TOP

YERELLİĞE YENİ BİR BOYUT GETİREN TASARIM

Studio Alvaro Catalán de Ocón tasarımı Pet aydınlatma, endüstriyel stili geleneksel örme teknikleriyle yorumlayarak yerelliğe yeni bir boyut katıyor.

ÇEVRE DOSTU DEĞERLER

Plastik şişelerin kullanım ömrü ile geri dönüşüm süresi arasındaki
çelişkiden yola çıkan tasarım, pet şişelerin yeniden kullanımını amaçlıyor. Tasarımcı bu aydınlatma ile artan plastik tüketimine karşı bir adım olarak, tropikal bölgelerde geri dönüşüme ayrılan kaynakların yetersizliğini vurguluyor.

KÜLTÜREL İZLER

Her kültürde izlerine rastlanan sepet örme ve dokuma tekniklerinin modern bir yorumu olan Pet aydınlatma, Kolombiya, Şili, Etiyopya, Tayland ve Japonya’da, palmiye ağacı lifleri, kalın yün ve bambu gibi değişen yerel malzemelerle üretiliyor. 12 canlı renkteki kabloya monte edilen el işi avizeler, üreticilerinin kökenini ve hikâyesini yansıtan metal halkalar taşıyor.

İspanyol tasarımcı Alvaro Catalán de Ocón’un Pet Lamp projesi, tasarımcının yeni bir stilden öte özgün bir çalışma yöntemi yaratma felsefesiyle şekilleniyor. Temelleri 2011 yılında Kolombiya Amazon Havzası’nda atılan proje, endüstriyel tekniklerle bütünleşen, yeni ve alternatif zanaat üretimlerini amaçlıyor. Pet Lamp, Eperara-Siapidara 21’li lamba, ACdO.

İLHAM KAYNAĞI

Avizelerin örülme şekilleri, Japon çay seremonilerinin kült parçası bambu matcha fırçasından esinlenilerek tasarlanmış. Tek bir ana malzemeden, tek parça halinde üretilen matcha fırçası, plastik şişelerin yatay ve düşey referanslarla kesilip döndürülerek, kablolu retro sarkıt aydınlatma formunda şekillendirilmesini sağlamış.

Hazırlayan : JULEN TUNÇ

gizema@groupmedya.com