TOP

Zamansız Modern Bir Yaşam Alanı için 14 Öneri

Art deco tarz tasarım parçalarından nötr tonlardaki bir İskandinav stile kadar modern tasarımlar ve dekorasyon ögeleri birçok farklı alt ton ve etkiye sahip olabileceğinden yaşam alanlarına zor uygulanan, kafa karıştırıcı bir stil olarak görünebilir.

Modern Tasarım Nedir?

Modern tasarımlar yaşam alanlarında kullanıldığında temiz çizgiler ve kenarlar ile iç mekanı aerodinamik bir görünüme kavuşturuyor. Çoğu modern tasarım ögeleri, nötr renklere ve doğal malzemelere odaklanarak sade bir şekilde tasarlanmıştır.

Modern tasarımın pek çok unsuru olduğu için, bu tasarım stilini hemen hemen her eve dahil etmenin envai çeşit yolu vardır.

İşte ev dekorasyonunuza kolaylıkla uygulayabileceğiniz modern tasarım önerilerimiz için okumaya devam edin.

#1 Açık Bir Kat Planı Oluşturun

Modern tasarımın en önemli unsurlarından biri açık kat planıdır. Yarı açık veya tamamen açık bir yaşam alanı kurgulayarak, modern bir alan için önemli olan akışı tamamlayın.

Oturma ve yemek alanları arasında akışı sağlayarak, açık bir konsept alanı ile odaları kapatmadan birbirine bağlamaya odaklanın.

#2 Minimal Düşünün

Tasarımlarınızda tercihiniz şık ve sade seçimler olsun. Ağır detaylara veya süslü objelere sahip parçalardan kaçının ve temiz, keskin çizgilere odaklanarak alanınızı odanızın akışına yardımcı olacak şekilde tasarlayın.

#3 Koyu Renklerin Gücü

Birçok modern ev temiz, nötr bir renk paletine odaklansa da, koyu renkler iç mekanda kullanıldığında işe yarayabilir. Siyahları ve grileri renk düzeninize aşırı yüklenmeden nötr tonlarla eşleştirmeyi deneyin.

Cesur, parlak renkler bazen modern bir stil için eksantrik hissettirirken, net bir siyah iç mekanda harika bir vurgu oluşturacaktır.

#4 Hafifletici Dokular

Modern mobilyalar genellikle zeminden daha düşüktür ve çizgiler temiz, sade ve düz olmasıyla dikkat çeker.

Deri tasarımlar her zaman modern bir oturma odası için mükemmel bir seçimdir. Ancak keten veya tüvit, modern tarzdaki oda için kilit parça olma görevini harika bir biçimde yerine getirecektir.

#5 Doğal Işığın İşlevselliği

Bütün bir evi modern bir tarzda tasarlıyorsanız, evinizdeki doğal ışığı ihmal etmeyin.

Tavandan tabana pencereler modern bir alan oluşturmak için en iyi yol alabilir ancak büyük pencereleriniz olmasa bile dekorasyonunuzda tüm doğal ışığı karşılayacak şekilde düzenlemek temel noktadır.

#6 Doğa Dostu Materyaller

Modern bir görünüm için mümkün olduğunca alanınızda büyük ölçüde doğal malzemeler kullanmaya çalışın.

Hasır, ahşap veya keten dokularla, iç mekanı dışarıya bağlamaya yardımcı doğa dostu ve alanı yapay hissettirmeyen bu tasarım ögelerinden yararlanın.

#7 Odak noktası Oluşturun

Birçok stilde olduğu gibi modern tasarım genellikle dekorun geri kalanına rehberlik eden ve alanda belli bir odak noktasına sahiptir. Oturma odanızı gelen misafirlerinizin rahatça sohbet etmesine izin verecek şekilde düzenleyin, ancak iç mekanınızda odak noktasının odada ortalandığından emin olun.

Doğal bir odak noktası yaratmak için bir şömine hatta sahte mantel tasarımlı olanlarını yaşam alanınıza ekleyin. Oda için bir merkez parçası oluşturmanın ve tamamlanmış hissetmesine yardımcı olmanın en kolay yoludur.

#8 Sanat eserlerini Kullanın

Alanınız için modern stili kucaklayan sanat eserleri seçmek bir odak noktası oluşturmak ve modern iç mekan dekorasyonunuza görsel ilgi yaratmak için harika bir yoldur. Daha büyük boyutlardaki sanat eserleri duvarı doldurmak ve açık konseptli bir odada odak noktası oluşturmak için mükemmeldir.

Birçok modern alan sade ve basit olabileceğinden, büyük boyutlardaki fikstürler veya renkleri vurgulayan blok duvar boya geçişleri ile monoton hissiyatı önleyebilirsiniz.

#9 Parlayan Detaylar

Modern alanlar genellikle doğal malzemelerle eşleştirilirken parlak, yansıtıcı tasarım elemanlarına da yer açmaya çalışın. Özellikle banyonuza cam, metal ve pirinç unsurları eklemeyi düşünün.

Banyo dekorasyonunuzu tasarlarken evinizdeki ana odalardan biraz daha maceracı düşünebilirsiniz.

#10 Pleksi Tasarımlar

Daha önce hiç pleksi tasarımları düşünmediyseniz tekrar düşünmenizi tavsiye ederiz. Çok fazla alanınız olsun ya da olmasın, bu tasarımlar modern dekor için harika bir malzemedir.

Sadece görsel alanda yer edinmekle kalmaz aynı zamanda çok sayıda stil ve renklerle çatışmadan alanınıza çok iyi uyum sağlar.

#11 Nötr Bir Renk Paleti

Yaşam alanınızın dekorasyonunda beyaz renk kullanımı kesinlikle sıkıcı bir tercih olmayabilir. Evinizde modern stili benimsenin en kolay yollarından biri, renk paletindeki tonlamalara ve temellere sadık kalmaktır. Beyaz veya soğuk griler, bu modern atmosferi yaratmak için en iyi tercihtir.

Tamamen tüm renklerden vazgeçmek mi? Buna katılmıyoruz. Canlı ama yine de alanı nötr tutacak detaylar için sanat eserlerinde ve aksesuarlarınızda birkaç renk kullanın.

#12 Işığı Kucaklayan Aydınlık Mutfaklar

Modern bir mutfak doğal ışıkla doludur ve temiz çizgilere, nötr tonlara odaklanır. Hafif granit tasarımlar ve dolaplarda doğal ahşap kaplamalı materyaller eklemeyi deneyin.

Açık renk ahşap sadece diğer renk ve stillerle eşleştirilmesi kolay değil, aynı zamanda alanı koyulaştırmadan mutfağınıza bir sıcaklık katabilir.

#13 Doğallığı Koruyun

Bunu daha önce de söyledik ama tekrar söyleceğiz: doğal ahşabın boyanmasına gerek yok.

Son birkaç sezondur tüm ahşabı beyazı boyamak trend olsa da, doğallığını bozmadan alanınızda kullanmak inanılmaz derece modern ve taze hissettirebilir. Hafif ahşap tasarımların mermer ile eşleştirmesi fikrine bayılıyoruz.

#14 Mermerden Yararlanın

Muhtemelen banyo veya mutfakta mermer kullanmış olsanız bile alanınızda sanatsal bir his yaratmak için mermer dekoratif parçalar harika birer malzemedir.

Mermer yemek masası veya küçük bir heykel bile klasik çağdaş ve modern alanlar yaratır.

iremnurhanisoglu96@gmail.com