TOP

Yaratıcı Bir Ev Kütüphanesi İçin İlham Veren 12 Fikir

Shelfie severler, bu sizin için.

“Shelfie” terimi 2014’ten beri internette dolaşıyor. Evinizdeki kütüphanenizin önünde selfie çekmek anlamında kullanılan bu terim, kitaplığa yerleştirilen kitapların, bitkilerin ve bibloların sanatsal bir düzen içinde sunulmasıyla bu eğilim günümüzde artık zamansız bir statüye ulaştı.

Oturma odanız da bir çift iyi döşenmiş görkemli kitaplık sizce hoş olmaz mı? Kendi kişisel ev kütüphaneniz de bir fincan kahve ve favori kitabınız eşliğinde köşenize çekilmek kadar rahatlatıcı bir şey düşünemiyoruz.

Seveceğiniz bu ilham veren dekorasyon fikirleri ile kitaplığınızın orijinal amacına vurgu yaparak kitaplarınızı saklandığı yerden çıkaracaksınız!

İşte oturma odanız için en ilham verici kitaplık tasarım fikirleri…

#1 Güzel ve Çirkin

Çocukken izlediğimiz “Güzel ve Çirkin” çizgi filminde o çok özendiğiniz kütüphane merdivenlerinden ilham alın. Kitap raflarınıza vintage stil katacak bu merdivenler tamda hayal ettiğinizi gibi.

#2 Çok İşlevli Yüzen Raflar

Duvara monte edilmiş yüzen raflar sadece mutfaklarınız için değil. Oturma odanız da onları kullanabilirsiniz. Ultra havadar gösterecek bu raflar ağır mimari dekorasyonunu da dengelemenizi sağlayacaktır.

#3 Koyu Tonların Gücü

Rafınızı koyu renge boyayarak kütüphanenizin daha havalı görünmesine ne dersiniz? Fotoğraflarınıza derinlik katacak koyu tonları çok seveceksiniz.

#4 Yaratıcı Kontrastlar

Tam koyu mavi bir kitaplık için hazır değil misiniz? Kitaplığınızın tek renk olmasına gerek yok. Arka duvarları sadece boyayarak raflarla kontrast oluşturabilirsiniz.

#5 Çerçeveliyin

Duvara monte edilmiş televizyonlar söz konusu olduğunda yaygın olan iki düşünce vardır: Biri televizyonu çeşitli kamuflaj biçimleriyle mümkün olduğunca göze batmayan bir hale getirmektir. Ama tam tersi bir görüşte yaklaşarak televizyonunuzu raflarla çerçeveleyin ve ailenizin odak noktası olmasına izin verin.

#6 Sanat Eserlerinin Gücü

Sanat eserleri yaratıcı bir shelfie için ilham verici olabilir. Evinizde gerçekten gösterişli bir sanat eserine sahip olacak kadar şanslıysanız, benzer renk tonlarıyla duvara monte edilmiş raflarla tablonuzun etrafını çevreleyin. Zaten hayran uyandıran sanat eserinin etkisini bu iyi artıracaktır.

#7 Her Şey Bir Arada

Daha dar alanlar için raflarınızı vurgulayan ve okuma saatiniz bittiğinde içeceğinizi hazırlamak için şık bir yüzey sağlayan çok işlevli raflar ihtiyacınızı karşılayacaktır.

#8 Optik Yanılsama

View this post on Instagram

Shelfie envy 📚

A post shared by Daniel Triassi (@danieltriassi) on

Rafların bulunduğu duvarı tümüyle aynı renge boyayarak optik yanılsama yapabilirsiniz. Bu yanılsama oyunu birkaç düşük rafın uzatılmış gibi görünmesini sağlayacaktır. Sadece sıkıcı standart raflara yaratıcı bir dokunuş katmakla kalmaz, aynı zamanda orantı ile oynamanıza izin verir. Ve en sevdiğiniz bölümlere aydınlatma eklemeyi de unutmayın.

#9 En Sevdiğiniz Baş Köşeye

En sevdiğiniz kitabı ve onun yazarının kitaplarını duvara ayrı monte edilmiş raflarla sergilemeye ne dersiniz? Aydınlatmayla o çok sevdiğiniz yazarın hak ettiği değeri göstermiş olacaksınız. Edebi bir şaheser için en iyisi!

#10 Yukarı Bak!

Şimdiye kadar gözünüzü yukarı çekmenin en havalı yolu olabilir. Duvara monte edilmiş uzun ve ince raf yaşam alanınıza ekstra hava katacaktır. Bu rahat kişiselleştirilmiş dekorasyon kitap okuma köşenizi çok seveceksiniz.

#11 Favori Dergileriniz İçin

View this post on Instagram

Shelfie ⭐️

A post shared by bloggaibagis /// Janniche (@bloggaibagis) on

Dergi okuyucuları kitaplığında nasıl bir düzenleme yapmalı? Bunu duyar gibiyiz. Minimal çıkıntılı raf sistemiyle tüm favori dergilerinize yer açın.

#12 Yaratıcı Açılı Raflar

Klasik yerleşik kitap rafları yerine açısal raflar sayesinde eğlenceli ve yaratıcı bir kütüphaneye sahip olun.

iremnurhanisoglu96@gmail.com