TOP

GÖZ GÖZE

TASARIMLARINDA GÖZ MOTİFİNİ SIKÇA KULLANAN LITO KARAKOSTANOGLOU’NUN L’OBJET İÇİN TASARLADIĞI EV AKSESUARLARI HEM RENKLİ HEMDE İLGİ ÇEKİCİ.

Ev aksesuarı markalarından L’Objet, takı tasarımcısı Lito Karakostanoglou ile özel bir koleksiyona imza attı. Luxuria tarafından gerçekleştirilen tanıtımda inceleme fırsatı bulduğumuz aksesuarlar üzerine markanın kurucusu Elad Yifrach ile konuştuk. Markanızın tasarım felsefesinden bahsedebilir misiniz? L’Object, neredeyse pasaportumun ve seyahat ettiğim yerlerin somut bir yansıması. Benim yeni kültürler keşfetmeye karşı olan tutkum. Ayrıca, tarih benim her tasarımıma ilham veriyor. Sizi diğer ev aksesuarı markalarından ayıran nedir? Bütün parçalarımız kendi seçtiğim zanaatkârlar tarafından büyük bir aşkla üretiliyor. Dünyayı dolaşıyorum ki en iyi malzemelerle ve yetenekli zanaatkârlarla çalıştığımıza emin olayım. Bizim için üretim yapan zanaatkârların büyük bir kısmı ile firmamı kurduğum 2004 yılından beri beraber çalışıyoruz. Lito Karakostanoglou ile iş birliği yaptınız, kendisi bir mücevher tasarımcısı. Onun ev aksesuarı tasarımına yaklaşımı nasıl?
İkimiz de bu koleksiyonu hazırlarken aynı vizyona sahiptik. Bu nedenle beraber çalışırken çok uyumlu hissettik. Bu koleksiyon için hangi malzemeleri tercih ettiniz? Bütün koleksiyon göz motifi üzerine şekillendi. Zaten göz, Lito’nun mücevherlerinde de sıkça kullandığı bir motif. Benim amacım hâlihazırda L’Objet’te kullandığımız en iyi malzemeleri bu koleksiyonda da kullanmaktı. Bütün parçalar porselen ve hepsi elde üretildi. Reçine kabartmalar üzerine 24 ayar altın kaplandı. Göz sembolünden bahseder misin? Yunan kültüründe göz sembolü iyi şans ve korumayı
sembolize eder. Aynı zamanda şimdiki zamanda var olmanın ve gün içerisinde karşımıza çıkan güzelliklerin de sürekli hatırlatıcısıdır. Başka iş birlikleri yapmayı düşünüyor musunuz? Lito ile çok uzun zamandır arkadaşız. Beraber çalışarak ortaya güzel bir şey çıkarmak için doğru zaman olduğuna karar verdik. İş birliklerinin organik olarak gelişmesi çok önemli, böylece en iyi sonucu alabilirsiniz. Önümüzdeki günlerin ne göstereceğini hep birlikte göreceğiz.

mehmete@groupmedya.com