TOP

ZAMANSIZ STİL

Ayşe Birsel + Bibi Seck, Şişecam’ın global markası Nude için dünyaca ünlü iç mimar, iş kadını ve stil ikonu Iris Apfel’den ilham alarak Mono Box Koleksiyonu’nu yeniden yorumları.

Ünlü tasarımcılarla yaptığı iş birliktelikleriyle adından söz ettirmeye devam eden Nude, 97 yaşındaki stil ikonu Iris Apfel’den ilhamla oluşturduğu koleksiyonunda modern yaşamın vazgeçilmezi olacak parçalar sunuyor. Ayşe Birsel + Bibi Seck imzalı Mono Box, bu koleksiyonun en yeni serilerinden biri olarak renkleri ve desenleriyle tıpkı ilham kaynağı Apfel’in zamansız stili gibi nesiller boyunca yaşam alanlarındaki yerini koruyacak.

Ayşe Birsel ve Bibi Seck

Nude ile iş birliğiniz nasıl başladı?

Ayşe Birsel: Nude ile olan iş birliğimiz 2015’te Tasarım Müdürü Emre Bozbeyli’nin davetiyle Mono Box vazo projesiyle başladı ve o zamandan beri beraber çalışmaya devam ediyoruz.

Mono Box koleksiyonu ilhamını nelerden alıyor?

A.B: Mono Box koleksiyonunu yaparken çok basit bir form yakalamaya çalıştık ve küre ile küp arasında bir form çizdik, çok sade ama sade olduğu kadar da kullanışlı. Emre Bozbeyli ilk prototipi yolladığında hemen çiçek alıp koyduk New York’taki stüdyomuzda. Gövdesi büyük ama ağzı daha küçük olduğu için çiçekler çok güzel oturdu ve ilk defa yıllardır hayal ettiğim vazoyu tasarladığımızı fark ettim.

Iris Apfel’in sizi etkileyen yönleri hangileri oldu?

A.B. Apfel’in bizi en çok etkileyen yönü onun yaşama bakış açısı, keyfi, heyecanı ve neşeli renkleri, takıları. Apfel, Nude çalışmasından önce de bizim için önemli bir ilham kaynağıydı, Nude projesi ile de böyle olmaya devam ediyor. Her yaşın tadını çıkarabilen bir kadın. O yüzden bu koleksiyona dâhil olmak ve onun adı ile Mono Box’a yeni bir yorum getirmek bizim için büyük bir keyif oldu.

Tasarımın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

A.B: Tasarımın geleceğini çok açık görüyorum. Tasarım, yaratıcılıkla problem çözmeyi bir araya getirdiği için her devrin kendine has problemlerini çözmek için ideal bir araç. Yalnız inanılmaz bir hızla değişiyor. Geleceğin tasarımları, bildiğimiz malzeme ve üretim metotlarının yanı sıra, genetik ve biyolojik malzemeler ve yöntemler kullanılarak yaratılacak. Kullandığımız ürünleri satın almayıp kiralayacağız. Afrika kıtası tasarımda ve inovasyonda ön plana çıkacak.

Gündeminizde hangi konular var?

A.B: İyi yaşlanma, Afrika ulaşım pazarı ve çözümleri, ofis mobilyasında inovasyon gündemimizde olan konular. Yaptığımız tasarımlarda öne çıkan en önemli özellik insan sevgisi. Hepimizin her yaşta sevdiğimiz hayatı yaşamak için çalışıyoruz. Biz de bu yüzden tasarım yapıyoruz.

Yeni projelerinizden bahseder misiniz?

A.B: Sevdiğin Yaşamı Tasarla’dan (Design the Life You Love) sonra şirketlerle Sevdiğin İşi Tasarla (Design the Work You Love) önemli bir çalışma alanımız. Bunun yanı sıra The SCAN Foundation ile 65 yaş üstü kitle için uzun soluklu bir projemiz var. Nucraft ile yaptığımız yeni ofis masaları bu yaz başında Şikago’da piyasaya sunuldu ve altın ödül aldı. Şimdi de Nude ile yeni Paroles Paroles ürünlerinin çıkmasını heyecanla bekliyoruz.

Hazırlayan : ÇİĞDEM HASANOĞLU

gizema@groupmedya.com