TOP

SONSUZ MAVİLİK

Atinalı mimarlık ofisi Block722, Siros’taki yazlık evde, geleneksel Kiklad mimarisini minimal bir bakış açısıyla yorumlayarak kusursuz bir dengeye ulaşmış.

Şezlonglar, hamak ve yastıklar mekâna özel olarak üretilmiş. Pergola altıgen formunda kesilmiş ceviz ağacı parçalarından yapılmış.

Mis gibi deniz kokusunu ciğerlerinize çekerken bolca D vitamini sunan güneşin altında uzanmak ve sessizliği dinlemek… Uzandığınız yerden ufka doğru baktığınızda denizin, havuzun ve gökyüzünün buluştuğu açılara denk geleceksiniz. Bütün günü hiçbir şey yapmadan muhteşem manzarayı izleyerek de geçirebilirsiniz elbette burada. Siros adasında konumlanan bu yaz evi, bir çift ve onları ziyarete gelen arkadaşlarını ağırlamak üzere tasarlanmış. Evin tasarımını 2009 yılında Sotiris Tsergas ve Katja Margaritoglou tarafından kurulan Atina merkezli mimarlık ofisi Block722 gerçekleştirmiş. Ev sahiplerinin öncelikli beklentisi, 150 metreden Plagia koyuna bakan manzarayı en iyi şekilde sunan bir proje önerisi istemek olmuş.

Evin mimarisinde geleneksel taş duvarlar gibi otantik malzemelerin de olduğu, ağırlıklı olarak modern bir çizgi benimsenmiş.

Block722 bu isteğe tek parça halindeki devasa bir hacimdense bütün yaşam alanları Ege Denizi’ne bakan ve tek bir çatı altında yapı bozuma uğratılmış bir dikdörtgen formu ile cevap vermiş. Muhteşem deniz manzarasına sahip eve lokal aromatik bitkilerle çevrili arka bahçeden giriliyor. Çatının altındaki en büyük hacimli beyaz ev, çiftin özel alanı. Misafir evleri, ev sahiplerinin isteği üzerine aynı anda hem mahremiyet sağlayan hem de istendiğinde havuza ve dış mekânlara kolay erişim sunan mekânlar olarak kurgulanmış. Ana evin etrafında tam dört tane misafir evi bulunuyor, hepsinin stili birbirinden oldukça farklı. Ana eve yakın iki mini ev, çiftin ailesi ve çok yakın dostları için planlanmış. Peyzaj, bu evin en karakteristik tarafı. Dış mekânlar topografyanın sunduğu koşullar doğrultusunda şekillenmiş. Block722, olabildiğince çok dinlenme ve güneşlenme alanı tasarlamış çünkü bir yaz evinin en çok ihtiyacı olan budur. Ana ev ve misafir evlerini birleştiren çatının altındaki ortak alanlar, bu yaz evinin en keyifli noktaları aslında.

PÜRÜZLÜ VE PÜRÜZSÜZ MALZEMELERİN KONTRASTI EVİN BÜTÜN DIŞ MEKÂNLARININ KARAKTERİNİ BELİRLİYOR.

© IOANNA ROUFOPOULOU
Ortadaki beyaz bölüm ev sahibi ve ailesinin ana yaşam alanı.
Büyülü manzaraya karşı şiirsel bir dinlenme alanı.
© IOANNA ROUFOPOULOU

Güneşten yorulunca burada vakit geçiriyormuş ev sahipleri ve dostları. İç mekânlarda kentin yorucu her tavrından arındırılan sade, net hatlara sahip mobilyalar kullanılmış. En kaliteli malzemelerden üretilen tasarımlara, seyahatlerden toplanan parçalar eşlik ediyor. Yaşam alanında kullanılan mobilyalar büyük ölçüde mekâna özel olarak üretilmiş. Mimar Sotiris Tsergas ve İç Mimar Katia Margaritoglou tasarım öncesinde renkleri ve dokuları topladıkları bir moodboard oluşturmuşlar. Ahşaplar, jüt halatlara karar verildikten sonra homojen bir ortam yaratma konusunda hemfikir olmuşlar.

Ada ünitesi ve tabureler özel tasarım.
© IOANNA ROUFOPOULOU

Evdeki çoğu mobilya Block722 tarafından siparişle ürettirilmiş.
Kiklad coğrafyasında yüzyıllar boyunca var olan taş duvarlar eve otantik bir ruh katıyor elbette. Bu evin, sabit ve mobil hacimler, pürüzlü ve pürüzsüz malzemelerin birlikteliğiyle oluşturulan dengenin bir sonucu olduğunu söylüyor ev sahibi. Elbette ki proje aşamasında bazı zorluklarla karşılaşmış mimarlar. Onları en çok zorlayan, gökyüzü, deniz ve havuzun aynı seviyede yumuşak bir biçimde iç içe geçtiği açıyı bulmak olmuş.

İÇ MEKÂNLAR RAFİNE VE ŞIK STİLDE TASARLANMIŞ. TERCİH EDİLEN HAFİF MALZEMELER YAZ RUHUNA ÇOK YAKIŞMIŞ.

© YIORGOS KORDAKIS

Salonda keten döşemeli kanepe ve koltuklara jüt yastıklar, hasır aksesuarlar eşlik ediyor. Kış kaçamakları için bir de şömine düşünülmüş.

© YIORGOS KORDAKIS

Mutfakta ve yemek alanındaki baskın malzeme ahşap. Yemek masasının üstündeki el yapımı sarkıt aydınlatmalar Mısır’dan alınmış.

© IOANNA ROUFOPOULOU
İç Mimar Katia Margaritoglou yatak odasında Yunan sadeliğinden yola çıkarak modern dokunuşlarla ferah bir stil oluşturmuş.
© YIORGOS KORDAKIS
Küvetten havlu askılığına kadar mekândaki her şey ölçüye göre özel olarak üretilmiş. Peştamallar ev sahibinin gezilerinden topladığı parçalardan.
© IOANNA ROUFOPOULOU

Hazırlayan : ÇİĞDEM HASANOĞLU

Fotoğraf : YIORGOS KORDAKIS, IOANNA ROUFOPOULOU

gizema@groupmedya.com