TOP

STİL ÖNERİLERİ

İtalyan yaz stilinin zamansız modası, beyazın dingin etkisi, sürdürülebilir kurgular, Afrika kültürünü yansıtan form ve desenler… Yaz mevsiminin tam ortasında, güneşin su ile buluşup hayatımıza renk kattığı bir dönemde keyfinizi artıracak havuz başı stil önerileri bu yazıda.

Oasiq Sandur şezlong, L’unica.

La Dolce Vita

İtalyanca tatlı hayat anlamına gelen ‘la dolce vıta’, italyanların keyif almak üzerine odaklı, renkli yaşam felsefesini yansıtıyor. ancak bu anlayışı yaşamak için yalnızca italya’da olmanız gerekmiyor.

Havuz başınız için hem modern hem de huzurlu bir oturma grubu mu arıyorsunuz? Temiz çizgilere sahip bu oturma grubu ile güneş altında son derece konforlu vakit geçirebilirsiniz.
Roda marka kanepe , Mozaik.
Benedetta Tagliabue tasarımı Bover marka Dome lamba
Tepta Aydınlatma.
Antik Roma Dönemi’ni hatırlatanaksesuar ve objeler de İtalyan kültürünü yansıtan estetik unsurlar arasında yer alıyor. Alexander büst mum Muhtelif Design.
Dış mekânlarda, tatlı bir hayatın yolu konfor ve keyifi
bir arada sunan parçalardan geçiyor.

Sallanan koltuk , Sette Home.
Güney İtalya’nın ruhunu en iyi yansıtan
dekoratif ögelerden biri de kuşkusuz renkli ve motifli seramik tabaklar.

Baci Milano marka Barok turuncu tabak, Beymen Home.
Baci Milano marka Barok turuncu tabak, Beymen Home.
Mavi & yeşil tonları ve çeşitli desenler, doğayı, denizle güneşi hayatın merkezine koyan felsefeyi güçlendiriyor.
Garden of Love koleksiyonu, JAB Anstoetz.

KEYİF ODAKLI VE TATLI HAYAT

Akdeniz’in masmavi denizinden uçsuz bucaksız manzaralar, muhteşem villalar ve limon ağaçları: dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan İtalya, özellikle yaz dekorasyonu denince oldukça ilham verici bir stile sahip. Medici seramikleri, güneşli, ferah balkonlar, antika freskler ve renkli çinileri ortaya çıkaran bu stil bir kez daha kapılarını açıyor. İtalya ile özdeşleşen ‘la dolce vita’ felsefesi, iyi ve estetik bir yaşam sürdürmek için küçük detayların önemini kavramak ve bunları bir lüks olarak öne çıkarmak üzerine yoğunlaşaraki kendine has stil kodları taşır. Aile ve arkadaşlarla bir arada vakit geçirmek, doğadan ilham almak, yerel kültür ve sanatı yaşatmak gibi basit zevklerin modern bir konfor ile birleştirildiği bu stil, renkli, çekici ve masalsı bir karışım oluşturur. Havuz başınızı yalnızca birkaç dokunuşla İtalyan Riviera’sının zamansız stiline sahip,
ilham verici bir kaçış noktasına çevirebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kurgu

Güzel bir bahçe doğayı kucaklamalıdır. Havuz başını kişisel tarzınız ve kalite anlayışınız ile dekore ederken, sürdürülebilir, çevre dostu bir yaklaşım tercih edebilirsiniz.

Bambu ürünler, hem ev sahipleri hem de tasarımcılar için oldukça popüler, sürdürülebilir bir çözüm
Warm Design marka bambu rüzgâr çanı, Pera Bulvarı.
Bar, Sette Home.

ÇEVRE DOSTU, DOĞAL VE UZUN ÖMÜRLÜ

Sürdürülebilir dekorasyon için tek bir stil yoktur. Amaç, belirli bir görünüm oluşturmaktan ziyade, tarzınıza uygun fakat aynı zamanda Dünya’ya daha az etki edecek ve eviniz için daha sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmaktır. Sürdürülebilir bir kurgu için evde sahip olduğunuz ürünleri yeniden kullanabilir veya yerel olarak, ekolojik bir anlayışla tasarlanmış mobilyalarla bu felsefeyi benimseyebilirsiniz. Ayrıca hasır, rattan, ahşap veya bambu ürünler bahçe dekorasyonunda tercih edebileceğiniz ve aynı zamanda çarpıcı bir etkiye sahip seçenekler arasında yer alıyor. Havuz başına egzotik bir zarafet eklemek için seçeceğiniz özellikle bambu veya hasır parçalar ise tropikal bir tatilin anılarını canlandırabilir veya Asya’nın gizemli dünyasını yansıtabilir. İşte sevdikleriniz, sağlığınız ve Dünya için birçok güvenli, şık ve fonksiyonel seçenek.

Havuz başında doğal materyallerle geniş ve rahat köşeler oluşturabilirsiniz. Oturma grubu için yeterince yere sahip olan bir alanın hemen üzerine güneş ışınlarını engelleyecek ahşap, bambu veya hasır bir pergola tercih edebilirsiniz. Pergolaya ekleyeceğiniz sarmaşıklarbahçenize hareket ve güzellik kazandıracaktır.
Rattan zaman içinde değişen ve güzelleşen, yenilenebilir doğal
bir malzemedir. Aynı zamanda el yapımı olması rattan koltuğu benzersiz kılan özellikler arasında. Buskbo tekli koltuk, IKEA.
Sakin bir ambiyans yaratmak için ahşap ürünleri tercih etmek hem şık hem de kullanışlı bir alternatif sunuyor.
Costa açılır masa, L’unica.
Barbekü arabası, Tchibo.
Rattan bank, Yargıcı Homeworks.

ETNİK&EKLEKTİK

Afrika kabilelerinden ilham alan etnik desen ve formlar, vahşi hayvan motifleri ve güçlü dokularla çok katmanlı bir mekân yaratabilirsiniz.

Fantastic Birds koleksiyonu, JAB Anstoetz.
Vazo, Omar Baban Design.
Bahçe şemsiyesi, Yargıcı Homeworks.
Kahverengi, bej, siyah ve beyaz etnik dekorasyonda öne çıkan renk skalasını oluşturuyor. El yapımı hasır sepetler ve vahşi yaşamı sembolize eden objeler havuz
kenarında kendine has bir tema yaratacaktır.

Fermob Tiipii Bed, L’unica.

AFRİKA RÜZGÂRI

Etnik ve otantik dekorasyon teknoloji ile çevrili dünyamızda oldukça cezbeden bir stil haline geldi. Etnik dekor temel olarak çeşitli kültürlerden gelen geleneksel nesneleri ev dekorunun bir parçası olarak sunmak içindir. Yaşam alanlarımıza uzak diyarlardan egzotik unsurları dahil etmek son
derece sıcak ve samimi bir atmosfer yaratıyor. Havuz başında bu temayı yaratmak için ahşap, masif maun veya tik ağacı, hasır sepetler, bakır, vahşi hayvan motifli ürünler, porselen vazolar tercih edebilirsiniz. Ayrıca el oyması tabureler, güzel işlemelere sahip yastıklar ve kaktüs gibi bitkiler, kadife, keten veya pamuk gibi doğal kumaşlar, duvar halıları, Afrika maskeleri gibi tahtaya oyulmuş nesneler etnik dekorasyonu karakterize ediyor. Beyaz duvarlarda, kalın, ahşap ile çerçevelenmiş fotoğraf ve büyük resimler de zıtlık yaratarak eklektik bir görünüm yakalamayı sağlıyor. Çeşitli kültürlerin karışımından ortaya çıkan bu kendine has kimlik bu yaz oldukça revaçta.


Etnik bir kimliğe sahip ürünlerde doğal renklere geleneksel el
sanatlarını öne çıkaran dekoratif parçalar eşlik ediyor.

African Lady yağlı boya tablo, Mudo Concept.
Naga marka Lotus ayna, Bou Art & Design.
Jacques Garcia tasarımı Baker marka Le Lion stand Dream Home.
Handed By marka Down to Earth sepet, italdeko.
Dekoratif obje, Boyner Evde.

WHITE PARTY

Beyaz duvarlar ve mobilyalar deniz ve havuzun mavi tonlarını öne çıkarmak için mükemmel bir zemin oluşturur.

Mermer malzeme kullanımı beyaz dekorasyona hareket katan önemli unsurlar arasında. Jean Marie Massaud tarafından Poltrona Frau için tasarlanan yarı
parlak bir yüzeye sahip Ilary sehpa, tamamen Grigio Roma mermerinden yapılmış.

Jean-Marie Massaud tasarımı Poltrona Frau marka Ilary sehpa BMS.
Mira lamba, Nude Glass.
Garö/Fredon ayaklı hamak, IKEA.

BEYAZIN DİNGİN ETKİSİ

Havuz başı yaz akşamlarında eğlenceli davetlere ev sahipliği yapmak için şüphesiz en güzel noktalardan biri. Sade ve berraklık kavramlarından yola çıkarak, kıyafet kodunun yanı sıra, dekorasyonun da tamamen beyaz konseptte olduğu havuz başı partileri ise yaz akşamlarının unutulmaz etkinlikleri oluyor. Beyazın özellikle dış mekânlarda kullanımı ise ferah, sakin ve temiz bir görünüm sunuyor. Beyaz şemsiyeler, hamaklar, duvarlar, oturma grupları, fayanslar ve sehpalar bir arada oldukça dingin bir birlikteliğin habercisi. Bu tarza biraz hareket katmak ve steril bir görünüm yakalamaktan ziyade konforlu ve huzurlu bir atmosfer yaratmak için beyazın farklı tonlarını kullanın. Ayrıca koyu beyaz aksesuarlar, mermer sehpalar, çiniler, bej vurgular içeren objeler ve işlemeli yastıklar
da görünüme hareket katacak unsurlar arasında. Beyazın dingin tonu, fonksiyonel bir stil sunarken, konforlu ve eğlenceli yaz akşamlarının habercisi oluyor.

Loft sandalye, Siesta Exclusive.
Havuz başında kumaşı çıkarılabilir ve yıkanabilir, su geçirmeyen, neme karşı dayanıklı oturma grupları seçmek oldukça önemli. Sem Collections havuz başında kullanıma uygun, çeşitli ürünler sunuyor.
Busnelli marka Daytona Long Chair, Sem Collections.

Hazırlayan : MERGİM ÖZDAMAR

gizema@groupmedya.com