TOP

YARATICI HİKÂYELER

MILANO’NUN ÇAĞDAŞ SANAT KÜLTÜRÜ IKONLARINDAN FONDAZIONE PRADA, WES ANDERSON VE JUMAN MALOUF’UN TABUTTAKI SPITZMAUS MUMYASI VE DIĞER HAZINELER SERGISINI AĞIRLIYOR.

Fotoğraf :JEREMIAS MORANDELL

Fondazione Prada, küratörlüğünü The Grand Budapest Hotel, The Royal Tenanbaums, Moonrise Kingdom ve Isle of Dogs filmleriyle tanınan ünlü yönetmen Wes Anderson ve eşi illüstratör, tasarımcı, yazar Juman Malouf’un yaptığı, “Il sarcofago di Spitzmaus e altri tesori” (Tabuttaki Spitzmaus Mumyası ve Diğer Hazineler) sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Adını mumyalanmış bir fare olan Spitzmaus’un M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenen ahşap tabutundan alan sergi, Viyana Sanat Tarihi Müzesi ve Ulusal Tarih Müzesi koleksiyon ve bölümleri içerisinden ikili tarafından seçilen 537 sanat eseri ve objeden oluşacak. 20 Eylül 2019 ile 13 Ocak 2020 tarihleri arasında ziyaretçileriyle buluşacak olan proje, bir koleksiyonun yaratılma, sergilenme ve deneyimlenme sürecinin ardındaki sebeplere odaklanıyor. Hiyerarşi ya da kronoloji gütmeden ziyaretçilerini beş bin yıllık bir yolculuğa çıkaran sergi tasarımı, müze ve koleksiyonlarının ziyaretçileriyle olan ilişkilerine dair yeni yaklaşımlar sunuyor. İlhamını Ortaçağ Avrupası’nın galerisi sayılabilecek Wunderkammer’ın eski çizimlerinden alan sergide Anderson ve Malouf’un müzelerle olan derin bağını ve ikilinin şaşırtıcı bir biçimde kesişen yaratıcı evrenlerini yansıtan farklı objeler, çocuk ve soylu portreleri, minyatür eserler ve ahşap nesneler yer alıyor. Viyana’daki ilk sergiden sonra daha da genişletilen içeriği ile Milano’ya taşınan orijinal sergi odaları ve vitrin düzenlemeleri, geleneksel Rönesans bahçelerinden aldığı ilhamla Podium’un zemin katına yayılıyor. 16. yüzyılın ünlü mimarı Giovanni Battista Guarienti tarafından II. Ferdinand ve eşi Philippine Welser’in koleksiyonlarına ev sahipliği yapması için tasarlanan Ambras Sarayı’nın görsel tarihinden referans alan sergi projesi, Fondazione Prada tarafından yayınlanan ve sergideki çizim, eser ve objeleri, Marcel Duchamp’ın taşınabilir minyatür monografik eseri Boite-en-valise’ den aldığı ilhamla taşınabilir bir müzeye eviren kutu şeklindeki kitapla tamamlanıyor.

Anderson ve Malouf’un müzelerle olan derin bağını ve ikilinin şaşırtıcı bir biçimde kesişen yaratıcı evrenlerini yansıtan objeler, portreler, minyatür eserler ve ahşap nesneler, serginin genişletilen ikinci versiyonunu oluşturuyor.
Fotoğraf : CHRISTIAN MENDEZ
© KHM-Museumsverband

Hazırlayan : JULEN TUNÇ

gizema@groupmedya.com