TOP

YARATICI İMZALAR,TASARIMCI PORTRELERİ, RÖPORTAJ VE ARAŞTIRMALAR

KREATİF BELLEK

Türkiye’deki mimarlık eğitiminin ardından Milano’daki Domus Academy’de yüksek lisansını tamamlayan Emir Polat, eğitimi süresince Olivetti’den Kartell’e İtalya’nın önde gelen firmalarıyla çalışma imkânı yakalamış. Genç mimar, Emir Polat Studio’yu kendi düş dünyasını tarifleyebilmek için kullandığı deneysel bir bellek olarak tanımlıyor. Tarihi bir manastırın dokusu, taze bir yaprak, gittiği rotalar, izlediği filmler, dinlediği müzikler kısacası günlük yaşamda karşısına çıkan her şeyi bir girdi ve ilham olarak gören Polat, tasarladığı her ürün ya da mekânı beğenilme arzusundan öte kendisine bıraktığı bir anı olarak görüyor. “Bana göre dengeli bir tezat da uyumdur. Bu yüzden klasik eşleşmeler yapmak zorunda hissetmiyorum kendimi” diyen Emir Polat, tasarımlarında çokça Pantone renkler kullanıyor. Pirinç, mermer ve terrazzodan ürettiği tasarımlar, İtalya serüveninin anıları. 2018 Milano Tasarım Haftası’na katılan Polat, oldukça olumlu dönüşler alan tasarımlarını 2020’de satışa hazır hale getirmeyi planlıyor.

Emir Polat

ÇOK YÖNLÜ VE ESNEK

Tasarımı, devingen bir arayışın hâkim olduğu sınırsız bir oyun alanına benzeten Mustafa Timur, günlük hayata temas eden mobilya tasarımlarına imza atıyor. Farklı karşılaşmalara imkân tanıyan tasarımları, sanat, moda ve mimariye dair Timur’un kişisel serüveninden izler taşıyor. Anadolu Üniversitesi Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde başlayan tasarım yolculuğuna 2008 yılında Domus Academy’de Design For Consumer Electronics programında burslu olarak devam eden tasarımcı, mobilya tasarlamanın mimari karşılığına odaklanıyor. Akışkan ve esnek yüzeyler tasarlayan Timur, günümüzün değişen ortak mekân anlayışına yönelik yaratıcı endüstriyel çözümler vadediyor. Farklı renk ve malzeme seçenekleri sunan tasarımlar ilhamını kimi zaman doğadan kimi zaman Antoni Gaudí’den kimi zaman ise ergonomik gereksinimlerden alıyor. Tasarımları Salone Del Mobile, Imm Cologne, KSMT TAK, addresIstanbul ve Istanbul Design Week gibi etkinliklerde sergilenen Timur, 10 yıllık profesyonel kariyerine 50’den fazla mobilya ve ürün tasarımı sığdırmış. 2012 yılından bu yana tasarım keşiflerine B&T Design ile devam eden tasarımcı, Koleksiyon ve AÇEV gibi kurumsal yapılarla çeşitli proje geliştirme süreçlerinde yer alıyor.

Mustafa Timur
Depolama alanına sahip Hexagon sehpa, minimum alanda farklı fonksiyonları bir araya getiriyor.
Görsel algınızı şaşırtan Domino sandalye farklı renk ve ayak seçenekleriyle Timur’un fonksiyonel çözümlerinden biri.
Modüler yapıdaki Bone banklar Gaudi’nin özgün geometrisinden, Flint puf ise doğadan ilham alıyor

OYUNCU TASARIMLAR

2018 yılında Gürcan Bulut tarafından kurulan Studiotimtim, gülümseten esprili tasarımlara imza atıyor. Üretimlerinin ortaya çıkış sürecinde doğadan edindiği izlenimlerin ve sanatın pek çok dalına özellikle de gösteri dünyasına olan ilgisinin önemli rol oynadığını dile getiren tasarımcının önceliğinde farklı bir perspektif sunabilmek var. Aşina olduğumuz formları geometrize eden tasarımlar, Gürcan Bulut’un hayal dünyasından izler taşıyor. El işçiliğiyle değerlenen rengârenk ürünler, ahşabın sıcaklığından güç alıyor. Studiotimtim’in doğaya öykünen koleksiyonu kimi zaman tezatlıklardan kimi zaman da hayaller kurduran hikâyelerden doğuyor.

Gürcan Bulut
Loriini sandalyeler egzotik kuşların narin bacaklarından ve göz alıcı renklerdeki gövdelerinden ilham alıyor. Podgy ahşap aydınlatmalarının ahşap gövdesi el işçiliği ile üretiliyor ve elde boyayarak tamamlanıyor.

Hazırlayan : JULEN TUNÇ

gizema@groupmedya.com