TOP

Pera Müzesi’nin 13 Aralık’ta Açılacak İki Yeni Sergisi

Pera Müzesi, sezona 13 Aralık’ta açılacak iki yeni sergiyle devam ediyor.

“Parajanov – Sarkis ile” başlıklı sergi, ünlü yönetmen ve sanatçı Sergey Parajanov’u, Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluştururken, çok yönlü sanatçının zengin dünyasına ışık tutuyor. “Zaman Değişmeli” sergisi kontrol altında tutulan zaman algısını sorgulamayı amaçlarken, bugün pek çok sistem tarafından dayatılan zaman anlayışına alışılagelmişin dışında bir bakış sunuyor.

Zaman Değişmeli – Nilbar Güreş

Pera Müzesi’nin, Sergey Parajanov Müzesi iş birliğinde gerçekleştirilen “Parajanov – Sarkis ile” sergisi, doğumunun 95. yılında, sinema tarihinin en önemli yönetmenleri arasında yer alan sanatçı Sergey Parajanov’un benzersiz dünyasını ilk kez Türkiye’ye taşıyor.

Erivan’daki Parajanov Müzesi müdürü Zaven Sargsyan küratörlüğünde hazırlanan sergi, Parajanov’un, farklı sanat dallarındaki üretimlerini bir araya getiriyor. Sergide, kolajlardan film sahnesi taslaklarına, kostümlerden desenlere, resimlere, mozaiklere, objelere ve fotoğraflara uzanan pek çok eser yer alıyor.

Zaman Değişmeli – Cao Fei

Yapıtlarında, çocukluk, aile, din, esaret, özgürlük, çok kültürlülük ve geleneksel temalar ön plana çıkıyor. Tasarımını Bülent Erkmen’in üstlendiği ve yönetmenin filmlerinden sahnelerle kurguladığı sergi, Parajanov’un hayal dünyasını bir bütün olarak sunuyor. Sergide, Parajanov’a tutkuyla bağlı usta sanatçı Sarkis yönetmene dair ürettiği işleriyle Parajanov’u selamlıyor, ona sesleniyor.  

Zaman kavramının yerleşik kurallarını yıkan, geleneksel zaman fikrine yeni perspektifler sunan “Zaman Değişmeli” sergisi ise, izleyiciyi, zamanı hızla akıp giden vaktin bir ölçütü olarak değil, bireylerin kendilerini anlamalarının bir yolu olarak değerlendirmeye çağırıyor. Serginin küratörlüğünü çağdaş sanat alanında tanınmış küratör ve yazar Alistair Hicks üstleniyor. Sergi, üç farklı coğrafyadan; Çin, Türkiye ve Hindistan’dan sanatçıların çizim, video, fotoğraf, yerleştirme ve yeni medya çalışmaları ile zaman kavramlarına dair bir düşünce alanı yaratıyor. Sergi Cao Fei, Nilbar Güreş ve Raqs Media Collective’in eserlerini izleyiciyle buluşturuyor.

Zaman Değişmeli – Raqs Media Collective

“Parajanov – Sarkis ile” ve “Zaman Değişmeli” sergileri, 17 Mart 2019’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Ziyaret Saatleri

Pera Müzesi salıdan cumartesiye 10:00 – 19:00 saatleri arasında, pazar günleri ise 12:00 – 18:00 saatleri arasında gezilebilir.

Müzede cuma günleri hem uzun hem de ücretsiz! “Uzun Cuma”larda müze 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

“Genç Çarşamba” günlerindeyse tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

 

 

seda@mayadijital.com