TOP

TASARIMLARI İLE ŞEHİR DOKUSUNU YANSITAN MÜZELER

Bir müzeyi ziyaret etmek herhangi bir şehir tatilinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu sayede ziyaret ettiğiniz yerin tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek için harika bir fırsat yakalayabilirsiniz ancak her şehir birden fazla müzeye ev sahipliği yaparken, gezilecek müzeler konusunda karar vermek oldukça zor! TripAdvisor, en iyi müzeleri açıkladı. İşte en üst sıradaki tarihi merkezler:


Orsay Müzesi , Paris

En çok ilgi gören müze olan Orsay Müzesi ,Seine Nehrinin sol yakasında bir tren istasyonu ve oteli içeren bir alanda bulunmaktadır. 1848’den 1914’e kadar diğer koleksiyonların yanı sıra izlenimci sanat zenginliğine de ev sahipliği yapmaktadır.

 


Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi , New York

2006 yılında açılan müze, 9 Eylül 2001 tarihinde gerçekleşen terör saldırısı ile ilgili eserler, video görüntüleri ile doludur. İkiz Kulelerin bulunduğu iki büyük açık anıt çeşmenin yanındaki binada yer almaktadır.Müze, trajedide ölen 2,983 kişinin hatırasını korumak ve onları anmak amacı ile oluşturulmuştur.


Metropolitan Sanat Müzesi , New York

New York’taki Central Park’ın yanında yer alan Metropolitan Sanat Müzesi, dünyanın en büyük ve en önemli müzeleri arasında yer almaktadır. The Cloisters adı verilen orta çağ sanatını barındıran bölümü içerisinde bulundurur.

Britanya Müzesi, Londra

1759 yılında açılan Britanya Müzesi, seçkin Antik Çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan bir müzedir. İngiltere’nin en çok gezilen turistik yerlerinden bir tanesidir. Müzede birçok önemli eser 30 adet galeri içerisinde sergilenmektedir.

Prado Müzesi , Madrid

Prado Müzesi, Madrid’in en önemli sanat galerilerinden biridir. El Paseo del Prado’da bulunan ve Velázquez, Goya, Raphael, Rubens ve Bosch gibi büyük Avrupalı ​​ustaların eserlerinin yer aldığı Neo-Klasik yapı 1819 yılında kurulmuştur.


Akropolis Müzesi , Atina

Akropolis Müzesi, Kutsal Kaya ve eteklerinde bulunan önemli bulguları sergilemek için kurulmuştur. Mimar Bernard Tschumi tarafından Michael Photiadis ile tasarlanmış ve 2009 yazında açılmıştır. Bu arkeoloji müzesi, Akropolis bölgesinde bulunan ve ikonik Pantheon’dan sadece birkaç metre ötede bulunan eşyaları barındıran Eski Yunanistan’a kadar uzanan eserleri sergilemektedir.


Louvre Müzesi , Paris

Bu ikonik bina dünyanın en büyük sanat müzesidir. Leonardo da Vinci’nin ünlü Mona Lisa’sına ev sahipliği yapan müze, Fransız Devrimi sırasında müzeye dönüştürülen antik bir kale ve kraliyet ikametgah alanıdır.Ulusal Antropoloji Müzesi ,Meksiko

Meksika’nın yerli mirasını korumaya amaçlı açılan müzenin, arkeolojik koleksiyonu 1790 yılına kadar uzanıyor ve ülkenin zengin geçmişinin anlaşılmasını sağlayan eserler içeriyor.

Savaş Kalıntıları Müzesi, Ho Chi Minh Kenti

Müze, Asya ülkesini vuran birkaç savaştan ilham alan eserleri içermesine rağmen, temel eserlerin çoğu 20. yüzyılın son yarısında yaklaşık 20 yıl süren Vietnam Savaşı ile ilgilidir. Sergide, My Lai Katliamı’nın dehşetini gösteren ABD askeri uçakları, bombalar ve fotoğraf koleksiyonlarını görebilirsiniz.

gizema@groupmedya.com