TOP

SALVADOR DALİ VE İLHAM VEREN SÜRREALİST FİGÜRLERİ

“Düşmanlarımın, arkadaşlarımın ve halkın resimlerime aktardığım imgelerin anlamını çözemediklerini söylemeleri bence son derece anlaşılır bir durum. Onları yapan kişi olarak ben bile anlayamazken, başkaları nasıl olur da bu imgeleri anlamayı umabilir” diyen sürrealist ressam Salvador Dali diyince aklımıza, eriyen saatler,iri yumurtalar,yağmurlu cadillac ve bunun gibi birçok değişik figür geliyor. Kendini sembollerle,objelerle ifade etmeye çalışan çılgın ressamın ürettiği eserlere ilham almak adına şöyle bir göz atalım!

Mae West Odası


Salvador Dalí ,Mae West Odası çalışmasını, paranoyak eleştirel yöntemini kullanıp,aktris Mae West adlı oyuncunun fotoğrafından gerçekçi bir sahne yarattı.Yüz özelliklerini örnek alarak,mobilya ve süs motifleri haline getirdi. 1974’te, mimar Oscar Tusquests’in işbirliğiyle Mae West odasının projesi geliştirildi. Kolaj, gözleri temsil eden görüntüler, burnu sembolize eden bir baca, ikonik kanepe dudağı ve daire perdeleri gibi çalışan sarı saçlı bir peruk kullanılarak ilham kaynağı olarak kullanıldı.

Dali’nin Yatağı


Salvador Dali’nin Bir süre kaldığı ilginç figürler ile dolu yatak odasını içinde yer alan farklı şekilller ile süslü yatağı.

Oscar Heykelleri


Salvador Dalí, ressamlığın yanı sıra heykelcilik, film sektörü ile de ilgilenmiştir. Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, “en iyi kısa animasyon filmi” dalında Oscar adayı olmuş,ancak ödül alamamıştır.Bunun üzerine üzülen Dali  Duvarlarına Oscar ödüllerini sembolize eden kadın heykellerinden yapıp yerleştirmiştir.Böylece kendisine ödül tasarlamıştır.

Yumurtalar


Dali’nin en çok kullandığı formlardan biri olan yumurtanın
içinde Dali’ye göre hayat var, kabuğu kırıp dışarı çıkmak bir anlamda doğmak anlamına geliyor.
Dali’nin en sevdiği yiyeceğin yumurta olduğu biliniyor. Bu nedenle müzenin kapısından girerken kocaman yumurtalar sizi karşılıyor. Ayrıca ünlü sanatçıya göre sanat yenilebilir olmalı, yumurta bu söylemi doğrulayan bir sanat objesi. 

Yağmurlu Cadillac

Yağmurlu Cadillac, Dalí müzesinin en ilginç figürlerinden biridir. Dali’nin 1941 Cadillac’ının arka koltuğunda oturan, bir zamanlar Al Capone’a ait iki manken var. Bozuk para koyarak, yağmur arabanın içine düşer. Cadillac’ın tepesindeki heykel, Avusturyalı bir heykeltıraş olan Ernst Fuchs tarafından yaratılan Kraliçe Esther’dir, onun kız kardeşini temsil ettiği söylenir.

seda@mayadijital.com