TOP

SAKIP SABANCI MÜZESİ’NDE GÖSTERİ SANATLARI GÜNLERİ BAŞLIYOR

MÜZEDE SAHNE “Şiirselleşmiş Beden” temasıyla 24-28 Temmuz’da Sakıp Sabancı Müzesi’nde

Sakıp Sabancı Müzesi’nin, Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla başlattığı ve büyük bir ilgiyle takip edilen Müzede Sahne etkinliğinin üçüncüsü 24-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Emre Koyuncuoğlu’nun sanat yönetmenliğini üstlendiği ve her yıl belli bir tema üzerinden gösteri sanatları alanındaki işlerden bir seçki sunarak aynı zamanda yeni iş üretimine de destek veren Müzede Sahne’nin bu yılki teması “Şiirselleşmiş Beden” olarak belirlendi. Bedenin hem gösteri sanatlarının temel malzemesi hem de kendi bütünlüğü olan ve dönüşen her tür organizma olarak ele alınacağı Müzede Sahne’de birbirinden kıymetli sanatçıların sahne performanslarıyla birlikte somut ve soyut olarak “bedenin” şiirle / sanatla ilişkilendiğinde nasıl değiştiğine, kendini dillendirdiğine ve dönüştüğüne tanıklık edilecek.

Yeni işlere yön vermek, geniş bir yelpazeden gösteri sanatları alanında buluşmalara neden olmak, gösteri sanatları için öneri sunmak ve fikir oluşturmak amacını da taşıyan Müzede Sahne etkinliği, SSM’nin eşsiz Boğaz manzarasına karşı, Fıstıklı Teras’ta kurulacak platformda ve müzenin farklı mekânlarında izlenebilecek.

Nâzım Hikmet, Abidin Dino, Genco Erkal, Tülay Günal, Oğuz Atay, Nazan Kesal, Mehmet Sander, Yeşim Özsoy, Şebnem İşigüzel gibi değerli sanatçılarımızla birlikte, Dikmen Gürün, Selvin Yaltır, Pelin Batu, Zeynep Oral, Zeynep Uğur gibi edebiyat ve tiyatro alanında akademik çalışmaları ve kitapları olan araştırmacı ve yazarları bir araya getirecek Müzede Sahne’de, gelecek yıllarda kendilerinden sıkça bahsedilecek Aslı Bostancı, Erdem Şenocak, Celal Mordeniz, İpek Taşdan, Selim Can Yalçın, dadans gibi genç sanatçılar da yer alacak. Beş gün sürecek etkinlikte tiyatro, edebiyat, şiir, dans gibi farklı alanlardan söyleşi, tanıtım, panel, mekâna ait özgün eser, metin tiyatrosu, performans sanatı, performatif okuma, atölye, sunum ve paneller yoluyla sahne sanatları çok disiplinli bir anlayış doğrultusunda ilgilileriyle buluşacak.

MÜZEDE SAHNE PROGRAM

24 Temmuz Çarşamba

Açılış Konuşması:

Dikmen Gürün – “Kent ve Sanat ya da Kültürel Kimlik Dokusunun Renk Renk Örülüşü”

Saat: 20.00

Yer: Fıstıklı Teras

Oyun:

“Yaşamaya Dair” – Dostlar Tiyatrosu / Genco Erkal

Saat: 20.45

Yer: Fıstıklı Teras

25 Temmuz Perşembe

Atölye:

“Absürdün Şiirsel Bedende ve Beden olarak Kentte Varoluşu / İstanbul’da Beckett Okumaları”

Atölye Yürütücüsü: Selvin Yaltır

Uygulama: Selim Can Yalçın, İpek Taşdan, Emre Koyuncuoğlu

Saat: 14.00 – 18.00 (Atölye) / 19.00 (Sunum)

Yer: Sicimoğlu Yalısı

Sahne Tasarımı Sergisi:

SSM Resim Koleksiyonu’ndan Abidin Dino – Gertrude Stein’ın “Faustus Lights the Light” Operası için Sahne Eskizleri

Sergi Açılış Söyleşisi:

“O Güzel İnsanlardan Abidin Dino” – Zeynep Oral

Saat: 19.30

Yer: Atlı Köşk

Oyun:

“Yüzyılın Evi” – Galata Perform

Saat: 20.45

Yer: Fıstıklı Teras

26 Temmuz Cuma

Parti:

“Çevremizdeki Çocuklarla Tanışma ve Üretme Buluşması”

Buluşmayı Yönlendiren Sanatçılar: Ece Öz, Zeynep Ender İge

Saat: 15.00- 17.00

Yer: Sera Atölye

Panel:

“Kenti Şiirselleştirmek / Kentte Gösteri Sanatları Aracılığıyla Sanatsal

Alan/Mekân/Boşluk Yaratmak”

Moderatör: Zeynep Uğur

Konuşmacılar: Emre Yıldızlar, Denizhan Çay, Yeşim Özsoy, Emre Koyuncuoğlu

Saat: 18.30

Yer: Sera Atölye

Oyun:

“Tehlikeli Oyunlar” – Seyyar Sahne

Saat : 20.45

Yer: Fıstıklı Teras

27 Temmuz Cumartesi

Dans:

“Uvakuva ya da Gelecekten Dualar” – Aslı Bostancı

Saat: 19.30

Yer: Bahçe

Oyun:

“Yaralarım Aşktandır” – Nazan Kesal

Saat : 20.45

Yer: Fıstıklı Teras

28 Temmuz Pazar

Otobiyografik Anlatım:

“Aksiyon Mimarisi” Paneli – Mehmet Sander

Saat : 17.00

Yer: Konferans Salonu

Performans:

“Görelilik Üzerine veya Göre” – dadans ve Sabancı Üniversitesi Tiyatro Kulübü işbirliğiyle

Saat: 19.00

Yer: Bahçe

Söyleşi:

“Bir Yazar Olarak Gertrude Stein ve Paris Dönemi” – Pelin Batu

Saat: 20.00 Yer: Atlı Köşk

gizema@groupmedya.com