TOP

Çizge Mimarlık’ın Sınırsız Çalışma Alanı

Çizge Mimarlık ofisi, özgünlük, özgürlük ve sanattan ilham alan bir tasarım felsefesinin ürünü. Klişe ofis kurgularına alternatif oluşturan mekânda, firma ekibinin tasarladığı ürünleri de görebilirsiniz.

Mimari, iç mimari ve ürün tasarımı alanlarında 40 yıldır faaliyet gösteren Çizge Mimarlık’ın Çeşme’deki Şato Design Hotel’de bulunan tasarım ofisindeyiz. Anahtar teslim projelere imza atan İç Mimar Tuğba Konur ve Mimar Elif Konur, mekân tasarımlarını şekillendirirken, fonksiyonu estetikle birleştirip özgünlük ve sanata vurgu yapıyor.

Bu tasarım felsefesinin çalışma alanlarına da yansıdığını görüyoruz. Bu alanı tasarlarken klişe bir ofis ortamının ciddi görüntüsünden uzaklaşarak sınırları olmayan bir ambiyans yaratmak istemişler. Hâlihazırda mekânın kendine özgü özelliklerinden yola çıkan mimarlar, üç cephesi kapalı 120 metrekarelik mekânın girişinden itibaren boylu boyunca uzanan bir duvara grafiti uygulaması yapmışlar.

Bu grafitinin tasarım yaparken her zaman özgür ve özgün olmayı vurguladığını belirten Tuğba Konur ve Elif Konur, pürüzlü sıvalı duvarlar ile tercih edilen renklerin yarattığı duygunun özel bir sergiye gitmiş olma hissine benzediğini ifade ediyorlar. Obje ve mobilyalar stratejik olarak ortaya ve aralara yerleştirilmiş, bu sayede mekân en uç noktasına kadar rahatça algılanabiliyor. Devamlı eklenen yeni tasarımlarla dinamizmini koruyan ofiste mobilyalara ve aydınlatma tasarımlarına ek olarak, halıdan ev aksesuarına, baskı tablolardan seramik heykellere kadar uzanan orijinal bir ürün çeşitliliği bulunmakta.

Hazırlayan: Çiğdem Hasanoğlu

Fotoğraf: Burak Teoman

seda@mayadijital.com