TOP

STİL SAHİBİ DUVAR KAĞITLARI

Şık ve nitelikli duvar kâğıdı koleksiyonları ile sektörün önde gelen projelerinde yer alan SK Concept kurucuları Cem Kolcu ve Serenat Kolcu ile konuştuk.

Cem Kolcu

Tekstil ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren aile şirketlerine ilave olarak ev tekstili ve dekorasyon konusunda da çalışmalar yapmak üzere, Cem Kolcu ve Serenat Kolcu tarafından kurulan SK Concept, modern ve klasik tasarımlarıyla farklı zevklere hitap eden dünyaca ünlü firmaların ithal duvar kâğıtları ve kaplamalarını Türkiye piyasasına sunuyor. Firma bünyesindeki markaların her biri üretimlerini Avrupa ve Amerika standartlarına göre gerçekleştiriyor ve sahip oldukları sertifikalar ile koruyor. SK Concept bünyesinde yer alan duvar kâğıtları bugün Türkiye’nin önde gelen lüks konut, iş yeri, otel ve devlet yapılarında kullanılıyor.

Serenat Kolcu

SK Concept ne zaman, hangi misyon ile kuruldu?

Cem Kolcu: Firmamız aile şirketi olup, 2007 yılında faaliyetine başlamıştır. Babamız Nebi Kolcu inşaat ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarına ilave olarak ev tekstili ve dekorasyon konusunda çalışmalar yapmak istiyordu. Bu doğrultuda SK Concept firmasını kız kardeşim Serenat Kolcu ile birlikte hayata geçirdik. İlk etapta bünyemizde zemin kaplamaları vardı. Sonrasında ürün yelpazemize duvar kâğıdını ve duvar kaplamalarını ekledik. Bu ürünü daha çok sevdik ve bu noktada uzmanlaştık. Ayrıca, Serenat Kolcu aksesuar, döşemelik ve perdelik kumaş,aydınlatma konularında da iç mimarlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

C.K: Bilkent Üniversitesi İngilizce – Fransızca – Türkçe Mütercim Tercümanlık bölümü mezunuyum. Turizm, organizasyon ve uluslararası pazarlama deneyimlerimden sonra SK Concept şirketimizi kurduk. Firmamızın ithalat, ihracat ve projeler koordinatörlüğü süreçlerini yönetiyorum.

Serenat Kolcu: Yeditepe Üniversitesi İç Mimarlık bölümü mezunuyum. İç mimarlık ve mobilya firmalarındaki iş deneyimlerimden sonra, firmamızın kurucu ortağı oldum. Üst segment projelerimizde konsept danışmanlığı, aynı zamanda da reklam, tanıtım ve pazarlama süreçlerini de yönetmekteyim.

Koleksiyonlarınızda hangi markalar yer alıyor?

S.K : Bünyemizde dünyanın önde gelen üreticilerinin Türkiye, Ortadoğu ve Rusya bölgelerinin temsilciliklerini yapıyoruz. Kendi markamız olan SK Concept Vinil koleksiyonlarımızı ABD’de ürettirip, Türkiye’de stokluyoruz ve tüm dünyaya dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bununla beraber, yine ABD’den Wallquest ve firmanın bünyesinde bulunan İngiliz tasarımcı Carl Robinson, proje ürünlerinde Questex markalarımızın yanı sıra, İtalya – Milano’dan üst segment kumaş duvar kâğıdı üreticisi San Giorgio ve Print 4 firmalarının Türkiye distribütörü konumundayız.

SK Concept ürünlerinin yer aldığı imza mekânlar hangileri?

C.K: Türkiye’de ve yurt dışında yüzlerce butik ve büyük ölçeli proje gerçekleştirdik. Belli başlı olanları; Chicago Marriott Hotel ABD, Mandarin Hotels Bodrum, Shangri-La Hotel Bosphorus İstanbul, Fairmont-Quasar Hotel İstanbul, Folkart Towers İzmir, Hyatt Regency Hotel Moskova, Elexus Hotel KKTC, Hilton Hotel Trabzon, Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Sanatoryumu Almati, Hilton Hotel Adana, Palmalife Hotel Bodrum, Reges Luxury Collection İzmir Çeşme, Concorde Luxury KKTC, Divan Hotel Adana, Acarkent Villa Uygulamaları İstanbul, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Gaziantep, Metropol İstanbul Residences, Pruva 34 İstanbul, Sueno Hotels Antalya, Wydnham Hotel İzmir. Bununla beraber özellikle İstanbul’un Boğaz hattında birçok villa ve yalı projesinin üst segment projelerinde yer almaktayız.

Müşterileriniz ve hedef kitleniz kimler?

C.K: Müşteri kitlemiz A+ bir kitleden oluşuyor. Daha çok mimar, iç mimar ve dekoratörlerle çalışıyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın en ünlü iç mimarlarıyla iş birliklerimiz bulunuyor. Bununla zevk sahibi olan, mekânına duvar kâğıdı yaptırmak isteyen ve kaliteli ürün arayanlar bizi sıkça tercih ediyor. Duvar kâğıtlarımız beş yıldızlı otellerde, lüks villa ve yalılarda, VIP ofis ve yatlarda, restoranlarda, hastane ve konser salonlarındaki projelerde sıkça yer alıyor.

Carl Robinson koleksiyonunun teması nedir?

S.K: Carl Robinson kataloglarında en çok ilgi çeken duvar kâğıtlarımız %100 el yapımı ve elde boyanan modellerdir. Bununla beraber hasır, bambu, mantar, gibi doğal ürünler özellikle tercih ediliyor. İpek, jakar ve kumaş duvar kâğıtları, baskı folyo tekniğiyle yapılan altın ve gümüş varaklı modeller mimarların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. İngiliz tasarımcı Carl Robinson çok özel pano tasarımları yapmakla beraber, modern-geometrik desenleri klasik-damask ve çizgili modellerle harmanlayarak, bizlere sıra dışı koleksiyonlar sunuyor.

Kaç kataloğunuz var?

C.K: Toplam 11 kataloğumuz bulunmakla beraber sizlere en çok beğendiğimiz üç koleksiyondan bahsetmek istiyorum. Bunlardan ilki Edition 2 Koleksiyonu; Londra şehrinden ilham alınan çalışma, kentin yapısı gibi geleneksel ve modern zıtlıklara sahiptir. Saville Row’un sessiz lüksünden, Soho’nun coşkusuna ve şık Square Mile’ın modern mimarisine kadar uzanan bu koleksiyon, Londra’nın kendisi kadar eşsiz kentsel bir estetiği kucaklıyor. Edition 10 Island adlı kataloğumuzda ise Robinson günümüzün iç mekânlarına zamansız ve klasik tasarımlarla anlam kazandırıyor. Island koleksiyonu eviniz için lüks bir tropikal iç mekân yaratacak duvar kâğıtları getiriyor. Seçici, geleneksel ve zarif bir görüşe sahipseniz bu modeller tam size göre.

gizema@groupmedya.com