TOP

YILBAŞI İÇİN İLHAM VERİCİ FİKİRLER

Yeni yılı karşılamamıza çok az kaldı. Eğer siz de evinizi tüm masalsılığıyla yeni yıla hazırlamanın heyecanını taşıyorsanız, tarzlarıyla her zaman radarımızda olan dört kadının yılbaşı kurgularına göz atmalısınız.

YÖNTEM SUNAR

İlk olarak YSD İstanbul’un kurucusu Tasarımcı Yöntem Sunar’ın evinin bembeyaz mutfağında bizler için hazırladığı sofrasındayız. Ham dokuların gümüşün ışıltısıyla buluştuğu bu sofra, yılbaşı eşittir kırmızı algısına kattığı mavi detaylarla kutlama sanatına yeni bir pencereden bakıyor. Özellikle kırmızdan vazgeçemeyenler için bu yeni yorum, yılbaşında küçük dokunuşlarla farklı bir mood yaratmanın ilham kaynağı olabilir. Nar, mavi ortanca, dağ dikeni, gül ve tül çiçeklerinin kullanıldığı çiçek aranjmanını F’rosés Floral Cafe yapmış. Aranjmanı kontrast bir şekilde tamamlayan mavi&yeşil yılbaşı topları, tüm ihtişamıyla servisleri süsleyen tavus kuşu ve peçeteler ise D’lara Chocolate and Events tarafından yapılmış. Tavus kuşlarına eşlik eden mini buketleri yine F’rosés hazırlamış. Masadaki gümüş şamdanlar ve gümüş çatal bıçak takımları Christofle marka, porselen yemek takımı ise Wedgwood.

Porselen tabaklar Wedgwood. Altın sarma keten Amerikan servisleri D’lara Events’e yaptırılmış. Gümüş çatal bıçak takımı Christofle marka. Yöntem Sunar, kadehleri Kapalıçarşı’dan, su bardaklarını ise Monev’den almış.

İNCİLYA PARLAK

Table and Sofa markasının yaratıcısı İncilya Parlak’la Base İstanbul’da yeni yıl ruhu dolu bir köşede buluşuyoruz. Gold, bej ve yeşil tonlarının bir araya geldiği mekân, soğuk ama sıcak çikolata kokan bir kış sabahına götürüyor bizi. Geleneksel ama klişelerden uzaktaki odada gördüğümüz tüm tekstil ürünleri Table and Sofa markasının bu yıla özel hazırladığı yeni koleksiyonundan. Kanepenin arkasındaki dev aynaya çam ağacıyla yapılan giydirme Hippimippi tarafından buraya özel hazırlanmış. Cam sehpanın üzerindeki süslemelerin tamamında Parlak’ın yorumunu görüyoruz. Parlak, Paşabahçe’den aldığı dev cam fanus ve Yargıcı Homeworks’ten aldığı mermer ayaklı servis tabağını Euroflora, Marks&Spencer ve Yargıcı Homeworks’ten aldığı ağaç ve diğer dekoratif parçalarla tamamlamış.

Buradaki yastıklar ve tüylü koltuk şalı Table and Sofa markasına ait. Hippimippi’nin aynaya uyguladığı çam süslemesi çam ağacına alternatif arayanlar için güzel bir çözüm. Cam fanus Paşabahçe, kitapların üzerinde duran cam kutu ve süslemeler Marks&Spencer’dan. Fanusun içinde yer alan süslemelerin birçoğu Euroflora’dan alınmış, ahşap ayaklı servis tabağı ve minik çam ağaçları Yargıcı Homeworks.
Zara Home’dan alınan tepsiye Table and Sofa marka peçete ve vintage kadehler eşlik ediyor.
Yastıklar ve koltuk şalı Table and Sofa. Tepsi Chakra’dan, ahşap şamdan mumlar ve mumluklar Mudo Concept. Beyaz geyik Euroflora, cam mumluk ise Paşabahçe’den alınmış.

BAŞAK TARKIN

@Cihangirdebirev isimli Instagram hesabından takip ettiğimiz iç mekân stil danışmanı Başak Tarkın’la evinin en karanlık köşesinde yalın ama asla sıradan olmayan tarzıyla hazırladığı sofrasına konuk oluyoruz. Siyah, bordo ve ham dokuların hâkim olduğu bu sofra, küçük detaylarla misafirleriniz yüzünüzü gülümsetecek fikirlerle dolu. Sofrada ilk dikkatimizi çeken obje, kuşkusuz ki masanın merkezindeki Seletti marka şamdan. Farklı uzunluktaki mumluklar ve Amerikan servisler IKEA. Mumlar ise Mudo Concept ve Tay Mum’dan. Masa örtüsü ve peçeteler H&M Home’dan. Crate and Barrel marka kristal kesme bardaklar masaya ışıltı katarken, bu bardaklara Paşabahçe’den alınan kadehler eşlik ediyor.

Keramika marka tabaklara eşlik eden peçeteler H&M Home. Bu peçetelere iliştirilmiş numaralar misafirlere minik bir sürpriz yapıyor. Çatal&bıçak takımı Karaca’dan, Amerikan servisler ise IKEA. Masanın merkezindeki şamdanın markası Seletti.

HANDE PAKDEMİR

DEA Design’ın kurucu ortağı İç Mimar Hande Pakdemir mavilerin masalsı bir hava kattığı yılbaşı ağacıyla yeni yıla kendi yorumunu katıyor. Kobalt mavi, gümüş ve gold aksesuarların bir arada kullanıldığı Euroflora marka ağaç, soğuk tonların hâkim olduğu mekânla uyum içinde. Yılbaşı süsleri biriktirmeyi çok sevdiğini söyleyen Pakdemir’in ağacında kullandığı parçalar yıllar içinde yurt dışından ve Zara Home, Euroflora gibi markalardan toplanmış. Şöminenin üzerindeki antika taş ayna Darkroom Interior, özel imalat sehpa ise Hande Pakdemir’in kendi tasarımı. Sehpanın üzerindeki Micheal Aram marka tepsiyi Beymen Home’dan almış, bu tepside gözümüze ilk çarpan büst ise Çukurcuma’dan alınmış. Servis arabasındaki mini yılbaşı ağacı ve şömineyi süsleyen çam dalları, yılbaşı enerjisinin ağaçla sınırlı kalmayıp bütün bir mekâna yayılmasına yardımcı oluyor.

Çam ağacı Euroflora, süsler Zara Home, Euroflora ve yurt dışındaki çeşitli mağazalardan alınmış. Şöminenin üzerindeki taş ayna Darkroom Interior koleksiyonundan. Şömine aksesuarları Horhor Antikacılar Çarşısı’ndan, üzerindeki mumlar ise Harvey Nichols’tan alınmış. Özel tasarım mavi kanepe Hayat Mobilya’ya ürettirilmiş.
Servis arabası Darkroom Interiors, kristal bardaklar ve karaflar ise aile yadigârı. Servis arabasının üzerindeki geyik büstü Mudo Concept, çam ağacının yer aldığı altın rengi saksının markası ise Four&More.

bugral@groupmedya.com