TOP

Rengârenk Ve Özgür Tasarımlar

Selin Saraç tarafından kurulan Design by SL|N ev dekorasyonundan kişisel aksesuarlara kadar yaşama değer katan birçok tasarım ile biliniyor.

Selin Saraç, farklı yerler görmenin, yeni kültürler keşfetmenin veya yediği yöresel bir yemeğin kendisinde bambaşka duygular uyandırdığını, içindeki ilham perisini beslediğini söylüyor. Ally Capellino, Elizabeth Renton ve Emma Bridgewater da Saraç’ın ilham aldığı isimler arasında.

Uzun yıllar bilişim sektöründe yoğun ve yorucu bir tempoda çalıştıktan sonra hobi olarak seramik ve resim yapmaya başlayan Selin Saraç, kısa bir süre içinde yeni planlar yaparak hayatında yepyeni bir sayfa açmış. “Yurt dışında yaşayan art direktör bir arkadaşımdan bana logo çalışmasını istedim ve sonrasında web sitemi oluşturdum. Böylece Design by maceram başladı” sözleriyle anlatıyor sanatçı kendi serüvenini. Markanın her zaman hobi niteliğindeki heyecanını ve ruhunu korumasının önemine inandığının altını çizen Saraç, kalıpsız seramik ürettiğini ve bundan vazgeçmeyi düşünmediğini söylüyor. “Çantalarım elde yapılıyor ve elde boyanıyor. Böyle de devam edecek. Obje ve insan arasındaki organik bağı da fabrikasyonla bozmayı hiç düşünmüyorum.”

Sanatçı tasarımların hepsini kendisi yapıyor, ilham kaynağının ise farklı yerler görmek, yeni kültürler keşfetmek olduğunu dile getiriyor. “Bazen yediğim yöresel bir yemek ya da tattığım herhangi bir şey, bende bambaşka duygular uyandırıyor ve içimdeki ilham perisini besliyor. Ama onu en çok besleyen güzel kızım ve onun hayatıma kattıkları.” İlk başlarda yalnızca seramikle başlayan hikâyeye daha sonra çantalar, cüzdanlar, kalem ve defterler de dâhil olmuş. Ürün yelpazesini belirlerken, insanların kullanmaktan ve yanlarında olmasından keyif alacakları ürünler hayal ettiğini söylüyor tasarımcı. Ancak kaliteli ve bir o kadar da kullanışlı olması asla ödün vermeyeceği ilkelerden biri. “Seramiklerde hiçbir zaman kalıp kullanmadım ve kullanmayacağım. Böyle olması, yaşanmışlık hissini daha çok veriyor ve seramiği yaparken, her bir dokunuşunuz, duygunuz ona geçiyor.” Saraç, Design by SLIN’in, fabrikasyon olmadığı, ürün kalitesinden ödün vermediği ve gökkuşağı gibi rengârenk, özgür tasarımlara sahip olduğu için hayattan keyif alan herkesin markası olabileceğine inanıyor. Ürünlere Modül İstanbul 42 Maslak- Emaar, Akmerkez Mutlu Mikrop, MaeZae, MaritsaStore, Kosmika, Goodies Galata ve FEA gibi mağazalardan ulaşabilirsiniz.

Hazırlayan : MERGİM ÖZDAMAR

Fotoğraf : AHMET ÖZGÜR ÖZGER

gizema@groupmedya.com