TOP

SICAK VE KONFORLU İÇ MEKANLAR

NEW ROMANCE: CONTEMPORARY COUNTRYSTYLE INTERIORS DEKORASYONDA SADE, RAHAT, BIRAZ VINTAGE AMA ASLINDA MODERN BIR YAŞAM ALANI YARATMAK ISTEYENLERE ILHAM KAYNAĞI OLUYOR.

Kitap, hem sıcaklık hem de rahatlığı temel alan, romantik ve modern olanı bir araya getiren iç mekânlarla buluşturuyor okuyucuyu.

Kır evinde battaniye altında geçirilen soğuk bir kış akşamından daha konforlu ne olabilir? Dışarısı daha soğuk oldukça iç mekânlardaki sıcaklık ve konfor arayışı artar. Yanmakta olan odun ateşi, deri koltuklar ve mum ışığının düşüncesi kırsal bir evin ham cazibesini ortaya çıkarırken, davetkâr rahatlığı da birçok kişide hayranlık uyandırır.

Alman yayınevi Gestalten’in yayınladığı “New Romance: Contemporary Countrystyle Interiors” kitabı tam da bu konforu sayfalarına taşıyor. Kitap, yumuşak renk paleti, doğal malzemeler ve minimal aksesuarlarla modernleştirilen ancak rustik ve otantik yapısını koruyan kırsal iç mekânlardan bir seçki sunuyor. Aynı zamanda bir country evinin daha çağdaş görünmesini sağlarken karakteristik özelliklerini korumak isteyenler için örnekler barındırıyor.

Photo João Gaudenzi, New Romance, gestalten 2017

Menorka Sa Calma’da konumlanan konak kentsel şıklığın en iyi örneklerinden.

İnsanlar şehirlerde bir araya gelmeden ve en son trendleri belirlemeye başlamadan önce kırsal alanlarda yaşıyorlardı. Şimdilerde ise, şehirleşme ve küreselleşme arttıkça kırsal alanlara, doğaya ve yerel olarak üretilen ürünlere yönelik özlemin artmasına ve sonuç olarak zanaat işçiliğinin, bölgesel etkilere sahip el yapımı mobilyaların, yerel manzaradan esinlenen renklerin ve folklordan türeyen desenlerin gittikçe daha fazla takdir edildiğinin altını çiziyor New Romance. Bu kırsal konutlar, sakinlerinin zevkleri ve country stilinin sadeliği ile uyum yakalamış. Galler’in dağlarında yer alan kır evlerinden İspanya’nın Menorka adasındaki ışıklı bir daireye kadar çeşitli iç mekânlara yer veriliyor kitapta. Tüm country evlerin ise ortak bir yönü var, içeriye girdiğinizde, dünyanın neresinde olursanız olsun, doğa nadiren dışarıda kalıyor. Ancak en önemlisinin bu stilden fazla uzaklaşmadan çizgiyi korumak olduğunun altı çizilmiş: “Aksi takdirde, Goethe’nin yazdığı bir şiir bile aykırı durabilir.” Fransa’nın batısındaki Nantes kenti yakınlarındaki neredeyse 270 yıllık şato bunun en iyi örneklerinden. Şatonun duvarları konuşabilseydi, 1750’lerde Nantes’dan gelen armatörler tarafından inşa edilen bu XVI. Louis tarzı görkemli yapının, Fransız devrimine nasıl şahit olduğunu, bir süre oda kahvaltı olarak turistleri nasıl ağırladığını ve şatonun şu anki sahibi olan Hollandalı bir çiftin ona nasıl âşık olduğunu anlatırdı belki de.

Photo Anders Hviid, New Romance, gestalten 2017

450 metrekarelik evde, doğru renklerin harmanlanması ve rustik görünümlü ahşap mobilya seçimi ile samimi ve sıcak bir görünüm yakalanmış.


Kitapta ‘rustik şıklık’ gibi bir temanın, tezatlık içerse de, Nantes’daki Erdre nehri yakınlarında yer alan bu 18. yüzyıldan kalma yapıyı tarif etmek için çok da yersiz olmayacağının altı çiziliyor. Ev sahibi çift Fransız ve İskandinav antikalara duydukları tutkuyu kendi zevklerine uygun olan fonksiyonel nesneler ile birleştirerek country şıklığının en güzel örneklerinden birini ortaya çıkarmış. Evin her köşesine sade bir renk paleti hâkim olmuş, böylece elde edilen genel görünüm de fazla şatafatlı olmadan fonksiyonel ancak görkemli kalmayı başarmış. Evin başarılı iç mekân tasarımı öne çıkarken, evle ilgili hayranlık uyandıran bir diğer etken de aslında dışarıda yer alıyor. Belki de başka hiçbir köşe doğa ile iç içe olan bu tarihi yapıyı ve Fransız kırsalının tipik özelliklerini bu kadar iyi gözler önüne sermiyor. İspanyol adası Menorka’da konumlanan ‘Sa Calma’ isimli rustik ve romantik bir atmosfere sahip konak, kitapta yer alan evlerden bir diğeri.

Yapının dekoratif özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, yalnızca günümüz için değil,inşa edildiği 1850’li yıllar için de zenginliği temsil ediyor. Konak, geniş taş bir merdiven, etkileyici tonozlu tavanlar, terrazzo döşeme ve zengin Akdeniz usulü zarif fayanslarıyla asil ve estetik bir dekorasyon anlayışını yansıtıyor. Quintana Partners isimli Menorka merkezli iç mimari stüdyosuna ait başarılı tasarımın sırrı, parlak çam dolaplar ile rustik parçaların yanı sıra İspanyol ve İngiliz sömürge tarzı mobilyaların kullanımında yatıyor.

Photo João Gaudenzi, New Romance, gestalten 2017

Quintana Partners evin yatak odasındaki Akdeniz fayansları renove ettirmiş.
BeyaZ duvarlar ise Menorka’nın geleneksel marés taşından yapılmış.

Kitapta, Jersey Ice Cream Company’nin sahibi olan Tara Mancini ve Percy Bright gibi country stili için ilham verici tasarımcılardan da söz ediliyor. İkili, Amerika’nın New England bölgesindeki geleneksel country tarzı evleri canlandıran ve vintage Amerikan mobilyalarını sergileyen, karakter dolu evler yaratıyor. New York’taki Catskill Dağları’nda yer alan, 18. yüzyıldan kalma ‘The Magic Egg’ isimli çiftlik evi bunlardan biri.

Photo Beth Kirby, New Romance, gestalten 2017

Jersey Ice Cream Company’nin tasarımcı ikilisi yaptıkları birçok proje için renovasyon süresi boyunca o evde yaşıyor. The Magic Egg çiftlik evi beş ay boyunca ikiliyi ağırladı.

Mancini ve Bright, geniş tahta zemin ve zengin kestane paneller gibi birkaç eski ayrıntıyı korurken, hayalinizdeki çiftlik evinde görmeyi beklediğiniz harika dokular ve nötr tonlarla dolu rahatlatıcı bir ortam yaratmış. New Romance, geniş bir coğrafyada modern country dekorasyonunun çekiciliğini ve zarafetini vurguluyor. Bu romantik kitap, kusursuz bir şekilde stilize edilmiş rahat iç mekânlardan özel bir seçki sunuyor, iç mimarlar veya kendi projelerini üstlenmek isteyenler için ilham kaynağı oluyor.

Hazırlayan : MERGİM ÖZDAMAR

gizema@groupmedya.com