TOP

RAFİNE SENTEZ: CASA GRAO

Brezilyalı mimarlık ofisi Tres Arquitetura tarafından tasarlanan Casa Grao, sürdürülebilir mimarlık odağında minimalist bir şıklık yakalamayı başarıyor.

Gün ışığını içeri alan geniş pencereler, bahçe ile görsel bir bütünlük sağlıyor. Bölgenin tropikal doğasının çağdaş ve minimal bir yorumuna dönüşen bitkiler evin ayrılmaz bir parçası. Oturma odasını tanımlayan beyaz modüler kanepe Lider Interiores ortak tasarımı.

Üç genç mimar Fernanda Tegacini, Fernanda Morais ve Nathalia Mouco tarafından kurulan Tres Arquitetura’nın feminen enerjisinin Nestle ile olan iş birliğinden doğan Casa Grao by Starbucks at Home, 100 m2’lik bir alana yayılıyor. Cam ve çeliği temel işlevsel formlarla birleştiren modern zamanların ünlü mimarı Mies Van Der Rohe’un Barselona Pavyonu’ndan ilham alan mimarlar, hümanist bir ölçekte kalarak geleneksel depo formuna atıfta bulundukları küçük bir mutfak, yemek odası, salon ve yatak odasını yatay bir düzlemde konumlandırmış. Marka, ürün ve müşteri arasındaki ilişkiyi yeniden yorumlayan proje, mekân kompozisyonunu oldukça az mobilya üzerinden kurguluyor. Oturma odasının merkezindeki modüler kanepe, sehpa ve farklı formlardaki lambaderler ile bütünlenmiş. Mobilya ve aksesuarlarda izlenen yalın ve net çizgiler, ferah ve aydınlık bir atmosfer sunuyor. Evde yer alan tasarımlar Brezilyalı farklı markalardan seçilmiş. Kullanılan renk paleti ve malzemeler Starbucks’ın marka kimliği ve sunulan kahve deneyimi doğrultusunda şekillenmiş.

Bir buluşma noktası olarak tasvir edilen mekânın hikâyesi, evde olma hissi, doğa ve yeşil dokular ile güçleniyor. İç mekâna yayılan botanik dokunuşlarda Bia Abreu Arquitetura Paisagistica imzası var. Tres Arquitetura tarafından tasarlanan ahşap kitaplık, özel olarak seçilen dekoratif objelerle tamamlanmış. Açık renk döşeme, ceviz rengindeki tavan ile sıcak bir kontrast oluşturuyor. Yemek odasındaki sandalyeler markanın logosunu yansıtan koyu yeşil ve siyah renkteki farklı kumaşlarla kaplanmış.

Evin bölüntüsüz derin formu, farklı mekânsal işlevlerin akışkan bir şekilde birbirine eklenerek çözülmesine olanak sağlamış. Mutfak tezgâhı Cosentino Silestone, yemek masasının üzerindeki siyah aydınlatma Bernard Albin Gras tasarımı. Camın önündeki okuma köşesini tanımlayan siyah ahşap lambader ise Fernando Prado imzalı.

Kahve çekirdeklerinin dekoratif birer ögeye dönüştüğü doğal taş yüzeyi ile dikkat çeken mutfak tezgâhı, evin her köşesine yayılan kahve deneyiminin bir parçası. Brezilya evlerinin tipik mutfak tezgâhlarından dünyaya yayılan kahve kokusunu yansıtan tasarım, markanın Brezilya menşeli ürünlerini öne çıkarıyor. Yatak odası koyu yeşil renkteki bölücü bir duvar ile ortak alandan ayrılıyor. Duvar boyunca devam eden yatak başlığı yalın bir ayırıcı katman sunuyor. Başucu sarkıt aydınlatması fütüristik formu ile Lumini’nin Ufo S tasarımı. Yatak odalarının ayrılmaz parçası komidin, düz bir yüzey olarak işlevsel bir yorumla ele alınmış. Alva Design tasarımı Gui Uzakdoğulu bir ruha sahip. Üç rengin hâkimiyetindeki tekstil ürünleri Casa Moyses marka. Banyo çözümlerinde ise Vallve ve Deca tercih edilmiş. Evdeki minimal doku botanik hacimlerle özgürleşiyor. Geniş cam cephe derinlik algınızı canlı tutuyor. Yeşili çerçeveleyen bölüntüsüz pencere doğa ile görsel temasın sürekliliğini sağlıyor.

Hazırlayan JULEN TUNÇ 

Fotoğraf EVELYN MÜLLER

bugral@groupmedya.com