TOP

ÖZGÜN MİMARİSİYLE BÜYÜLEYEN SANATLA İÇ İÇE YAŞAM ALANI

San Juan Adası’nın muhteşem güzellikteki bir koyunda yer alan sanat eserleriyle dolu evin coğrafya ile uyum içerisindeki mimarisi Olson Kundig, iç mekân tasarımı Geremia Design tarafından yapıldı.

 

Pas rengi ipek Tai Ping halının üzerinde Living Divani marka kanepe, Taylor Forrest kulüp sandalyeleri, Holly Hunt tasarımı ay çekirdeği kabuğu renginde orta sehpalar yer alıyor. Silver_03 isimli şelale fotoğrafı Amir Zaki imzalı. Açık raf ünitesi mekâna özel olarak tasarlanmış.
Troscan Design imzalı Nolan yemek masası, demir iskeletli deri kaplı Casamidy sandalyelerle birlikte kullanılmış. Wüd Furniture marka büfenin üzerinde Wintercheck Factory üretimi bir aydınlatma yerleştirilmiş. Üç parçalı Melbourne sarkıt Mary Walls tasarımı. Kapının hemen yanında John Eric Byers’in karartılmış akçaağaçtan üretilen ikonik tezgahı yer alıyor. Ayna ise Sabine Marcelis’in ‘Seeing Glass’ isimli sanatsal işi.

Sakin bir koyda yer alan bu büyüleyici ev, konumlandığı coğrafyanın sunduğu harika manzarayı en üst düzeyde deneyimlemeye olanak sağlayacak şekilde, zeminden tavana devasa pencerelerle açık planlı bir şekilde tasarlandı. Mimarisi Seattle merkezli Olson Kundig, iç mekân tasarımı ise ev sahibinin gündelik hayat stili ve dış mekân tutkusu referans alınarak Lauren Geremia’nın kurucusu olduğu Geremia Design tarafından gerçekleştirildi. Global basın tarafından “takip edilmesi gereken iç mimarlar” listelerinde yer bulan Lauren Geremia, mekâna özel yerleştirmeleri ve mobilyaları ile özgün stiller oluşturuyor. Rhode Island School of Design mezunu tasarımcı, San Francisco’da yaşıyor. Dropbox ve Instagram ofislerinin yanı sıra AutoCamp’ın Russian River ve Yosemite gibi konaklama projelerinde de imzası bulunan Geremia Design firmasının Kuzey Amerika sınırlarında kendine has bir üne sahip olduğunu belirtmek gerek. Olson Kundig Mimarlık Ofisi ise uluslararası ölçekte tanınırlığa sahip.

Süit şeklinde tasarlanan ebeveyn yatak odasında Thassos mermerinden üretilen bir şömine var. Karşısındaki Pamono koltuk vintage bir parça. Geremia’nın fabrikatör Tod von Merters ile iş birliği yaparak ürettiği yatak ise başköşede. Olson Kundig tasarımı mutfağın tezgâhında yeşil sabuntaşı, dolaplarda ise meşe kullanılmış.

Yürüyüş ve kayak başta olmak üzere türlü outdoor aktivitelerden hoşlanan ev sahibi üst düzey bir yönetici ve aynı zamanda da bir sanat koleksiyoneri. Bu nedenle Geremia Design ekibinden ilk isteği Amir Zaki, Paul Jacoulet ve Andrew Moore başta olmak üzere pek çok sanatçıya ait önemli eserlerin yer aldığı, her geçen gün genişleyen koleksiyonundan parçaları sergilemek için özel bir vitrin olmuş. Salondaki iki kat yüksekliğindeki pencereler koyun pitoresk güzelliğini içeri taşıyor ve pas rengi ipek Tai Ping halısının bütün güzelliğini gözler önüne serecek şekilde mekanı aydınlatıyor. Ay çekirdeği kabuğu rengindeki Holly Hunt tasarımı kahve masaları Living Divani marka koltuklarla kontrast oluşturuyor. Açık raf ünitesi, pencere çerçeveleriyle birlikte tasarlanmış. Laurier Blanc akrilik Hekla yan sehpa ve tabure, ağaç gövdelerinin içine gömülü reçinelerden elde edilmiş. Taylor Forrest kulüp sandalyeleri Amir Zaki’nin şelale fotoğrafı ile birlikte enfes görünüyor. Evde yer alan diğer sanat eserleri; Andrew Moore’un Bowling Lanes, Tetsuo Aoki’nin People Standing, Paul Jaucoulet’nin Tempete du Coeur, Tom Burrows’un Derambila isimli işleri. Evinde arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi ve onlar için yemek yapmayı çok seven ev sahibi, konuklarını kusursuz bir şekilde ağırlamaya önem verdiğini belirttiği için onlara özel bir misafir evi fikrine çok sıcak bakmış. Bir cam konuk evi olarak tasarlanan Writer’s Cabin, hidrolik vinçler, tel halatlar, döner kasnaklar ve kurşun bloklar sistemi vasıtasıyla panjur olarak kullanılabilecek şekilde yükseltilebilen üç ahşap deste ile çevrili ve ana evin biraz ilerisinde konumlanıyor. Çevresindeki manzaraya bağlı olan bu yapı kullanılmadığı zaman kolayca emniyete alınabiliyor.

bugral@groupmedya.com