TOP

ŞEHİR EVİNDE MODERN FEMİNEN ENERJİ

Mer.12.8 imzalı apartman dairesi, konforun başrolde olduğu genç stili ve ev sahibinin kişiliğini yansıtan rengârenk tasarımlarıyla kusursuz bir şehir evi.

Mimar Meriç Gürani Say ve İç Mimar Merve Özkardeşler

Meriç Gürani Say ve İç Mimar Merve Özkardeşler tarafından kurulan mimarlık ofisi mer.12.8’in modern ve minimal çizgilerdeki özgün üslubunun temelinde detaylardaki ince işçilik ve titiz çalışma prensibi yatıyor. İstinye sırtlarındaki bir sitede yer alan bu apartman dairesi incelikler üzerine kurulu mer.12.8 stilini yansıtıyor.

Cam kütüphane özel üretim
Salon ve mutfağın ışığı kesmeden ses izolasyonu sağlayan cam kapıları özel imalat.

Genç bir üniversite öğrencisinin yaşadığı 180 metrekarelik dairenin mevcut planı ev sahibinin isteği doğrultusunda büyük ölçüde değiştirilmiş. Evin yatak odaları, koridorlar ve hizmet alanları yeniden kurgulanmış. “Biz genellikle soğuk malzemeler kullanıp, işin sonunda insanları şaşırtarak sıcacık evler yaratmayı seviyoruz. Her projemizde olduğu gibi bu projede de mermer, cam ve ayna kullanmaktan vazgeçemedik. Etkisini en sevdiğimiz malzemeler bunlar” diyen mimarlar, evin temelinde açık gri tonlar kullandıklarını fakat sonrasında ev sahibinin renkli kişiliğini yansıtabilmek adına hareketli mobilya ve aksesuarda renkli seçimler yaptıklarını belirtiyorlar. “Mobilya seçimlerinde önceliğimiz elbette ev sahibinin konforuydu. Onun sevdiği renkleri düşünerek yaptığımız seçimleri, bizim her projede severek ve güvenerek kullandığımız tasarımlarla destekledik” diyor Meriç Gürani Say ve Merve Özkardeşler. Bu projenin genelinde özel üretim mobilyalar kullanılmış, bazı noktalarda ise aile yadigârı parçalara yer verilmiş. Genç, dinamik, enerjik ve aynı zamanda feminen bir ev yaratmak isteyen mer.12.8 ekibi, salondaki lacivert L kanepeyi, sarı koltukları, TV ünitesini mekâna özel olarak tasarlamış ve her projelerinde kullanmaktan çok zevk aldıkları cam kütüphane ile salonun dekorasyon çizgisini oluşturmuş. Cam yemek masası aile yadigârı, sandalyeler ve orta sehpa Four&More’dan, Tom Dixon tasarımı Melt aydınlatmalar ise diseno’dan alınmış. Evin salon ve mutfak kapılarında, ışığı ve görselliği kesmeden ses izolasyonu sağlaması için özel cam kapılar tercih edilmiş.

Ahşap ve mermerden üretilen TV ünitesi özel tasarım.
Corian mutfak masası Dupont. Tolix marka kırmızı tabure diseno’dan alınmış.
Misafir tuvaletinin tavanı Lot’tan seçilen lacivert duvar kâğıdının rengine boyanmış. Loş bir ve dramatik ambiyansa sahip bu mekândaki füme ayna derinlik hissi yaratıyor.
Aile yadigârı cam masaya Four&More’dan alınan sandalyeler eşlik ediyor. Tom Dixon marka Melt sarkıtlar diseno’dan seçilmiş.

Hâlihazırdakinden daha da aydınlık ve ferah olması istenen yatak odalarının tüm yüzeylerinde ve bu mekânlarda kullanılan mobilyalarda ev için seçilen özel gri renk tonunu devam ettirmişler. Yatak başı duvarında yer alan büyük ayna, aydınlık ve ferahlık etkisini ikiye katlıyor. Komodin, puflar ve perdelerde kullanılan renkler yatak odasına gençlik enerjisini taşıyor. Yatak ve turuncu puflar özel üretim, başucu komodinleri ve TV konsolu mer.12.8 tasarımı ve bu eve özel olarak imal edilmiş. Ebeveyn banyosunda yine aydınlığı artırmak üzere cam bölücüler kullanılmış. Gri damarlı mermer, rengi ile evin gri fonuyla uyum sağlıyor. Lacivert tonlarındaki misafir tuvaletinin tavanı, duvar kâğıdı ile aynı renge boyanmış.

Mimarların vazgeçilmez olarak nitelendirdikleri Corian malzeme ebeveyn banyosunda da kullanılmış.
Renkli mobilyalar, evin gri tonlarındaki yaşam alanlarına dinamizm katıyor.

Her evin, sahibinden izler taşıması gerektiğini, o zaman doğru tasarlanmış bir ev olabileceğini düşünen mer.12.8 kurucuları, bu evde de ev sahibinin kişiliğini kendi tasarım çizgileriyle doğru bir şekilde buluşturmuş.

Hazırlayan: ÇİĞDEM HASANOĞLU

Fotoğraf: BURAK TEOMAN

bugral@groupmedya.com