TOP

TASARIM TRENDLERİ

Maison&Objet Paris’in ardından yeni sezonda ön plana çıkan tasarım referanslarını değerlendirdik. Fuarın global trend ajansı Nelly Rodi ile yaptığı iş birliği sonucunda açıkladığı trendlerin ortak paydası duyarlılık.

 

Bu sezon değişen tüketici istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda sürdürülebilir ve estetik malzeme seçimleri karşımıza farklı yaşam trendleri olarak çıkıyor. Artizanal bir yaklaşım ile yakın çevreden elde edilen malzemeler, sosyal sorumluluk bilinci ile daha akıllı tasarımları bizlerle buluşturuyor. Maison&Objet’nin iş birliği yaptığı global trend ajansı Nelly Rodi yaşam trendleri içerisinde yaşamı daha zevkli hale getiren bir renk paleti ile dünyanın farklı köşelerinden tasarım referanslarını bir araya getiriyor. Öze dönüş, doğal malzemeler, zamansız zarif değerler ile birlikte daha duyarlı bir tasarım anlayışını vurgulayan ve Maison&Objet’nin bu edisyonun teması olan ‘erdemlilik’ kavramı çevresinde dönen dört farklı yaşam trendi söz konusu.

ŞEHİRLİ GRAFİK

Bu yaşam trendinde farklı şekiller ve alışılagelmişin dışındaki renkler bizi karşılıyor. Loft hissiyatı veren açık plan mekânlardaki grafiksel anlatımlar; form, ritmik çizgilerle bezeli tekstiller ve renk blokları ile deneysel alanlara dönüşüyor. Burada Bauhaus ve Memphis akımlarına göndermeler söz konusu. Geri dönüşümlü malzemeler terrazzo ve benzer parçacıklı yüzeylerde tekrar hayat buluyor. Yaratıcı baskılar ve degrade renkler bu trende daha hareketli bir ruh katıyor.

DOĞAL TEMELLER

Bu yaşam trendi bizlere zanaatın rafine örneklerini sunuyor. Keten, pamuklu, tüvit veya deri gibi doğal veya organik kumaşlar orijinal ve daha seçkin bir tavır sergilerken malzemenin değerini ön plana çıkarıyor. Kontrastlar yaratmakta ise huş ve kayın ağaçları ile karaağaç sıklıkla kullanılıyor. Bunlara daha koyulaştırılmış veya yakılmış meşe eşlik ediyor.

Taş ve toprak işçiliği ile bezenmiş objeler ise düzensiz duruşları ile el yapımı olmanın önemini vurguluyor. Duvar kağıtları ve ev tekstilleri ise püsküller ve örgüler ile bezenmiş bir şekilde yaşam alanlarına daha duygusal bir dokunuş getiriyor.

ZARİF STİL

Zarif stil’ klasik ve tarihsel bir anlayışı sergilerken, zamansız yaşam stilleri öneriyor. Cesur tasarımlar sağlam ve derin renklerle birleşerek daha çok ahşap ve deriden yapılmış ve özenli detaylara sahip objeler ile mekânlarda farklılık yaratıyor. Lake ve pirinç gibi parlak yüzeylerde ışık yansımaları bu yaşam trendinde bizi bekliyor. Özenle kesilmiş ve işlenmiş cam objelerle ışıldayan masa üstü objeleri zarif stillerin en önemli elemanlarından.

BOHEM MIX

Canlı bitkileri ile floral baskıların buluştuğu bu yaşam trendi, coşkulu bir his verirken farklı yaşam biçimlerinin mümkün olduğunun altını çiziyor. Minimalist ve steril mekanların tam tersine bohem yaşam stilinde malzeme kolajı ve renk paleti çok daha deneysel bir hal alıyor. Kadife tekstiller ve derin renkler daha yumuşatılmış ve samimi bir hava yaratıyor. Tüyler ve pullar ile bezenmiş objelerin dokuları bizi egzotik bir dünyaya sürüklüyor. Bununla birlikte mobilya ve aydınlatmalarda kullanılan mermer dokular ve püsküller yaşam alanlarını doğa ile birleştirip orman etkisi yaratıyor.

 

Hazırlayan: In-Between

seda@mayadijital.com