TOP

Beymen Zorlu Center’da!

Olaf HajekBeymen Zorlu Center’a özel illüstrasyonlar tasarlayan Alman sanatçı Olaf Hajek’in “Best of Olaf Hajek” isimli kişisel sergisi, İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor.

 Beymen Zorlu Center’a özel illüstrasyonlar tasarlayan Alman sanatçı Olaf Hajek’in “Best of Olaf Hajek”isimli kişisel sergisi, İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçının en sevdiği ve önemli işlerinin yer alacağı sergi 8 Aralık 2013’e kadar Beymen Zorlu Center’da gezilebilecek.

The New Yorker, GQ, The Wall Street Journal, The Financial Times gibi dünyaca ünlü yayınların yanında Miu Miu, Jimmy Choo, Missoni gibi moda markaları için illüstrasyon çalışmalarıyla öne çıkan ödüllü sanatçı, batı kültürünün içinde bulunan gerçeklik kavramıyla hayal gücününün tezatlığını ortaya koyan eserlerinde folklorik öğelerden, mitolojiden,din, tarih ve coğrafya gibi kavramlardan yararlanıyor. Gerçekliği, gizem ve hayal gücünden beslenerek kurguladığı çerçeve içinde yorumlama yoluna gidiyor.

Olaf Hajek’in eserlerinde Frida Kahlo, Boticelli gibi usta sanatçıların etkilerine rastlanırken bazı eserleri 1960’lı yılların tipik reklam afişlerinin izlerini taşıyor. Tüm renklerden yararlanarak dışavurumcu yöntemle çalışmalar üreten sanatçı “sihirli gerçeklik” olarak kurguladığı teması üzerinden kahramanlığa, halüsinasyona, peri masallarına ve figürlerine odaklanarak düşündüklerini resmediyor. Olaf Hajek’in sırrı her türlü kaynaktan gerekli olan ilhamı almasında yatıyor. Kitaplar ve dergilerden beslenen sanatçı zihninde oluşturduğu kavramları her ne kadar tüm eserlerinde olmasa da doğadan ve farklı kültürden esinlendiği görsellerle işlerine aktarıyor.


tugceylmz42@gmail.com