TOP

Saklı Konak!

Y. Mimar Emel Balcı Çamlıca’daki villa projesinde, teknolojiyi konforla buluşturan keyifli bir tasarıma imza atmış.

TV ünitesinin yanındaki eser Hikmet Çetinkaya’ya ait. Halılar Trendrugs koleksiyonlarından, sarkıtlar ve aplikler ise Dr. Light’tan seçilmiş. Mekâna özel tasarlanan TV ünitesinin karşısında MVoice’ten alınan iki kanepe yer alıyor. Baxter marka kanepe, iki adet deri berjer ve Touching By ML tasarımı orta sehpa ile bir arada. Kanepenin üstündeki resimler Fulya Elmacı imzalı.

Piyanonun her iki tarafında özel tasarım cam raflı, ışıklı ve eskitme metal ayaklı sergi ünitesi yer alıyor.

Kaostan uzakta Çamlıca, Kısıklı’daki Saklıbahçe Konakları’nda yer alan bir villadayız. Müstakil yaşamın tüm avantajlarına sahip olan evde, dört çocuklu, iki yardımcısı olan bir aile yaşıyor. Uzun zamandan beri ML Mimarlık’ı yakından takip eden ve projelerini çok beğenen ev sahipleri, taşınmaları söz konusu olduğunda mimarlık ofisi ile irtibata geçmiş. “İlk görüşmeden itibaren aynı frekansta ve bakış açısında olduğumuzdan hızlıca karar verip hemen çalışma kararı aldık” diyor ML Mimarlık kurucusu Y. Mimar Emel Balcı.

Yemek masasının arkasındaki eser Devrim Erbil imzalı. Eskitme pirinç ayaklı 14 kişilik yemek masası özel üretim. Dresuar ve mürdüm rengi berjerler MVoice’ten alınmış. Dresuarın üzerinde Fornasetti marka tabaklar ve özel imalat ayna yer alıyor. Berjerleri tamamlayan kahve sehpaları, Noce Home. Perde ve duvar kâğıdı ise Evist.

“Müşterilerimiz; 10, 10, 7 ve 5 yaşlarında 3 kız, 1 erkek çocuk sahibi kalabalık bir aileden oluşuyor. Burada yaşamayı tercih etmelerinin sebebi, çocuklarıyla beraber kendilerine özel büyük bahçeli, mutlu ve huzurlu bir yaşam alanında hayatlarını devam ettirmekti.” Evin 600 m2’ye yayılan iç mekân alanı orijinalde 5 oda, 2 salon ve 1 mutfaktan oluşuyormuş. ML Mimarlık ekibi, yatak odalarının bulunduğu kattaki bir odayı bölerek ekstra bir genç kız odası ve büyük bir odayı bölerek diğer genç kız odasını yaratarak evi 7+2 konumuna getirmiş. Her yatak odasının kendine ait bir de banyosu bulunuyor. Giriş katta ana salon, kitchenette, kış bahçesi yer alıyor. Buradan bahçeye ulaşım söz konusu. Alt katta evin ana mutfağı ve günlük kullanıma ayrılmış olan oturma ve yemek bölümü var. Birinci kat üç kız çocuk ile ebeveyn odası, çatı katı ise erkek çocuk odaları olarak planlanmış.

Evin girişindeki boy aynası ve pirinç ayaklı dreasuar özel üretim. Berjer Mudo Concept’ten, berjerin rengi ile uyumlu halı Trendrugs’tan alınmış. Aydınlatma ve spotlar Dr. Light, duvar kâğıdı, Evist.

Proje ve tasarım sürecinin nasıl geçtiğini sorduğumuzda Emel Balcı, “Tarzımı, fikirlerimi, önerilerimi çok beğenip, kolayca onayları veren ve çalışmaktan çok keyif aldığım muhteşem ev sahiplerimiz ile keyifli, hızlı ve yüksek enerjili bir tasarım ve uygulama süreci yaşadık. Yaklaşık üç hafta süren planlama ve tasarım aşaması sonrasında iki ay süren bir uygulama süresiden sonra evi müşterilerimize teslim ettik” yanıtını alıyoruz. Gri, vizon, bej, antrasit tonları evin genel renk paletini belirliyor.

Çocuk odaları daha canlı renklere sahip. Günlük hayatın yaşandığı alt katta ise gri, beyaz ve lacivert renkleri tercih edilmiş. “Kendi içinde çok fazla detay bulunduran, tasarım ve teknolojinin birleştiği, fonksiyonel ve modern ama ağırlığı olan bir ev tasarladım” diyor Emel Balcı evin stilini anlatırken. Bu stili oluşturmak için ise evin genelinde cam, metal, ahşap, mermer ve lake ürünleri tercih etmiş. Ana salonda MVoice’ten alınan iki adet kanepe özel tasarım büyük mermer sehpa ile birleştirilmiş. Mekâna göre çizilen ve üretilen lake ve cam kurgulu, gizli ışıklı TV ünitesinin çaprazındaki Baxter marka kanepe, iki adet deri berjer ve Touching By ML tasarımı orta sehpa ile şekillendirilmiş. Yemek bölümünde ise özel imalat tabla ile eskitme pirinç ayaklı 14 kişilik bir yemek masası kullanılmış. Masanın hemen arka tarafında Devrim Erbil’in ev sahipleri için hazırladığı tabloya ait gizli ışıklı bir çerçeve ve altında büfe görevini görecek gömme dolap grubu bulunuyor.

Tablonun hemen yanında MVoice’ten alınan Fornasetti marka tabaklar ve özel yapım ayna ile tamamlanmış bir dresuar yer alıyor. Diğer tarafta ise MVoice’ten alınan mürdüm rengi berjerler ve Noce Home marka özel üretim kahve sehpalarıyla bütünleştirilmiş. Evin sakinleri tarafından sıklıkla kullanılan piyano için de bir köşe kurgulanmış ve piyanonun her iki tarafına yine özel tasarım cam raflı, ışıklı ve eskitme metal ayaklı iki adet sergi ünitesi yapılmış. Salonda bulunan halılar; Trendrugs’tan, evin genelindeki perde ve duvar kâğıtları Evist, aplikler ve spotlar Dr. Light’tan alınmışlar.

Evin en çok zaman geçirilen mekânlarından kış bahçesinde salonun şıklığı ve renkleriyle uyumlu, MVoice koleksiyonlarından seçilen son derece konforlu bir oturma grubu ve dört kişilik bir yemek masası var. Hermes, Fornasetti, Chanel, Alia Decor, Touching by ML, Beymen Home, Burberry’den seçilen aksesuarlarla evin dekorasyonu tamamlanmış. Ev sahiplerinin gündelik hayatta kullandıkları alt kattaki kanepe Loda Mobilya’dan alınmış, tekli koltuklar, TV ünitesi, kitaplık özel üretim. Krom ve ayna malzemelerden üretilen özel tasarım sehpaları ise Missoni marka puflar tamamlıyor. Beyaz parlak lakeden üretilen mutfak Tresette firmasına ait, tüm beyaz eşyalar ise Siemens Ev Aletleri’nden seçilmiş. Mutfak arkası ve tezgâhta mermer kullanılmış. Touching by ML üretimi yemek masası ise Kartell marka sandalyelerle tamamlanmış.

cigdemh@group-medya.com