TOP

YILIN TASARIMCISI LAURA GONZALEZ

Maison& Objet Paris tarafından “Yılın Tasarımcısı” kategorisinde lanse edilen mimar Laura Gonzalez, klasik stili özgün fikirlerle yorumlayarak oluşturduğu zarif tarzını, mekân ve ürün tasarımlarına taşıyarak zamansız konseptler yaratıyor.

La Gare

Henüz sadece 37 yaşında olmasına rağmen imza attığı işlerle deniz aşırı üne kavuşan Paris merkezli mimar Laura Gonzalez’in tasarım felsefesini özetlemek için kullanabileceğimiz iki kelime; klasisizm ve fantezi. Paris Malaquais Mimarlık Okulu’nda aldığı eğitimin ardından kendi firmasını 2008 yılında kuran Gonzalez, La Gare restoran, The Alcazar restoran, Le Relais Christine otel, Brasserie La Lorraine gibi güzelliklerin yaratıcısı. “Mekânların kendi ruhları olması gerektiğini hissediyorum” diyen mimar için bir şeyi ikinci kez yapmak kabul edilemez. Şu sıralar İspanyol annesinin Latin kökenlerinden de ilham alarak Vexin’deki bir malikâneyi yenileyen genç mimar bu malikânede müşterilerini, zanaatkârları, gazetecileri, şefleri ağırlayacak, tutkunu olduğu vintage mobilya koleksiyonundan ve yeni mobilya markasından tasarımları sergileyecek.

L’Alcazar

Orijinalinde Sir Terence Conran imzasını taşıyan Saint-Germain-des-Prés’deki restoranın tazelenmeye ihtiyacı olduğu ortaya çıktığında L’Alcazar’ın direktörü Michel Besmond bir arayışa girmiş. “Laura gerçek bir Parisli ve üstelik lüks malzemeleri bitpazarından topladığı parçalarla bir araya getirdiği eklektik stili de büyüleyici” diyor Besmond Laura Gonzalez’le neden çalıştığını anlatırken. Asma kattan sarkan yeşilliklerin giriş katını domine ettiği restoranda Thonet sandalyeleri, mermer masaları ve hardal banketleriyle tropikal bir vahaya tanıklık ediyoruz.

Cartier Vendôme

Cartier’nin Gonzalez imzasını taşıyan 23 Place Vendôme’daki butiği parizyen stilin bohem&şık dokunuşlarla yorumlandığı kurgularıyla mimarın imza mekânlarından biri olarak nitelendiriliyor. Tarihi binadaki butik, meşe ahşap çerçeveleri, yumuşak kıvrımlara sahip mobilyaları ve pastel tonlarıyla 1930’lu yılların modern hayatını günümüze çağırıyor.

Farklı dönemlere ait tekstilleri, desenleri, malzemeleri ve renkleri onun kadar kusursuz kombinleyebilenlerin sayısı oldukça az. Mix&match tekniğinin ustalarından biri olan Laura Gonzalez, Paris’teki apartman dairesinin yemek odasında Piet Hein Eek tasarımı masa, Vincenzo De Cotiis imzalı ayna başta olmak üzere, farklı duyguları yansıtan dokular, formlar ve özel parçalarla güçlü bir stil oluşturmuş.

bugral@groupmedya.com