TOP

YAŞAM ALANLARINA RENKLERİ VE SANATI TAŞIYAN TASARIMLAR

Sofra tasarımında adından söz ettiren dünya markalarının hikâyesini Grace Brands’in kurucuları, Pip Studio Türkiye distribütörleri Duygu İçil ve Sanem İçil’den dinledik.

Duygu ve Sanem İçil

Grace Brands’te dünya çapında tanınan, sevilen ve fark yaratan markaların ev dekorasyonu ve sofra tasarımı ürünleri yer alıyor. Hayata stil katan, kullandıkça mutlu eden ürünler sunan, hikâyesi olan markaların Türkiye distribütörlüğünü yapan firmanın seçkisinde, yaşam alanlarına renkleri, sanatı ve yaratıcılığı davet eden tasarımlar yer alıyor.

Grace Brands nasıl doğdu?

Duygu İçil: Zevkine çok güvendiğim kişilerden biri olan Sanem, bir gün hediye olarak Pip Studio marka bir çay takımı hediye etti bana. Aslında bütün hikâye, görür görmez âşık olduğum bu muhteşem çay takımı ile başladı. Markanın Türkiye’de olmadığını öğrenince Pip Studio’ya mail atıp satış noktalarını sordum ve ürünlerini Avrupa’da belli başlı noktalardaki lüks mağaza zincirlerinde bulabileceğimi öğrendim. Bu kadar güzel bir markanın Türkiye’de de olması gerektiğini belirtip temsilcilik için gönüllü olduğumuzu yazdım. Aldığım cevap bu hayatta her şeyin doğru bir zamanlaması olduğunun kanıtı olsa gerek. Marka müdürü o hafta sonu Türkiye’ye gelerek distribütörlük için talepte bulunan kişilerle birebir görüşme yapacakmış. Bizimle görüşmeden asla karar vermemesi gerektiğini söyleyerek onlarla randevulaştık. Listede bu işi Türkiye’de yıllardır yapan çok önemli isimler vardı. Sanem ile hafta sonuna kadar gece gündüz çalışıp bir iş planı çıkardık ve sunduk. Görüşme o kadar güzel geçti ki markayı ancak bizim kadar iyi tanıyan, genç ve dinamik insanların yükseltebileceğini belittiler ve sözleşmeyi imzaladık.


Sanem İçil: Ben o dönemde Londra’da uluslararası pazarlama yüksek lisansı yapıyordum ve Türkiye’ye dönüp kendi işimi yapmayı planlıyordum. Pip Studio’yu Londra’daki Harrods ve Selfridges mağazalarından tanıyordum. Yeni markalar araştırmaktan, trendleri takip etmekten hep çok keyif almışımdır. İyi bir gustom olduğuna inanırım. Pip Studio da benim gibi herkesin çok sevebileceğine inandığım bir markaydı. Çünkü çok keyifli sunumlar hazırlayabileceğiniz, herkesin kendinden bir parça bulabileceği koleksiyonlara sahip ve her sene kendini yenileyen dinamik bir marka. Sofralar kurup sevdiğim insanları ağırlamak en sevdiğim aktivitelerden biriyken bunu profesyonel bir işe dönüştürme fikri beni çok heyecanlandırdı. Londra’dan döndüğüm gibi Duygu ile Grace Brands’i kurduk. Pip Studio da ilk markalarımızdan biri oldu.

Vakko Patisserie’lerinin tamamında Pip Studio ürünleriyle servis veriliyor. Birçok dizi seti, TV programında Grace ürünleri yer alıyor. Dizi setlerinde dizi karakterine uygun olan ürünlerle özel dekorasyonlar yapıyorlar. Markanın aynı zamanda ‘event&catering’ şirketleriyle iş birlikleri var. Bu çekimin gerçekleştiği F’roses Floral Cafe’de de Grace Brands ürünleri kullanılmakta.

Pip Studio markasını öne çıkaran özellikleri neler?

D. İçil: Pip Studio Amsterdam menşeli bir marka. İlham kaynağı Amsterdam’ın meşhur çiçek bahçeleri, kraliyet ailesinin ihtişamlı sofraları, evrensel sanat eserleri. Pip Studio Türkiye’deki ilk mix&match sofra markası, ayrıca her sezon koleksiyonlarını yenileyen tek porselen markası olarak da kendi alanında bir lider. Her ürünün içindeki renk ve desenler birbiriyle uyum sağlayabildiği için Pip Studio ile kurulan her sofra size özel.


S. İçil: Porselen ürünlerin hepsi el yapımı. Markanın en belirgin özelliği kendinizi harikalar diyarında hissettirecek eşsiz tasarımları. Ayrıca ürünleri tek tek alma seçeneğiniz de var ve bu, uzun dönemde çok zengin bir koleksiyona sahip olmanıza imkân tanıyor.

Kaç markanın distribütörlüğününü yapmaktasınız?

D. İçil: Pip Studio Grace Brands’in en bilinen markası ama bunun yanında dünyaca ünlü on farklı markanın temsilciliğini de yapmaktayız. Koleksiyonlarımızda Danimarkalı porselen markası olan Green Gate, İspanyolların her biri birer sanat eseri niteliğinde olan el yapımı biblo markası Lladro Nao, İngilizlerin tasarım ödüllü çatal-bıçak markası Arthur Price ve yine İngiliz kraliyet ailesinin de kullandığı kristal markası Water Ford Crystal, hem çocuklar hem büyüklerin beğeniyle takip ettiği porselen yüzler koleksiyonuyla ünlü Miss Etoile, Almanların vazgeçilmez cam markası Leonardo ve tabii ki kendi markamız Grace porselenleri yer alıyor.


S. İçil: Farklı markaları keşfetmek için dünyayı geziyoruz. Düzenli olarak fuar ziyaretlerinin yanı sıra Paris, Milano, Londra’daki alışveriş trendlerini yakından takip ediyor, Türkiye’de talep göreceğine inandığımız markaları bünyemize katmaya devam ediyoruz.

Hedef kitlenizi ve hitap ettiğiniz stil dünyasını, yaşam tarzını tarif eder misiniz?

S. İçil: Biz evinde ve sofrasında zamansız şıklık seven, dinamik, cesur, lüks trend takipçilerini hedef alıyoruz. Porselen bir yemek takımını sadece ihtiyacı olduğu için değil, sofistike bir hayat tarzını benimseyen, sofralarını göz alıcı tasarımlara sahip objelerle süsleyebilen yaratıcı kadınlar var hedefimizde.


D. İçil: Dünyadaki akımlar artık bu şekilde. Hayat tarzımız gözümüzün gördüğüyle değil ruhumuza hitap eden, bizi mutlu eden ürünlere yatırım yaparak, kullanımı daha keyifli hale getirerek gelişiyor.

Ürünlerinizi nelerden satın alabiliyoruz?

D. İçil: Grace Brands koleksiyonlarına Beymen Home mağazalarından, Galleries Lafayette İstanbul ve Türkiye genelinde ise bayilerimizden ulaşmak mümkün. Online alışveriş için firmamızın kendi web adresinin yanı sıra lüksbazaar.com ve alwaysfashion.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Hazırlayan : ÇİĞDEM HASANOĞLU

Fotoğraf : BERKANT DEMİRBEK

gizema@groupmedya.com