TOP

THONET 214 SANDALYE 200. YILINI KUTLUYOR

Michael Thonet tasarımı Thonet 214 sandalye, Studio Besau Marguerre imzalı yeni renkleriyle 200. yaşını kutluyor.

1859 yılında tasarlanan Vienna Coffee House 214, farklılaşan gövde formu ve döşeme malzemesiyle sekiz klasik versiyona sahip.

MODERN MOBİLYANIN SİMGESİ

Siyah beyaz filmlerde çokça gördüğümüz Thonet sandalye, 1850’lerde geliştirilen masif ahşabın bükülmesi tekniğiyle dünyanın en başarılı seri üretim mobilyalarından biri oldu. Michael Thonet’in geliştirdiği özel deneyler sonucunda uzun masif ahşap çubuklar basınç ve buharla esnek hale getirilerek özel ekipmanlar ve kas gücü ile istenen forma sokulabiliyordu. Altı temel parçadan oluşan bu minimal tasarım, mobilya üretim tarihinde gerçek bir dönüm noktası oldu.

İKİ TONLU KONSEPT

Thonet’in 200. yıldönümü vesilesiyle Eva Marguerre ve Marcel Besau tarafından hazırlanan 214 özel versiyonu iki tonlu dört tasarımdan oluşuyor. Siyah, beyaz, kadife kırmızı ve adaçayı renklerini kullanan Studio Besau Marguerre, sandalyenin ikonik özünü vurgularken tasarımın bağlantı elemanlarında kullandığı yumuşak renk farklılıkları ile boşlukları daha da görünür kılmayı amaçlıyor.

Michael Thonet tasarımı Thonet marka 214 sandalye fiyat istek üzerine.
❚ en.thonet.de

TASARIMIN 2 ASRI

Tasarlandığı tarihten bu yana üretimde kalmayı başaran Thonet 214 sandalye, mobilya tarihinde endüstriyel üretimin şekillendirdiği ilk ürünlerden. 36 sandalyeyi demonte olarak tek metreküp hacme sığdıran paketleme fikrinin getirdiği sevkiyat kolaylığı ile uluslararası satış başarısı kazanan tasarım, kuşaklardır geliştirilen teknikleri ve özel malzemeleriyle canlılığını koruyor.

Hazırlayan: Julen Tunç 

bugral@groupmedya.com