TOP

GÜZELLİĞE MODERN DOKUNUŞ

Doç. Dr. Şaban Çelebi’nin Nişantaşı’nda konumlanan muayenehanesi estetik ve sanatın kesiştiği modern atmosferiyle öne çıkıyor. İç Mimar Hasan Burak Akyıldız imzası taşıyan mekân, hastaların konforu ve doktorun tarzı göz önüne alınarak tasarlanmış.

Doç. Dr. Şaban Çelebi ve İç Mimar Hasan Burak Akyıldız

Estetik ve sanatın modern bir kimliğe büründüğü klasik bir Nişantaşı apartmanında yer alıyor Doç. Dr. Şaban Çelebi’nin müzik kokan muayenehanesi. Teşvikiye Caddesi’nin hareketliliğinden uzak, sizi renk ve dokularla saran şık bir konsepte sahip. 135 metrekarelik dairenin yapısal planlaması bütünüyle yeniden ele alınmış. Ön cephesi bekleme salonu, arka cephesi ise doktor odaları olarak değerlendirilen muayenehanenin ara bölümündeki koridora açılan odalar, mutfak, ıslak hacim, fotoğraf ve pansuman odası olarak kurgulanmış. “Tasarım konsepti doktorumuzun tarzı doğrultusunda şekillendi. Renk ve malzeme kararlarında ondan aldığım brief’ler, mekânların genel kurgusunu oluşturmamda yol gösterici oldu” sözleriyle anlatıyor muayenehanenin tasarım sürecini İç Mimar Hasan Burak Akyıldız.

Giriş kısmındaki antrede mermer yüzeyiyle dikkat çeken banko, sizi geniş ve ferah bekleme alanına yönlendiriyor. Bekleme salonunda ilk göze çarpan ise muayenehanenin imzası niteliğindeki siyah piyano. “Müzik, tasarımdaki önceliklerimizden biriydi. Bu nedenle piyanoyu iki ana bölümden oluşan bekleme salonunun merkezinde konumlandırmak istedik” diyen iç mimar, hastalara konforlu bir bekleme alanı sunmayı amaçlamış. Kullanılan farklı renk, malzeme ve dokularla oldukça sıcak ve ferah bir bütünlük yakalanmış. Çalışma masası olarak da kullanılabilen geniş mermer masa, ikram alanıyla bütünleşerek, ferah bir oturma, okuma ve bekleme alanı sunuyor. Koridor boyunca uzanan odalardaki renk dokunuşları, mekâna özgü karakteri devam ettirirken tuvalet, modern ve yalın çizgisiyle sürprizli bir karaktere bürünüyor. Pansuman ve fotoğraf odasına ise beyaz renkler ve küçük turuncu dokunuşlar hâkim. Koridorun sonundaki muayene odaları doktorların öznel zevklerini yansıtıyor. Tasarım karakterleriyle farklılaşan odaların odağında doktor ve hasta ilişkisi var. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Şaban Çelebi’nin odasında koyu renklerin baskınlığı göze çarpıyor. Kişisel birçok objeyi barındıran kitaplık, diğer bütün mobilyalar gibi özel olarak tasarlanmış. Doktorun kullandığı ekipmanları özel olarak tasarladığı büfe görünümündeki mobilyayla kamufle eden iç mimar, alışılagelmiş muayenehane algısını kırmayı, soğuk metal hissi yerine sıcak ve konforlu mekânlar yaratmayı amaçlamış.

Mekân tasarımındaki hareketli mobilyaların büyük bir kısmı Som Interior, Casa ve Ham:m Design’dan seçilmiş. Islak hacimlerde Prodea Yapı ürünleri kullanılmış. Döşeme işlerinin tamamını ise Rain Dekorasyon üstlenmiş. Aydınlatmalarda Dr. Light, Hedef Aydınlatma, Studio Fav ve Fem Aydınlatma’dan seçilen tasarımlara yer verilmiş.

KONFORUN ŞIKLIKLA BULUŞTUĞU İÇ MEKÂN TASARIMI, HASTALARIN KENDİLERİNİ RAHAT VE HUZURLU HİSSETTİKLERİ SICAK VE ENERJİSİ YÜKSEK ALANLAR SUNUYOR.

Muayene bölümündeki retro dolap, modern bir medikal ünite olarak tasarlanmış. Duvar resmi ise sanatçı Sinem Yıldırım’ın imzasını taşıyor.
Muayene bölümündeki retro dolap, modern bir medikal ünite olarak tasarlanmış. Duvar resmi ise sanatçı Sinem Yıldırım’ın imzasını taşıyor.
Mekânın geneline yayılan farklı dokudaki tuğla duvarların işçilikleri Tuğla Atölyesi’ne ait. Ahşap mobilya ve detayların imalatı ise özel olarak Üstad Mobilya ve MGA Ahşap’a yaptırılmış.

gizema@groupmedya.com