TOP

ZAMANSIZ VE ÖZGÜN TASARIMLAR

Tasarım dünyasının özgün isimlerinden Ham:m Design’ın Hom Design Center’da açılan yeni yeri farklı yaşam alanlarının sergilendiği bir deneyimleme merkezi niteliğinde.

Tasarladıkları mekân ve yapılar için mobilya üretme fikriyle 2010 yılında Muhammet Taşlı ve İdil Özbek ortaklığında kurulan Ham:m Design, el işçiliği ile özgün ve zamansız tasarımlara imza atmaya devam ediyor. Markayı “gerçeğe dönüşen bir ideal” olarak tanımlıyor Taşlı ve Özbek. Geleneksel üretim biçimlerini endüstriyel tekniklerle harmanlayarak, unutulmaya yüz tutmuş bir değer olan zanaatkârlığa hak ettiği saygıyı geri kazandırmayı amaçlıyor Ham:m. Tasarımcılarla, fikirden üretime her aşamada kolektif bir ruhla çalışıyorlar. Malzeme seçimi sayesinde eskidikçe güzelleşen, sonraki jenerasyonlara aktarılabilecek mobilyalar tasarladıklarını söylüyor Muhammet Taşlı. “Zamansızlığı çok önemsiyoruz. Günümüzün ‘kullan-at’ tüketim alışkanlıkları ile geleceğin antikalarını tasarlayarak savaşıyoruz.”

Hom Design Center’daki showroom, belki de markanın en gözde tasarım merkezi olmaya aday. Konsepti ve tasarım detayları Muhammet Taşlı ve Ham:m ekibi tarafından uzunca bir süre çalışılmış, müşteri ve çalışan deneyimine oldukça önem verilmiş. İnsanların bir mobilya mağazası yerine, gerçek anlamda bir perakende mağazası deneyimlemesi ön planda tutulmuş. İçeride çalışma alanlarından toplantı alanlarına, yatak odasından servis barına kadar birçok yan unsur müşterilere sunuluyor. Ham:m’da yer alan tüm ürünler kendi tasarım ekibi tarafından hazırlanıyor, üretim ise yerel zanaatkâr ve üreticiler tarafından yapılıyor. Kendi tasarımcıları dışında markaya derinlik katan yerel sanatçı ve tasarımcılara da mağazada yer veriliyor.

Yepyeni Hom mağazasında 60’a yakın Türk tasarımcının ürünlerinin müşterilere sunulduğunu belirtiyor Taşlı. Ham:m Design tüm kullanıcılar için ücretsiz iç mimarlık hizmeti sunuyor. “Ürün konusundaki deneyimimizi asıl kurucu gücümüz olan ‘ID-Istanbul’ mimarlık ofisinin bilgisiyle birleştirdik ve Ham:m Plus adında herkes için iç mimarlık hizmetini ortaya çıkardık.” Ev ve iş yeri sahiplerinin mekânlarını kısmen veya tamamen kendi özgün ürünleriyle birleştirerek, ücretsiz iç mimar dokunuşlarıyla mekânlar yaratmalarına imkân veriyorlar. Öncelikle, mimarlarla birlikte tasarlanmasını arzu edilen mekâna gidilerek profesyonel analizler yapılıyor, fotoğraflar çekiliyor. Daha sonra, istek ve ihtiyaçlarla örtüşecek bütünlüklü bir tasarım hazırlanıyor. “Tasarıma dair önerilerimiz, mobilya seçiminden aksesuar kullanımına, duvar renginden ürün yerleşimine kadar her türlü detayı kapsıyor” diyor Taşlı. Ardından, projenin bitmiş halini gözünüzde canlandırmanız amacıyla kapsamlı bir sunum yapılıyor. Son aşamasında ise fikirler hayat buluyor.

Ham:m Plus hizmetinden faydalananlar arasında yalnızca ev sahipleri yok. Plus hizmeti kişiye özel tasarım anlayışını hissetmek isteyen tüm kullanıcıların kullanımına açık ve yoğun şekilde servis alanlar arasında şirketler de bulunuyor. Bununla beraber tasarımcılar genellikle birden fazla ölçü ve varyasyonu olan ürünler geliştirmek için teşvik ediliyor. Gelen projeye göre özgün koleksiyonlar tasarlanabiliyor. Yeni showroom’da markanın orijinal kimliğini kanıtlayan ve gözler önüne seren bir diğer unsur da Ham:m Evi. Etkileyici bir çatı altında kullanışlı ve özgün bir yaşam alanı olarak kurulan bu proje temel olarak hızlı üretimi düşük maliyet ve kalite ortamında birleştirerek tüketiciye farklı bir mimari sunmayı amaçlıyor. Konutu daha erişilebilir hale getirmek, ürünü daha geniş bir kitleyle buluşturmak ve farklı mekânsal isteklere yanıt verebilmek için proje, birçok farklı plan tipolojisi üzerinden yürütülüyor. İlk kurulduğu günden beri aynı ruh ve heyecan ile yoluna devam eden marka, Ocak ayında Maison & Objet fuarına katılmıştı, Şubat ayında ise markayı Ambiente fuarında göreceğiz.

Hazırlayan MERGİM ÖZDAMAR

gizema@groupmedya.com