TOP

Şehrin İçinde Doğal Kokuların Harmanlandığı Bir Daire

Maçka’da konumlanan Armani Residence‘taki ev, lüks ve sofistike çizgiyi konforla buluşturuyor. Aksesuarların başrolde olduğu daire, İstanbul manzarasını evin tam merkezine taşıyor.

Yaşam stilini yansıtan, ev ile bütünlük oluşturan kokular dekorasyonun bir parçası artık. Ev sahibi Fulya Gündoğdu ile sohbet ederken de büyüleyici kokular eşlik ediyor bize. Güzel kokan her şeyi seven ancak alerjik bünyesi nedeniyle kokulara karşı hassas olan Gündoğdu, bitki odaklı doğal kokular üretmeye karar vermiş ve markası Fiolas’ı hayata geçirmiş. Evin farklı noktalarında karşımıza çıkan güzel kokular çekim boyunca bize eşlik ediyor.

500 metrekare alana yayılan daire, İç Mimar Aykut Gürbüz tarafından yeniden kurgulanmış. Günlük hayatta en çok zaman geçirilen alanlar tarihi yarımadaya ve Boğaz’a karşı konumlandırılmış. Böylece sabah güneşin ilk ışıklarıyla güne başlayan ev sahipleri, akşam da manzaraya karşı güneşi batırabiliyorlar. Dekorasyonda ise aile bireylerinin zaman geçirmekten keyif alacağı, kendilerini yansıtan, sade ve abartıdan uzak yaşam alanlarını ortaya çıkarmak amaçlanmış.

Dış cephe doğrultusunda planlanan salonda iki farklı oturma düzeni yer alıyor. Televizyon etrafında yer alan koltuklarda antrasit kadife tercih edilmiş. Koyu tonlar, renk bordo renkli aksesuarlar ve minderlerle daha çarpıcı bir hale getirilmiş. Salonun ortasında yer alan Armani Casa koltuk manzaraya karşı yerleştirilmiş. Kütüphane İç Mimar Aykut Gürbüz tarafından tasarlanmış. Pirinç renkli servis arabası Crate and Barrel’dan satın alınmış.

Salon boyunca farklı kullanım alanları kesintisiz bir şekilde yer alıyor.
Yemek masasının bulunduğu alan ise istenildiği zaman kayan kapılar ile ayrıştırılabiliyor. Yemek alanında klasik parçalarla modern mobilyalar bir arada kullanılmış. Yemek masasının tablası İspanya’dan getirilmiş, ayağı ise özel üretim. Sandalyeler B&B Italia marka. Aydınlatmalar Mozaik 220 V ve Tepta’dan satın alınmış.

Fulya Gündoğdu’ya yaşamak için burayı seçmelerinin nedenini sorduğumuzda “Şehrin göbeğinde, İstanbul’u hissedebileceğimiz, denizi görebileceğimiz ve olabildiğince sakin bir yer arzu ettik. Önü açık, ferah bir görüntü her zaman huzur veriyor ve insanı dinlendiriyor. Aynı zamanda Nişantaşı işim açısından da avantajlı. Toplantılar ve buluşmalar için oldukça ideal. Dokusunu da seviyorum bu muhitin” cevabını veriyor.

Antre bölümü de evin geneli ile uyum içerisinde ve antrasit tonların hâkimiyetinde. Holde yer alan dresuar özel üretim. Duvarda yer alan Fornasetti tabakları ev sahibi Fulya Gündoğdu çeşitli seyahatleri sırasında satın almış. Aksesuarlar ise Four&More ve Altıncı Cadde mağazalarından.

Hazırlayan: Ilgın Gözelekli

Fotoğraf: Erhan Tarlığ

seda@mayadijital.com