TOP

Tasarım İkonları

Dünya tasarım mirasının öne çıkan markalarının Türkiye temsilciliğini yürüten Mozaik’in Ortaköy’deki showroom’unda Vitra Genel Müdürü Patrick Guntzburger ile buluştuk.

Modern mobilya tarihinin en önemli ikonlarından biri Charles&Ray Eames imzası taşıyan ve Vitra’nın 1950’lerden bu yana aynı üretim metotlarını kullanarak ürettiği Lounge koltuk. Peki satın aldığımız koltuğun orijinal bir Eames Lounge koltuk mu yoksa reprodüksiyon ve sahte bir üretim mi olduğunu anlamının en iyi yolu nedir?

Gerçek bir tasarım koltuğun güvencesi, onu İstanbul’daki Mozaik gibi yetkili bir Vitra dağıtım noktasından satın almak. Vitra’dan satın alınan her Eames Lounge, Eames ofisi tarafından imzalanan orijinallik sertifikası ile birlikte geliyor ve bu sertifika müşterilerin gerçek bir ürün aldıklarına dair güvence sağlamış oluyor. İnsanların orijinal bir ürüne yatırım yapmalarının birçok önemli nedeni var. Mesela, yüksek malzeme ve üretim kalitesi değerini her zaman koruması. İmitasyon mobilyalar ise çalınan bir fikir ve taklitten öte geçemeyecek. Orijinal bir Vitra sizinle yaşayan ve sizden sonra da gelecek nesillere kalan bir yatırım.

Vitra tasarımları ve Mozaik ya da daha spesifik olarak İsviçre tasarım geleneği ve Türk tüketicileri arasındaki ilişkiyi nasıl tanımlarsınız?

Mozaik ile İstanbul’da 20 yıldan fazla bir süredir çalışıyoruz. Mozaik’i ev, ofis ve kamusal alanlar için ürün çözümleri sunan çağdaş bir mobilya mağazası olarak görüyorum. Türk halkı çok seyahat ediyor ve birçoğunun modern mobilyalara yönelik bir zevki ve talebi var. Vitra Eames, Nelson veya Prouvé ürünleri gibi klasik birçok tasarım sunuyor. Bu tasarımlar klasik veya geleneksel tarzlardaki evlerle de iyi bir uyum yakalıyor. Müşterilerimizin birçoğu geleneksel ya da daha önce ebeveynleri tarafından da kullanılan daha eski parçaları modern tasarımlarla birleştirdikleri kolaj stillerde evlere sahip. Bu karma tarz, farklı ve kişisel yaşam alanları sunuyor.

2020’de bizi bekleyen yeni koleksiyonlarınızdan bahseder misiniz? 2020’deki Milano Tasarım Haftası için yeni ürünler üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda çok fazla detay veremeyeceğim. Jasper Morrison ve Jean Prouvé ürünlerinin yeni edisyonları gibi oldukça ilginç koltuk tasarımlarımız olacak. Ahşap tasarımlara yönelik bir eğilim söz konusu. Biz de bu malzemeyi yeni tasarımlarımızda kullanacağız. Aksesuar koleksiyonumuz da büyümeye devam edecek. Eğlenceli tasarımlarımız, yeni edisyonlarımız olacak.

Her geçen yıl Vitra’nın tasarım koleksiyonu büyümeye devam ediyor. Vitra Tasarım Müzesi koleksiyonunun kült parçalarından bazılarını bizimle paylaşır mısınız? Vitra Tasarım Müzesi’nde 7000’den fazla sandalye ve 1000 aydınlatma tasarımından oluşan bir koleksiyona sahibiz. Sandalyelerin yaklaşık 400 kadarı, Weil am Rhein’deki kampüsümüzde yer alan Herzog&de Meuron tasarımı Vitra Schaudepot’ta kalıcı bir sergide yer alıyor. Benzersiz parçalar dediğinizde bu çok kişisel bir seçim. Basit tasarımı ile Gerrit Rietveld tasarımı Red-Blue sandalye, görünüşü ve rahatlığı nedeniyle Eero Saarinen tasarımı Womb koltuk ve teknik başarısı ile Marc Newson imzalı Lockheed Lounge koltuğu sayabilirim.

Sizce gelecekte evlerin tasarımında neler değişecek? Bu çok zor bir soru. Bugünlerde etrafımızı saran tüm bu dijital oyuncaklar nedeniyle, rahat ve konforlu bir evin gelecekte daha da önemli olacağını düşünüyorum. İnsanlar kendilerini güvende hissedecekleri, rahatlayabilecekleri, arkadaşlarıyla buluşabilecekleri, yemek pişirebilecekleri ya da sadece kitap okuyabilecekleri bir yere sahip olmak istiyor. Tüm bu imkânları sağlayan kolaj evler önem kazanacaktır. Ayrıca plastik mobilyalar yerine ahşap gibi sürdürülebilir, uzun ömürlü veya yüksek kaliteli ürünlere doğru bir eğilim olacağını düşünüyorum.

umuty@groupmedya.com