TOP

Yalıkavak’ta Esra Kazmirci’nin Modern Dokunuşları

 

Bodrum Yalıkavak’taki BodrumBodrum sitesinde yer alan dubleks ev, Esra Kazmirci Mimarlık tarafından tasarlanmış. Evin dekorasyonunda modern çizgiler, konfor ve huzur ile buluşuyor.

 

Yamaçtan denize, denizden yamaca doğru kurgulanmış BodrumBodrum sitesi, 98 adet müstakil evden oluşuyor. Sitenin taş ile ahşabın birlikte kullanıldığı farklı konseptli mimarisi Arif Özden, Sinan İzgi ve Tanju Özelgin gibi Türkiye’nin önde gelen mimar ve tasarımcılarına ait. Ev sahipleri burayı merkezi lokasyonda, arkadaşlarına yakın bir konumda yer aldığı ve site plajının denizini çok sevdikleri için tercih etmişler.

İç Mimar Esra Kazmirci ve ekibinin son projelerinden olan bu yaşam alanı, yaz aylarını burada geçiren evli bir çift ve 10 yaşındaki kızlarına göre tasarlanmış. Nisan 2017’de başlayan dekorasyon çalışmaları 15 Haziran 2017 tarihi itibariyle sonlanmış ve evde yaşam başlamış. Villanın üst katında yer alan iki yatak odalı ev 75 metrekare kapalı alana sahip. Önündeki 15 metrekare balkonu ve üstündeki 44 metrekare terasıyla evin toplam 134 metrekare kullanım alanı mevcut. Bir çocuklu aile için yeterli büyüklükte olan ev, ebeveyn odası, çocuk odası, iki banyo, açık mutfaklı oturma alanı, balkon ve büyükçe bir terastan oluşuyor. “Kullanılmış bir evdi ancak bakımsız değildi. Evin genel tefriş planı değiştirilmedi. Sadece çocuk odasından koridora bakan duvara dikey bir yırtık açılarak odanın daha ferah olması sağlandı. Zemin malzemesi korundu, diğer kalan her şey yeniden yapıldı. Evin iç mekânlarını büyütmek ve alanları ferah göstermek için gerekli yerlerde ayna kullanımına gidildi. Renk seçimleri mekâna göre kurgulandı. Bu evi hazırlarken hedef, kullanışlı, pratik, uyumlu ve sıcak bir ev yaratmak oldu” diyor Esra Kazmirci tasarım sürecini anlatırken. Evin, yazlık bir ev olması sebebiyle dekorasyonunu gözü çok yormayacak ayrıntılar ile çözüldüklerini belirtiyor.

İmal edilen mobilyadan tekstil ürünlerine kadar her şeyin tek tek seçildiğini belirtiyor. Tercih edilen malzemeler ile uyum sağlayacak renk tonlarına gidilmiş. Tekstil ürünleri ve aksesuarlar ile renk katılmış. “Denizin mavisinden de esinlenerek televizyon alanında gri ve mavi tonlarını tercih ettik. Ve bu tonlarla uyum içinde olacak beyaz, siyah, meşe ve gri renkler kullanıldık” diyor Esra Kazmirci renk seçimlerini neye göre yaptıklarını sorduğumuzda. Genel mekânlarda spot kullanımına gidilmiş. Yatak başlarında aplik kullanılmış. Tüm dolap içlerinde ise gizli aydınlatmalar mevcut. Salon bölümünde bar üzerinde sarkıt aydınlatma tercih edilirken, duvarlarda aplik kullanılmış. Keten perdeler mermer zemin ile uyum içinde. Sadece yatak odalarında yolluk kilim var. Salondaki televizyonun önünde yine evin renkleri ve tarzı ile uyum içinde Hindistan menşeli bir kilime yer verilmiş. Evin tüm cam işleri Okan Cam’a, demir işleri Cisa Metal’e ve mobilya işleri İzlenim Mobilya’ya yaptırılmış. Dekorasyon alışverişleri ise Moda Bagno, İCA, Cumba Selection, Decorise, diseno, Zara Home, Layla Dekorasyon, Bonvagon, Hipicon, Yargıcı Homeworks, Taş Design, Altıncı Cadde, Mudo Concept, Chakra, Lunica ve Harman Tasarım’dan yapılmış. Dış mekân kurgularının neye göre yapıldığını sorduğumuzda, “Bahçe yok ancak üst katta tüm koya hâkim olan büyükçe teras var. Burada birkaç bölümden oluşan oturma köşeleri oluşturuldu. Güneşlenmek için şezlonglar, daha kalabalık sohbetler için uzunca bir sedir, kahve içmek için ayrı bir köşe kurgulandı. Ayrıca, minik bir bar kısmı da yapıldı. Terası yan terastan ayırmak için leylandii bitkileri kullanıldı” yanıtını alıyoruz. 

 

Esra Kazmirci Mimarlık, İstanbul merkezli bir iç mimarı tasarım ofisi olsa da son altı senedir Bodrum’da çeşitli projeler yapıyor. İlk çalışmalarında her türlü üretimi ve işçiliği İstanbul’da yaptıklarını söyleyen Kazmirci, bunun biraz daha zor olduğunu ancak yıllar içerisinde değişik çözüm ortakları ile çalışarak tecrübe edindiklerini ve işleri çok daha kolay halletmeye başladıklarını anlatıyor. “Bir evi tasarlarken ev sahibi ben olsam nasıl bir evde oturmak isteyeceğimi düşünürüm” diyor. Ev sahibi ise Esra Kazmirci’nin yaptığı projeleri daha önceden Instagram ve Homify gibi portallar üzerinden takip ettiğini ve tarzını çok beğendiğini, satın aldıkları bu ev için bir mimar arayışı içine girdiklerinde, tesadüfen kayınvalidesinin yaşadığı sitede Esra Kazmirci’nin bir ev yaptığını öğrendiğini söylüyor. “Bodrum’da da hizmet verdiğini duyunca çok sevindim ve kendisiyle hemen irtibata geçtim. Yaptığı projelerde beni etkileyen, kendisinin sade, şık ama bir o kadar da işlevsel tasarımlarıydı. Benim de bu evde aradığım özellik, yalın bir şıklığın yanı sıra evin küçük olması sebebiyle kullanışlı dekore edilmesiydi. Bu yüzden Esra Kazmirci ve ekibiyle çalışmak istedik” diyor nasıl tanıştıklarını sorduğumuzda. Mimarlık ofisinin gerçekleştirdiği projelerde her zaman fonksiyonellik ve görsellik bir arada ele alınıyor. Bu dubleks ev de mimarlık ofisinin tasarım anlayışını yansıtan güncel örneklerden biri olarak dikkat çekiyor.

 

Hazırlayan: RANA KORGÜL

Fotoğraf: FEVZİ ONDU

 

 

seda@mayadijital.com