TOP

SEZONA DAMGASINI VURACAK TASARIMLAR VE EN YENİ KOLEKSİYONLAR

FRANKFURT AMBIENTE FUARINDAN EDİTÖRÜN SEÇİMLERİ, SEZONA DAMGASINI VURACAK TASARIMLAR, MARKALARIN EN YENİ KOLEKSİYONLARI

YAŞASIN AFRİKA

İstanbul merkezli3rd Culture; yaşlı kıtanın renkleri ve desenlerini yansıtan mobilya, aydınlatma ve aksesuar koleksiyonlarını Ambiente fuarında tanıttı. Zeynep ve Emre Rende kardeşler tarafından 2015 yılında
kurulan marka, farklı kültürlerin estetik anlayışını özgün tasarımlara taşıyor. Batı Afrika’nın canlı tonlarını yansıtan kırlentler ve Emre Rende’nin fotoğrafları yüksek enerjileriyle fuarda ilgi odağı oldu.

DOKUNMA HİSSİ

Meşe ağacından üretilen ahşap figürler koleksiyonu The Sparrow aklımızdan çıkmıyor çünkü ona bir kez dokundunuz mu bırakmak istemiyorsunuz. İskandinav tasarım geleneğinin sıkı bir takipçisi olan Novoform, natürel malzemeleri ve yumuşak renkleri ilhamını gündelik hayattan, harika insanlardan ve doğanın güzelliğinden alan obje ve mobilyalara taşıyor.

RENKLİ VE YALIN

Portekizli Herdmar’ın ustalık işlerinden biri olan Allegro, sadece dengeli
yapısıyla değil ergonomik şekliyle de farklılaşıyor. Paslanmaz çelikten üretilen çatal-bıçak koleksiyonu silindirik şekli ve kübik uçları arasındaki kontrastı ile büyüleyici. Ürünlerin renkli kısımlarını kişiselleştirmek mümkün.

Terra koleksiyonda yer alan Caruma, çam ağacı yapraklarından yapılan sepetlerin özel bir dikme tekniğiyle seramikle buluşturulmasından oluşan bir vazo serisi. Vazonun tasarımcısı Eneida Lombe Tavares zanaatı artizan tekniklerle yorumlayan bir tasarım felsefesine sahip. Koleksiyonlarında tasarımcılarla zanaatçıları bir araya getiren Vicara, multi disipliner ekibiyle inovatif çözümler sunuyor.

OYUNCU DESENLER

Kurulduğu 1967 yılından itibaren tasarımda ve baskıda kaliteyi misyon edinen Komar, Almanya’nın dünya çapında tanınan duvar kâğıdı markalarından biri. Ambiente’ye sadece ürünlerini değil, belirlediği trendleri anlatmak maksadıyla bu yıl da katılan marka, geniş yapraklarıyla insan eli değmemiş ormanlardan ilham alan Botanica ile hassas, romantik ve gizemli baskılardan oluşan Decent Landscapes serisinin yanı sıra çocuk odalarına modern ve stil sahibi boyut katan Petite serisi ile de dikkat çekti.

NAİF AİLESİ

Emko markası Naive ailesinin en yeni ütesi Naive Low Chair’ı Ambiente’de izleyicinin karşısına çıkardı. Tasarım stüdyosu etc.etc imzasını taşıyan bu sandalyeler, parlak renkleri ve zarif formlarıyla hemen fark ediliyor. Ürünün en önemli özelliği sırt kısmındaki deri kayış. Ahşap, deri ve tekstil birlikteliğinin güzel örneklerinden biri olan sandalye, ailenin diğer bireyleri gibi uzun ömürlü.

DUVARDAKİ ŞAKACI

Parisli Blue Shaker markası duvar dekorasyonuna dair ihtiyacınız olan her şeye cevap veriyor. Vintage haritalar, sanatsal baskılar bunlardan sadece bazıları. Temiz ve sade tasarıma bağlı olduğunu özellikle vurgulayan marka geçtiğimiz yıl görücüye çıktığı Salone del Mobile fuarında büyük ilgi görmüştü ve aynı ilgi Ambiente fuarında da devam etti. Markanın ironik ve esprili sanatsal baskılarını çok eğlenceli bulduk.

GİZLİ BAHÇE

Taze, modern ve inovatif. 2014 yılında İtalya’nın Bergamo şehrinde kurulan Giardino Segreto, görece yeni bir marka olmasına rağmen ürünlerini 20’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Markanın tutku ile ürettiği tekstil koleksiyonları çiçeklerle dolu yemyeşil ortaçağ bahçeleri düşünülerek tasarlanmış. Modern klasik ev tekstilleri arayanların kaçırmaması gereken seçenekler sunuyor Giardino Segreto.

DÜRÜST TASARIM

Soren Ravn Christensen tasarımı Lounge Around daybed, çok fonksiyonlu ve esnek bir ürün. Salonunuzun odak noktası olmak üzere üretilmiş ürün gerçekten de çok rahat. Umage koleksiyonlarında yer alan bu tasarımı isterseniz aydınlatma standı ve minder gibi eklentileriyle birlikte satın alabiliyorsunuz. Danimarkalı marka, Kophenag’ın şehir peyzajından ve onu çevreleyen ham doğadan yola çıkarak sürdürülebilir ve etik tasarımlara imza atıyor.

GÜÇLÜ DUYGULAR

Ambiente’nin en keyifli keşiflerinden biri Dottir oldu. Makanın kurucusu seramik sanatçısı Thora Finnsdottir, elleriyle büyülü bir dünya yaratmakta. Dottir’in bütün ürünlerine bayıldık ama özellikle vazolarını aklımızdan çıkaramıyoruz.

BAUHAUS ETKİSİ

Tam da Bauhaus’un 100. yılını kutlarken karşımıza çıkan Junit aydınlatma,geometrik formları ve parlak renkleriyle gerçek bir oyuncu.Junit’in sekiz farklı parçasını özgürce yerleştirebilir ve kendi formunuzu oluşturabilirsiniz. Julia Jessen tasarımı ürün, Schneid koleksiyonlarında yer almakta.

Hazırlayan : ÇİĞDEM HASANOĞLU

gizema@groupmedya.com