TOP

Seramik Tutkusu: Gizz Ceramic

Güzel Sanatlar Müzik bölümünde piyano ve çello üzerine eğitim alan ve ardından Sanat Yönetimi bölümünden mezun olan Gizem Girav, hayatının her döneminde zanaat ve sanatın bir araya geldiği yaratıcı ortamlarda yer almış. Özel sektörde çeşitli firmalarda çalışırken, keşfedilmeyi bekleyen seramik tutkusu ise Güney İtalya’ya yaptığı bir seyahat ile ortaya çıkmış. “Yerlerden duvarlara, sehpalardan ayna çerçevelerine her yer seramiklerle doluydu” sözleriyle anlatıyor genç sanatçı bu serüveni. Bu görsellerden etkilenmemenin mümkün olmadığını söyleyen Girav, kariyerine seramik sanatçısı olarak devam etmeyi seçmiş.

Kendi atölyesini açmadan önce One Ceramic markasının kurucusu Selim Kır’ın eğitimlerine katılmış, aynı zamanda Baksı Müzesi’nde müze koordinatörlüğü yapmış. Gün geçtikçe seramiğe duyduğu hayranlık artınca, 2017 yılında Ulus’ta kendi seramik atölyesi Gizz Ceramic’i kurarak çalışmalarına orada devam etmeye karar vermiş. Rengârenk tabaklar, küçük kahve bardakları ve dekoratif duvar tabakları tasarlayan sanatçı, tasarımlarında yaptığı seyahatlerin büyük etkisi olduğunu düşünüyor: “Seneler önce yaptığım Afrika seyahati bende izler bırakmış ki ben bugün duvar tabaklarımda ‘Afrika Serisi’ne yer verdim” sözleriyle anlatıyor Girav sıra dışı tasarımlarını. “Bulundukları imkânların doğrultusunda rengârenk dünyalarından çok etkilenmiştim.”

Positano, Amalfi ve Capri seyahatinde ise en etkilendiği detay renkler olmuş. Dekorasyonda kitap veya ahşap gibi unsurların sıcaklık veren detaylar olduğuna inanması bardaklarında ahşap kullanımını açıklıyor. Girav, seramik tutkusunu atölyesinde kurslar organize ederek sanatseverlerle paylaşıyor. “Kendimi iyi hissetmeme katkı sağlayan bir şeyi insanlara öğretmek, aynı duyguları hissettirebilmek benim için ayrı bir motivasyon kaynağı diyebilirim.”

Hazırlayan: Mergim Özdamar

seda@mayadijital.com