TOP

ÜRETMENİN ÖTESİNDE

Sadece mobilya tasarlamanın ve üretmenin yeterli olmadığına inanan Lazzoni’nin dördüncü kuşak temsilcisi Efe Kababulut ile global bir markayaratmanın, dünyaca ünlü tasarımcılarla iş birliklerine imza atmanın, doğaya ve insan sağlığına duyarlı işler yapmanın önemi ile ilgili keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Mobilya tasarımlarınızda hangi kriterler ön planda? Misyonumuzda ve vizyonumuzda iyilik var. Müşterilerimize de bu şekilde yaklaşıyor, onların referansıyla büyüyoruz.Amerika’da uzun yıllar faaliyet gösteren devlerle yarışınca bunu gördüm. Bizim için en önemli kriter müşteri ihtiyacı ve zevki odaklı tasarım anlayışı. Onlara ücretsiz tasarım hizmeti veriyoruz ve müşterinin isteği doğrultusunda sıfırdan üretim yapıyoruz. Bunun yanında kendimizi insan sağlığına ve doğaya karşı sorumlu hissettiğimiz için ICRO, FSC ve E1 gibi çok özel sertifikalara sahibiz.

New York’ta iki, New Jersey’de bir mağazanız var. Londra’da bir mağaza daha açacaksınız. Lazzoni yurt dışına açılmakla birlikte nasıl bir ivme kazandı? Açıkçası bizi global arenada çok farklı yerlere oturttu. Lazzonidünya markası olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. New York, Manhattan’daki beş markadan biri haline geldik.

Zaha Hadid’in son projesinde de bir dokunuşunuz olmuş, öyle mi? Tasarımcılarla iş birliklerine önem veriyoruz. Architectural Digest tarafından “Amerika’nın En İyi 100 İç Mimarı” arasında gösterilen Jennifer Post ile iş birliğimiz oldu. Zaha Hadid’in son projesinde Lazzoni ürünleri kullanıldı. New York’ta 39 dairenin bulunduğu bir konut projesi tasarlayan Zaha Hadid’in örnek dairesinde, Jennifer Post tarafından Lazzoni’nin Mony modüler koltuğu, Dudi koltuğu ve Olivia Bedroom’u kullanıldı. NBA oyuncularından birinin, bir de Dr. Oz’ün evini yaptık ve Alica Keys’e sofa verdik.

Sosyal sorumluluk projelerinizden de bahseder misiniz? MİKADER ile ortaklaşa yürüttüğümüz Tekirdağ’da Çocuk Rehabilitasyon Merkezi var. Burada bulunan evlerden birindeki tüm mobilyalar Lazzoni’ye ait. Ayrıca Orman Bakanlığı ile görüşüyoruz ve her müşteri için bir fidan dikelim kampanyası yapmayı planlıyoruz. Bu sayede “Lazzoni Ormanı” yapmak istiyoruz. Bir taraftan da üretimde en az ahşap kullanımını biz yapıyoruz. Mobilyaların içinde özellikle kanepelerde hem daha hafif hem de daha dayanıklı olduğu için metal konstrüksiyonlar kullanıyoruz. O yüzden ağaç ham maddesini en aza çekip, metal profille iç iskeletlerinüretimini yapıyoruz.

mehmete@groupmedya.com