süreç. Yola çıkış niyetinin bunlar olduğuna inandığım yeni tasarımların sayısının artması, bu coğrafyadaki yaratıcı endüstrilere bakış açımı ifade etmeye yeter sanırım.

Bu koleksiyon haricinde Nude için hazırladığınız diğer koleksiyonlardan ve yakın gelecekteki projelerinizden konuşalım biraz da…

İşlevsel bir kütleyi daha nasıl saflaştırabilirim, tüketici ilk defa Nude için tasarladığım ürünlerimi görünce, benim nereden yola çıktığımı anlayabilecek mi gibi çocuksu bir basitliğe indirgemeye çalışıyorum. Nude ile birlikte, belkide benim de tasarıma yaklaşımımın naif, saf yönlerinden biri ortaya çıktı diyebilirim. Bence enerji, çevre, malzeme gibi formların da bir sonu var. Sonsuza kadar işlevini hakkıyla yerine getiren yeni formlar üretemeyebiliriz. Daha önceden anonim tasarlanmış oranları ve üretim yöntemleri kusursuz çözülmüş bir çok örneği çağdaş yaklaşımlarla yorumlayabiliriz. Nude için tasarladığım diğer koleksiyonlara gelirsek. “Arch” whisky sunum seti mimarinin en temel öğelerinden biri olan “Arch-Kemer” detayını kullanarak tasarladığım bir set. Viski tadı, kokusu ve ortamıyla bir arada anlamlanan bir içki. İçtiğiniz ortamın mimarisi de bir anlamda bu sunum setindeki yansımalarla duygularınızı değişime uğratıyor. “Rhythm” night set; sürahi ve bardağının birbirinden ayrılmaz bir ikili olduğuna örnek çalışma. Sürahi ve bardak hem tek başlarına hem de birlikte oluşturdukları “Rhythm” duygusuyla işlevini de eksiksiz yerine getirebiliyor. Ya da şehrin meydanlarındaki bir dilek çeşmesi neden arkadaşlarımızla toplandığımız bir partide mezelerimizi sunduğumuz bir “Plate tower” tabak haline gelmesin.

 

Hazırlayan CANDAN DURUSÖZ AKGÜN

mehmete@groupmedya.com