TOP

YENİ YILDA BAROK ŞÖLENİ

Tarihi binaların modern oteller olarak yeniden kazandırılması ne yazık ki genellikle binanın geçmişine dair hiçbir izi olmayan, düz hatlı iç mekânların ortaya çıkması ile sonuçlanıyor.

Bu anlamda Mimar Saulius Mikštas ve YES.design. architecture stüdyosunun, 17. yüzyıldan kalma bu büyük barok konağını Vilnius’un Eski Şehir’indeki Hotel Pacai’ye dönüştürme konusundaki başarısı takdire şayan: “Burası, tüm ticari binalar, alışveriş merkezleri ve hatta bugün hızla inşa edilen konut binaları gibi ‘tek kullanımlık mimari’ değil” diyor Mikštas. Beş yıllık restorasyon çalışmasının ardından 2018 yılında açılan Hotel Pacai’nin kremsi taşları, Vilnius’un merkezindeki Didzioj Caddesi’nde sakin bir kemerin altında mükemmel bir konuma sahip.

Otelin çevresindeki caddeler popüler butikler, restoranlar ve kafelerle dolu. Doğu Avrupa’nın en büyüğü olma özelliğine sahip Vilnius’un tarihi bölgesindeki Ortaçağ Arnavut kaldırımı otele sadece 90 saniyelik, Katedral Meydanı ise 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde. Dramatik biçimde oranlanmış 500 m2’lik avluyla çevrili olan kamusal alanların ve 104 odanın tamamı; koyu gri duvarlar ve perdelerden oluşan hoş bir palete, kapitone deri kaplamalara, mermer banklara ve uzun ince yapılı orta asırlık mobilyalara sahip. Ancak otelin en göze çarpan yanı hiç beklenmedik anlarda mimari bir şaheser gibi karşınıza çıkabilen karakteristik eski iskeleti: Bir tarafta ortaya çıkarılmış orijinal tuğlalardan bir duvar ve ağaç kirişler diğer tarafta çatlak sütun kalıntıları ve antik freskler. Şık bir alternatif arayışında olanlar 10 çeşitli tadım menüsü sunan otelin havalı Ninteen18 restoranını tercih edebilirler. Tarihi konakta yer alan ve zarif bir barok mimarisiyle çevrili olan, Litvanya yerel otları, amber yağı ve ileri teknoloji cilt bakımları sunan otelin Pacai Spa’sı ise gerçek anlamda kentsel bir sığınak.

Otelin kuşkusuz en güzel odası, Eski Şehir manzarasına sahip olan Pacai süiti. Ancak otelin Baltık mirasından ve Yeni İskandinav mutfağından esinle hazırlanmış yemekler sunan Brasserie 14 Horses restoranı da aynı şekilde etkileyici.

Hazırlayan EMİNE GÜREL

umuty@groupmedya.com