TOP

TASARIM STÜDYOSU: IŞIKLA DANS

Jean ve Oliver Pelle tarafından 2011 yılında kurulan tasarım stüdyosu, sanatsal keşifleri mühendislikle bütünleştiren bir karaktere sahip.

Tasarladıkları her ürünle, kendi dünyalarına ve görme biçimlerine dair somut birer yansıma sunduklarını söyleyen Pelle çifti, tasarımlarındaki form özgürlüğünü, mimarlık eğitimlerinin sunduğu detay ustalığına borçlu.

Aydınlatma, mobilya ve obje koleksiyonlarında olabildiğince farklı malzemeler kullanmaya özen gösteren Pelle, her bir ürünü özel olarak kendi stüdyolarında üretiyor. Geçtiğimiz Mayıs-Haziran aylarında New York Tasarım Haftası kapsamında Unnatural Habitat (Yapay Yaşam Alanı) temasıyla sergiledikleri yeni koleksiyonları ile doğal olayların soyut yollarla tasvirlerine odaklanan Jean ve Oliver, orantı, bağlam, malzeme ve zaman gibi kavramsal arka planlardan ilham alıyor.

Bir süredir belirgin bir görsel formu olmayan aydınlatma tasarımları üzerinde çalışan ikili, yeni Dust koleksiyonlarıyla geometri ve kaos duygusunu bir araya getiriyor. Her biri keskin bir açı ve eğrinin kombinasyonu olan ayna camı kırıklarından esinlenen ikili, askıya aldıkları aynalar ve geliştirdikleri özel LED aydınlatma teknolojisiyle oldukça akışkan bir forma sahip olan Dust’ı yaratmış. Kırılma anını donduran tasarımı, parlayan toz parçacıklarına benzetmek de mümkün.

umuty@groupmedya.com